Matci obtinute din rama claditoare!!!

Creat de calin45, Februarie 12, 2016, 09:18:36 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Si eu sunt de parere ca pe acea rama erau si celule de albine in care erau depuse oua fecundate, daca intradevar s-a taiat rama. Dar pe rama claditoare se intampla sa fie construite botci, atunci cand familia respectiva se pregateste de roit, botci in care sa fie depuse oua fecundate. Din asemenea botci pot sa rezulte regine viabile. De obicei acele botci se gasesc in partea de jos a claditoarei. Eu as crede ca asa s-a intamplat in cazul de fata.

istodorescu vasile

nu este neaparat nevoie sa fie celule de albine. am facut experiment asemonator cu ani in urma, am pus 3 rame claditoare crescute numai cu celule de trintori, la un roi natural cu matca batrina. am avut curiozitatea sa vad ce indivizi ies din ouale depuse in celule de trintori. mare mi-a fost surpriza sa constat ca mata a depus absolut normal, ca si cum fagurii ar fi fost cu celule de lucratoare, si au eclozat albine viguroase, vizibil mai mari. de aici am tras concluzia ca atca depune oua fecundate, sau nefecundate, dupa nevoile familiei.asta mi-a demonstrat ca teoria potrivit careia fiind celula mai ingusta,peretii celulei apasa pe abdomenul matcii , si astfel ouale ar fi fost fecundate. gresit,deoarece matca depune si in celule de trintori oua fecundate.

gheghe

      Prin anii 1984 s-au 1985 a aparut un articol in revista Apicultura (?) un articol in care era expus un experiment : unei familii de albine i s-a inlocuit toate ramele cu faguri de albine cu rame cu celule de trantor.Trebuie mentionat ca spatiul familiei trebuia bine limitat sa nu permita albinelor sa cladeasca aici celule de albine.Ideia era daca matca depune oua fecundate in acesti faguri, ne avand la dispozitie faguri normali pentru albine,deasemeni se urmarea daca albinele rezultate sunt mai mari.Am facut si eu o proba cu un roi pe care l-am pus pe rame cu celule de trantor.Matca a depus oua fecundate din care au rezultat albine normale.Roiul respectiv nu s-a dezvoltat corespunzator din varii motive si l-am desfintat.

gheghe

   Imi cer scuze ca nu am citit postarea  domnului Istodorescu inainte de a trimite postarea mea.

tassevasi

          Dupa  parerea  mea .... si dupa  cum stim , din  ceva  nefecundat, ma refer la "OU"  ,nu rezula  nimic .  Ma  refer la toate  speciile  si vietuitorele .
  Dca si la om fecundarea  nu are loc  nu rezulta nimic , la pasari  daca oul nu e fecundat  nu rezulta  nimic , la  animale  la  fel ,  oare la  aceste  GIZE daca oul nu a fost  fecundat  CUM A IESIT  TRINTORE.
In concluzie  si acele oua sunt  fecundate ,daca in final rezulta CEVA.

filip

Sigur exista si matci care oua dar ouale sunt sterile.Din aceste oua nu iese nimic.
Daca discutam de marimea celulei si in functie de ea apar oua fecundate si nefecundate atunci cum explicam oul din botca care e mai larga si totusi oul e fecundat.
Deci nu doar la marimea celulei conteaza,vedem cum celulele de albina sunt modificate cand avem anomalii albina ouatoare si matca trantorita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Dan Pașca

Cel mai simplu pt. toata lumea e sa mai asteptam 3 luni si sa testam,  nici mie nu prea imi vine sa cred, dar sigur cu prima ocazie o sa testez.E logic ce zice Filip de marimea celulei.....,

tinumaftei

Citat din: Dan Pașca din Februarie 13, 2016, 09:10:15 PM
Cel mai simplu pt. toata lumea e sa mai asteptam 3 luni si sa testam,  nici mie nu prea imi vine sa cred, dar sigur cu prima ocazie o sa testez.E logic ce zice Filip de marimea celulei.....,
Ce sa testam? inventam apa calda? Evident in rama au fost oua de albina lucratoare? Matca alege ce fel de ou sa puna in celula. Daca nu mai are nimic in spermateca va pune doar oua nefecundate. Chiar daca le pune in celule de lucratoare tot trantori vor iesi (mai debili).
restul este poveste!!

bucovineanu

Referitor la botci inainte de a fi depus oua in ele acestea au circumferinta de la marginea de jos mult mai mica. Nu am masurat daca este cat o celula de albine, sau mai mare. Abia dupa ce s-a depus oul si acesta e gata sa se transforme in larva, albinele largesc botcile si incep sa le alungeasca. Daca se da o rama crescatoare cu botci goale unui starter si se lasa mai mult timp, fara sa facem transvazarea, albinele ajusteaza botcile si le micsoreaza circumferinta din partea de jos.

bucovineanu

Referitor la faptul ca din oua nefecundate nu rezulta nimic, nu este adevarat. Atunci cand se bezmeticeste o familie, unele albine isi dezvolta ovarele si incep sa depuna oua, care sigur sunt nefecundate si din care rezulta trantori mai mici.  Nu putem noi schimba ceea ce s-a demostrat si se cunoaste, oricate povesti am inventa.

bmdna

Citat din: bucovineanu din Februarie 13, 2016, 09:43:05 PM
Referitor la faptul ca din oua nefecundate nu rezulta nimic, nu este adevarat. Atunci cand se bezmeticeste o familie, unele albine isi dezvolta ovarele si incep sa depuna oua, care sigur sunt nefecundate si din care rezulta trantori mai mici.  Nu putem noi schimba ceea ce s-a demostrat si se cunoaste, oricate povesti am inventa.

