Matci obtinute din rama claditoare!!!

Creat de calin45, Februarie 12, 2016, 09:18:36 PM

« precedentul - următorul »

calin45

Buna ziua!
    Doresc sa expun astfel un lucru care ma intriga si care , dupa parerea mea contrazice multe manuale de specialitate, si anume faptul ca matca depune oua fecundate si nefecundate, din care cum bine stim ies doar trantori.
     Anul trecut, am asistat la un experiment, care imi era direct adresat, si anume matci obtinute prin metoda taierii in arc, dar pe rama claditoare, pe care am studiat/o amanuntit si pe care nu exista nici o celula de albina, ci numai celule de trintori, introdusa intr/o familie orfana. Au aparut 30/40 de botci, iar dupa 16 zile au eclozat matcile.   Prietenul care mi/a aratat acest lucru are si acum  2 sau 3 matci astfel obtinute, carora le/am urmarit atent evolutia si care nu se deosebesc cu nimic de cele obtinute prin transvazare din larve de albina lucratoare.   Personal nu am ajuns decat la concluzia ca si ouale de trantori sunt fecundate si ca diferentierea dintre indivizi, adica matca, albina lucratoare si trantori se face probabil doar prin hrana administrata incepind cu stadiul larvar. Stimati colegi mai experimentati , va rog sa explicati acest fenomen.     
Calin

filip

Si cum explici asta?
Cum de nu isi tragt albinele regina din oua de matca trantorita?
Raspunsul e doar unul:
Rama claditoare nu e obligatoriu sa aiba doar celule de trantor.o rama claditoare poate avea diferite aranjamente de celule:
EX in partea de sus ,celule de trantor,la mijloc celule de albine,jos la fel celule de trantor.
Taind in forma de arc de cerc,multe din celule au oua fecundate din care rezulta matci de buna calitate.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

calin45

Rama pe care am folosit/o nu avea decat celule de trantori.  Am studiat/o atent!
    Singura concluzie la care am ajuns este ca si rama claditoare, adica ouale din celulele destinate trantorilor sunt fecundate.
Calin

bmdna

Daca erau numai si numai cellule de trantor, atunci este o mare descoperire care ar trebui publicata numaidecat!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

balasbebe

Se stie ca de regula botcile de roire sunt crescute pe margine, si mai mult jos. Acolo sunt si foarte multe celule de trantori. Eu de regula acele botci le cam ocoleam si nu le foloseam. Tot acolo sunt si botci si matci frumoase care ies.

Stiu doar atat ca botcile facute din celule de trantori sunt mult mai groase, mai lungi si la un moment dat daca le desfaci, parca ele nu mai sunt dezvoltate, parca ar fi descompuse, arse.

Se pot observa botcile bune de cele care sunt diforme.

calin45

Celulele erau 100%de trantori, dovada ca in parcea superioara a ramei, cea netaiata au si eclozat trantori.
Calin

ciucur

Domnule calin 45,

Ceea ce descrieti dumneavoastra nu e posibil. Sunt anumite legi pe lumea asta ce nu pot fi 'indoite'.

Cel mai probabil explicatia colegului filip este raspunsul la intrebarea dumneavoastra.
Sau, daca timpul a fost mai mare de 16 zile poate a mai trecut odata regina prin zona si a depus oua fecundate in celulele mai mari 'reparate' de albine (cu forma de potiras) dupa taietura in arc din care pot iesi regine viabile.
Cum puteti demonstra timpul de 16 zile? Ati izolat botcile in bigudiuri, sau le-ati pus in nuclee de imperechere si ati verificat eclozionarea dupa cateva zile?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

calin45

    D-le Ciucur, va inteleg nedumerirea sau neincrederea.  Si eu sunt un soi de ,,Toma necredinciosul,,.
Credeti-ma ca si eu am avut discutii aprinse pe aceasta tema cu cel cu care am experimentat in final.Un lucru la indemana oricui dealtfel. 
     Cele 16 zile pina la eclozionare, le-am dedus dupa vechimea oualelor din portiunea unde am efectuat taietura si dupa nr. de zile la care am gasit botcile capacite. Avand in vedere faptul ca am asistat personal la eclozionarea primelor matci,calculul a fost corect.
      Matca nu avea cum sa redepuna oua in ,,potirase,, pt ca rama dupa taiere am introdus-o intr-o familie orfana.
       Iar cu matcile astfel obtinute, am format noi roi care sunt in viata si acum.

P.S.  Problema nu este micul ,,experiment,, sa-i spun asa,pe care rog sa-l efectueze si cei care nu ma cred pe cuvint ( lucru de inteles dealtfel, avand in vedere faptul ca sunt un necunoscut, ca ceea ce va expun contrazice multe lucruri pe care le stiam pina acum cu totii, faptul ca pe net gasim o multitudine de tampenii neadevarate), ci faptul ca doresc impreuna cu dvs, cei mai experimentati decat mine sa gasim un raspuns.
Calin

mape 48-petru manea

Normal ar fi cu acele matci de SALVARE nucleul sa devina bezmetic
De cate ori ati facut experimentul ?

stefan1

  Vorbesc ceva ce nu am gasit in nici o carte.Si eu am intalnit astfel de situatii. Adica pe fagurul crescator, o familie care voia sa roiasca  incepea sa depuna mai mult laptisor in unele celule (din masa celulelor de trantori) si din ele cresteau botci faine.
  In nici un caz ouale de trantori nu sunt fecundate. Eu mi-am explicat asa: posibil ca spermatozoizii eliberati de regina pentru fecundarea oualor (de albine) sa fie initial pe peretele oului si numai dupa depunerea in celula unul din acestia sa patrunda sa fecundeze oul. La ouale de trantori nu este necesara eliberarea de catre regina de spermatozoi pentru fecundarea oului, dar exista 'greseli' si pe unele oua sunt spermatozoizi. Acestia insa vor fi ulterior eliminati de catre albine, dupa depunerea oului. La o familie orfana, care vrea sa creasca botci, e clar ca albinele nu vor elimina eventualii spermatozoizi de pe ouale de trantori si ouale se vor fecunda. Este doar o incercare de explicatie. Am dat insa intentionat odata la o familie orfana o bucata de fagur crescator cu oua de trantori, din care nu a tras nici o botca. Acum ma gandesc ca si asta ar putea avea o explicatie: albinele sa fi vizitat deja acele oua si sa fi eliminat eventuala substanta seminala de pe ele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

30/40 de botci, toate trase din rama claditoare in care nu exista, CU SIGURANTA nicio celula de albina. Sa zicem ca explicatia domnului Stefan1 este corecta. Dar 40 de botci??? Daca erau 1, 2, 3, 10 dar 40!!!?

Exista oua fecundate din care pot iesi trantori, trantorii diploizi care pot fi obtinuti in conditii speciale pentru ca, intr-o familie normala larvele de trantori diploizi sint eliminate de albine, nu apuca sa se dezvolte.

Povestea de pe acest topic mi se pare serios trasa de par. Distinsul fondator al acestuia vrea sa contrazica o conceptie care spune ca trantorii de apis mellifera se nasc din oua nefecundate. Domnia sa afirma ca, de fapt, matca depune numai oua fecundate, dar albinele decid ele, prin hrana pe care o administreaza, ce iese din fiecare ou. Probabil ca si matca trantorita depune tot numai oua fecundate dar albinele decid ca e timpul sa creasca din ele numai trantori, deci, dragi colegi, daca aveti o familie cu matca asa zis trantorita, salvati matca si scuturati albinele, ca albinele sint vinovate, la ele e problema si nu la matca.

Concluzie: Unele din lucrurile din manulalele de specialitate sint adevarate si, a le contrazice, seamana cu a incerca sa inventezi din nou roata.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

calin45

Acum, dupa ce am citit unele din mesajele dvs, imi pare tare rau ca nu am avut inspiratia sa si filmez.
Nu doresc sa contrazic nici un manual, nici o teorie, pe care dealtfel le-am urmat intocmai pana acum caci imi place sa ,,calatoresc pe carari batatorite,, sau sa invat pe pielea altora, dar am incercat acest lucru impreuna cu prietenul meu cu vechime in domeniu, tocmai pentru a demonstra ca acest lucru nu este posibil.El sustinea atunci, ca si mine acum, ca este posibil, iar eu(cu cartea in mana) il contraziceam cu vehementa.
Calin

filip

#12
Citat din: calin45 din Februarie 13, 2016, 09:47:09 AM
Acum, dupa ce am citit unele din mesajele dvs, imi pare tare rau ca nu am avut inspiratia sa si filmez.
Nu doresc sa contrazic nici un manual, nici o teorie, pe care dealtfel le-am urmat intocmai pana acum caci imi place sa ,,calatoresc pe carari batatorite,, sau sa invat pe pielea altora, dar am incercat acest lucru impreuna cu prietenul meu cu vechime in domeniu, tocmai pentru a demonstra ca acest lucru nu este posibil.El sustinea atunci, ca si mine acum, ca este posibil, iar eu(cu cartea in mana) il contraziceam cu vehementa.
Poti repeta experimentul anul acesta.
Asa cum in stup fara nici un ou ori larva,pot apare botci ocazional (se presupune ca albina fura ou din alt stup)pot apare anomalii.
Numarul mare de botci viabile din care au iesit regine e marea dilema a mea.
Albina ne surprinde mereu.............
Nici eu nu credeam ca un roi enorm scuturat in lada cu ram cu puiet poate sa plece in 10 min dupa ce a tras toata mierea din coronite abandonand ramul cu puiet.
Roiul avea o alta locatie pregatita dar nu avea combustibil pentru drum. :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Citat din: calin45 din Februarie 13, 2016, 09:47:09 AM
Acum, dupa ce am citit unele din mesajele dvs, imi pare tare rau ca nu am avut inspiratia sa si filmez.
Nu doresc sa contrazic nici un manual, nici o teorie, pe care dealtfel le-am urmat intocmai pana acum caci imi place sa ,,calatoresc pe carari batatorite,, sau sa invat pe pielea altora, dar am incercat acest lucru impreuna cu prietenul meu cu vechime in domeniu, tocmai pentru a demonstra ca acest lucru nu este posibil.El sustinea atunci, ca si mine acum, ca este posibil, iar eu(cu cartea in mana) il contraziceam cu vehementa.
Da se iau in crestere. cine face laptisor de matca de multe ori pune larve de trantori in cupule sa fie mai mare cantitatea de laptisor.

filip

Citat din: balasbebe din Februarie 13, 2016, 11:31:42 AM
Citat din: calin45 din Februarie 13, 2016, 09:47:09 AM
Acum, dupa ce am citit unele din mesajele dvs, imi pare tare rau ca nu am avut inspiratia sa si filmez.
Nu doresc sa contrazic nici un manual, nici o teorie, pe care dealtfel le-am urmat intocmai pana acum caci imi place sa ,,calatoresc pe carari batatorite,, sau sa invat pe pielea altora, dar am incercat acest lucru impreuna cu prietenul meu cu vechime in domeniu, tocmai pentru a demonstra ca acest lucru nu este posibil.El sustinea atunci, ca si mine acum, ca este posibil, iar eu(cu cartea in mana) il contraziceam cu vehementa.
Da se iau in crestere. cine face laptisor de matca de multe ori pune larve de trantori in cupule sa fie mai mare cantitatea de laptisor.
Daca sunt luate in crestere  oua nefecundate si transformate in botci asta nu inseamna ca sunt viabile.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)