Politia,albinele si fondurile europene.

Creat de dinupaltinis, Aprilie 12, 2016, 11:24:09 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

Citat din: romikele din Aprilie 14, 2016, 08:54:39 AM
Citat din: Aurel din Aprilie 13, 2016, 09:50:12 PM
  Domnul Mihai, am pretentii la matale ca esti om citit ! Cum adica, daca eu sant inregistrat la primarie la dsv, la asociatie, cu numarul de stupi , ce rost mai are ca Politia  sa faca o noua recenzare.Responsabilitatea politiei conform legii , nu este in functie daca eu dau sau nu acea semnatura si declaratie. Ma indoiesc ca politistii au solicitat si declaratii .Cetateanul plateste impozit ( fara declaratii) din care Politia isi ia salariu ,punct. Aceasta actiune face parte din seria celor de pregatire antiinfractionala a populatiei in scop preventiv. Cercetarea in caz de furt nu are nici o legatura cu declaratia si semnatura mea.Acea semnatura ete o justificare pentru ei ca au desfasurat activitati de prevenire.
Domnule Aurel, eu nu stau sa despic firul in patru, si sunt cu totul de acord cu actiunea politiei.
De la asociatie mi s-a cerut un tabel cu cei care au accesat fonduri europene, in special adresele vetrelor de stupina.
Politia nu sta sa verifice prin registrul agricol, unde sunt o multime de date neconforme realitatii, fie datorita declaratiilor pe proprie raspundere false, fie datorita modificarilor de efectiv neraportate in termenul legal.
Nu inteleg cu ce deranjeaza acest demers apicultorul cinstit, care nu are nimic de ascuns!
Daca nu ar fi intervenit, politia ar fi fost acuzata ca nu face nimic, asa iar e rau... Dumnezeu sa va mai inteleaga !!!
Cu totul deacord cu actiunile politiei. Numai ca s-a lasat sa se inteleaga ca cercetarea in cazul unui furt , depinde de semnarea unei declaratii sau a unui proces verbal de prevenire antiinfractionala a populatiei , in cazul de fata, apicultorii.Aceleasi actiuni de preventie se fac in orice ramura de activitate atunci cand creste ponderea infractiunilor intr-un anumit domeniu .Se numeste activitate de pregatire si prevenire  antiinfractionala. Exista in lege prevedere expresa in care proprietarul este obligat sa-si asigur e bunurile. Daca nu o face , asta nu inseamna ca Politia nu mai face cercetri in cazuri de furt sau distrugeri

serban


stefan1

  Ce bine e cand se discuta in jurul unui subiect! S-au adus lamuriri pe care e bine sa le cunoastem. Am luat cunostinta de posibilele cauze ale actiunii si si despre posibilele efecte.   ^:)^
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cornelioandanciu

Parerea mea este ca treaba asta este cu bataie ceva mai lunga. Tare ma tem ca programele apicole derulate pana acum nu au dat randament. Oamenii cand s-au vazut fiscalizati  au dat bir cu fugitii, nu toti, dar destui cat sa nu mai se stranga banii la buget,bani pe care s-a mizat . Si atunci este trimis politistul sa numere stupii oamenilor, pentru a-i lua in evidenta si pe cei care nu au derulat  programe, si-au vazut de treaba , din diferite motive. Probabil ca si acestia vor fi fiscalizati. De asta , cred eu , ca face Politia astfel de cercetari.Nu poate face Politia cercetari asa, doar de amorul artei. Trebuie sa fie ceva, o finalitate clara .
Va salut.

pharaonu75

Citat din: Aurel din Aprilie 14, 2016, 08:59:03 PM
... Exista in lege prevedere expresa in care proprietarul este obligat sa-si asigur e bunurile. Daca nu o face , asta nu inseamna ca Politia nu mai face cercetri in cazuri de furt sau distrugeri
Ba face cercetari, insa tot in baza acelei legi poate sa sanctioneze apicultorul pentru ca nu a luat masuru de asigurare si paza...


Citat din: cornelioandanciu din Aprilie 25, 2016, 06:47:16 AM
Parerea mea este ca treaba asta este cu bataie ceva mai lunga. Tare ma tem ca programele apicole derulate pana acum nu au dat randament. Oamenii cand s-au vazut fiscalizati  au dat bir cu fugitii, nu toti, dar destui cat sa nu mai se stranga banii la buget,bani pe care s-a mizat . Si atunci este trimis politistul sa numere stupii oamenilor, pentru a-i lua in evidenta si pe cei care nu au derulat  programe, si-au vazut de treaba , din diferite motive. Probabil ca si acestia vor fi fiscalizati. De asta , cred eu , ca face Politia astfel de cercetari.Nu poate face Politia cercetari asa, doar de amorul artei. Trebuie sa fie ceva, o finalitate clara .
Pentru astfel de verificari exista alte institutii. Politistul face doar munca de prevenire antiinfractionala, informare a cetatenilor si isi contureaza o situatie a stuparilor din zona sa, pentru a fi si el, la randul sau, informat si sa stie unde/de unde/cine/de la cine ar putea sa fure stupi, cine este pretabil la asa ceva, etc. Nu are politistul treaba cu fiscalizarea, controlul stupinei si respectarea prevederilor din planul de afaceri in cazul accesarii fondurilor UE.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dinupaltinis

Seful de post de la noi are si el citiva stupi si l-am intrebat care-i treaba.
Mi-a spus ca habar n-are dar trebuie sa faca o evidenta cu stupinele si stinele de oi.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)