CORECT!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

filip

#26
Ouale sterile pontate de matca nu sunt oua nefecundate.
Din aceste oua nu iese nimic sunt consumate de albine.
Eu am intalnit putine cazuri in viata de apicultor.
Deci a nu se face confuzie intre oua viabile dar nefecundate si oua  neviabile (sterile) din care nu iese nimic.
La acesti stupi gaseam doar oua fara larve ori puiet capacit in functie de localizarea reginei pe rame.
Pana nu localizezi regina  si o omori nu rezolvi cazul,stupul nu trage botci daca ii dai ram cu oua si daca ii dai regina imperechiata o omoare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Citat din: tassevasi din Februarie 13, 2016, 08:40:40 PM
          Dupa  parerea  mea .... si dupa  cum stim , din  ceva  nefecundat, ma refer la "OU"  ,nu rezula  nimic .  Ma  refer la toate  speciile  si vietuitorele .
  Dca si la om fecundarea  nu are loc  nu rezulta nimic , la pasari  daca oul nu e fecundat  nu rezulta  nimic , la  animale  la  fel ,  oare la  aceste  GIZE daca oul nu a fost  fecundat  CUM A IESIT  TRINTORE.
In concluzie  si acele oua sunt  fecundate ,daca in final rezulta CEVA.

  La albine si la inca alte insecte este aceasta posibilitate ca din oua nefecundate sa rezulte indivizi perfect viabili, haploizi, adica ai gene provenind doar de la mama, fata de marea majoritate a insectelor si animalelor care au in fiecare celula a corpului lor perechi de gene, din fiecare pereche doar una din gene fie de la mama fie de la tata fiind activa, cealalta, recesiva, putand deveni activa intr-un viitor urmas. Sunt si in randul insectelor cazuri in care din oua nefecundate rezulta o femela si nu un mascul. Chiar o specie de albine melifere, Apis capensis (de care am mai scris) poate sa cresca regine din oua nefecundate depuse de lucratoare.
  Despre botcile din oua nefecundate s-a scris destul de mult pe forum. Din acelea nu iese o matca nici un trantor, acea larva de la un anumit moment nu se mai poate mentine pe laptisor si are tendinta de a cadea din botca. Albinele lungesc botca anormal de mult. Uneori larva totusi cade, atunci albinele consuma laptisorul din ea si botca ramane goala si necapacita. Alteori botca este totusi capacita, dar curand dupa aceea larva moare in stadiu de prepupa si uneori este eliminata mult mai tarziu de catre albine.
  Referitor la tarantorii diploizi (din oua fecundate) s-a mai scris si despre acestia pe forum. Albinele nu cresc astfel de trantori, distrug larvele de mici. Dar in conditii de laborator, alimentati artificial, din astfel de oua fecundate se pot obtine trantori viabili. Din cate stiu eu, dor daca a avut loc o imperechere consanguina (cu trantori frati sau oricum apropiati genetic) se pot obtine trantori diploizi. Adica daca grupul de gene de sex provenind in ou de la regina si cel provenind de la spermatozoid (trantor), deci daca acest grup de gene este identic sau foarte apropiat, din acel ou va iesi un trantor, nu o albina. Aceasta este explicatia puietului lacunar din fagurii de albine in caz de consanguinare. Albinele recunosc si elimina din faguri larvele din care ar iesi trantori diploizi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Citat din: filip din Februarie 13, 2016, 10:08:06 PM
Ouale sterile pontate de matca nu sunt oua nefecundate.
Din aceste oua nu iese nimic sunt consumate de albine.
Eu am intalnit putine cazuri in viata de apicultor.
Deci a nu se face confuzie intre oua viabile dar nefecundate si oua  neviabile (sterile) din care nu iese nimic.
La acesti stupi gaseam doar oua fara larve ori puiet capacit in functie de localizarea reginei pe rame.
Pana nu localizezi regina  si o omori nu rezolvi cazul,stupul nu trage botci daca ii dai ram cu oua si daca ii dai regina imperechiata o omoare.
Exact asa am avut o familie anul trecut, oua in rama compct dar nici urma de larvar de fel, si acestuia I s-a aplicat strngularea matcii si introducerea alteia .Totul reveni la normal.
Sanatate tuturor apicultorilor

tassevasi

#29
Citat din: stefan1 din Februarie 14, 2016, 03:35:24 AM
  La albine si la inca alte insecte este aceasta posibilitate ca din oua nefecundate sa rezulte indivizi perfect viabili, haploizi, adica ai gene provenind doar de la mama, fata de marea majoritate a insectelor si animalelor care au in fiecare celula a corpului lor perechi de gene, din fiecare pereche doar una din gene fie de la mama fie de la tata fiind activa, cealalta, recesiva, putand deveni activa intr-un viitor urmas. Sunt si in randul insectelor cazuri in care din oua nefecundate rezulta o femela si nu un mascul. Chiar o specie de albine melifere, Apis capensis (de care am mai scris) poate sa cresca regine din oua nefecundate depuse de lucratoare.


Multumesc  tare  mult d-l Stefan ,am priceput   cum e cu  haplozii astia , am lipsit  de la ora  aceasta  :)
Tare  misterioasa  treba  aceasta , din ceva  nefecundat sa  rezulte  ceva perfect  viabil ,[ ca si cum ar fi avut  loc  fecundarea  la  nivelul de  celule ]
   Exemplu bezmeticirea (albina  are gene numai de  trintor)