tratament cu scabatox

Creat de mape 48-petru manea, Februarie 08, 2016, 06:58:59 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Vad ca unii folosesc scabatox in loc de mavrirol. Dar de ce nu merge si prin picurare la fel ca klartanul?

tinumaftei

Teoretic da, dar cum ajungi ca cunosti concentratia si cantitatea necesara pentru o familie?
Am vazut ca se foloseste scabatox (amitraz) pentru tratament cu benzi insa nu stiu cum a fost calculat necesarul de substanta!???!

APIPETRO

CE AM PATIT.
Ieri am facut un tratamentcu scabatox pe benzi-1ml /stup,6rame(restransi).La pranz erau paduchi cazuti pe fund.Am la toti fund antivaroua.Fundul l-am inchis cu tavite din tabla,urdinisele reduse la minim.Azi dimineata cand m-am dus la stupi, multe albine iesite din stup ,multe cazute ,(covor pe jos),altele pe stupi, multe urdinise aproape blocate...Va dati seama ce a fost ,dar nu stiu ce a mai ramas,- cand se va face mai frumos sa verific daca mai am matcile,ca acum e innorat si picura.Am scos toate benzile, am scos toate tavitele de la funduri pentru aerisire(in tavite erau din nou paduchi-nu la toti).
Desi banuiesc ce am gresit,rog pe cei care fac tratamente cu scabatox de mai mult timp,sa-si spuna parerea.

trantore

EU  cred ca le-ai supradozat eu dau cu taktic fumegatie  si folosesc 10 ml la 100 de ulei
doza pe stup fiind de 1-2 ml, depinde de volumul stupului
daca folosesc 2ml pe stup ar trebui sa tratez 55 de stupi adica 1ml taktic la aproximativ 5 stupi(10 rame)

happy

Ieri 10 decembrie le-am facut tratament cu scabatox.Am profitat de vremea foarte frumoasa 13 grade asa ca am pregatit benzile  de 2x25cm 33 buc pe care le-am introdus in solutie de 100ml ulei comestibil si 10 ml de scabatox.M-am orientat dupa filmul lui Stuparul
https://www.youtube.com/watch?v=6IzPtEiXZyw
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefanm

 Cine poate sa-mi faca o descriere detaliata a tratam cu Scabatox pe benzi (cu ulei),concentratie ,temperatura externa,timp de expunere, frecventa aplicarilor ?
Va multumesc !  ^:)^ :beer:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate