tratament cu scabatox

Creat de mape 48-petru manea, Februarie 08, 2016, 06:58:59 PM

« precedentul - următorul »

oroles

A facut cineva calcul cate picaturi de  Scabatox trebuie sa pui pe fitil in loc de VF? Mai arde fitilul? :D Am auzit de stupari care se laudau ca fac asa tratamentul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

mape 48-petru manea

Metoda din filmulet arata ca fitilele se pun pe rame ,nu se da foc

ciucur

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 09, 2016, 07:51:02 AM
Metoda din filmulet arata ca fitilele se pun pe rame ,nu se da foc

Oroles se referea la a folosi Scabatox in loc de Varachet pe suportul de hartie. Tratamentul clasic.
Am incercat cu Taktic pe suport de hartie si cu Varojet.
Merge bine, arde correct. Dar varojetul ajuta mult la ardere.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Petru Manea ma suspecteaza de prostie. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Fi fara grija-am citit cred 80 % din postarile tale si am ajuns la concluzia ca esti inteligent  :P
Neintelegerea a fost din cauza ca eu m-am gandit la metoda din filmulet in momentul cand am postat --- ^:)^ :hi:

stefanescu

Oare nu am putea inlocui benzile cu Mavrirol (care is cam scumpe) cu benzi impregnate cu Scabatox?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

mape 48-petru manea

Cred ca da ---la asta m-am gandit si eu cand am pus filmul

oroles

Mavrirol contine  taufluvalinat, nu amitraz. Deci, nu se poate înlocui benzile de Mavrirol cu benzi de Scabatox.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanescu

Multumesc mult OROLES. Nu am inteles cat timp(zile) tine in stup snururile imbibate cu Scabatox. Am putea oare alterna tratamentele cu VF si Scabatox?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

trantore

#11
dozarea este foarte exacta....  " complectam cu lipsa care a fost in sticla de ulei"  plus snururile care au mai fost folosite o data
nu absorb aceasi cantitate ca si cele noi.....   .... seamana cu tratamentul cu foogger facut de mine.... dozarea pe familia ii dupa cum iti merge degetul apesi mai incet, nu iti baga cantitatea de ulei cat trebuie, apesi prea tare, apar stropi de ulei(mai ales daca bate vantul) in uleiul de parafina takticu se precipita pe fund deci trebuie agitat tot timpul
de protectia munci nu mai vorbim.... persoana care amesteca asa sigur nu o sa aibe paduchi, raie.  :D :D :D poate nici tantari nu o sa mai traga la el

tinumaftei

Citat din: trantore din Februarie 10, 2016, 03:00:21 PM
de protectia munci nu mai vorbim.... persoana care amesteca asa sigur nu o sa aibe paduchi, raie.  :D :D :D poate nici tantari nu o sa mai traga la el
........si nici pensia! :yahoo_cry:

stefanescu

Pentru cine e interesat va dau o reteta de facut bezi de Mavrirol (homemade)
-   200g Taktic
-   100g Klartan
-   1l ulei floarea soarelui
-   fitil lampa (20cm/buc)
                Ies 200 benzi
Pentru cei care au multi stupi cred ca e rentabila reteta.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

neapops

Am folosit scabatox de 2 ori cu furetto, dar de fiecare data a depus ceva ca vaselina in borcanasul aparatului. Amestecul a fost facut cu gaz lampan. A mai patit cineva?