tratament cu scabatox

Creat de mape 48-petru manea, Februarie 08, 2016, 06:58:59 PM

« precedentul - următorul »

Closcutz

Citat din: bucovineanu din August 07, 2016, 01:31:19 PM
Astfel de testari facute pe acelasi stup nu au nici o relevanta.
Daca tratamentul cu scabatox era foarte eficient, a doua zi, dupa tratamentul cu varachet, nu mai trebuia sa cada nici un parazit.
Constatarea dvs era valabila daca tratamentele consecutive se faceau in lipsa puietului, dar daca e puiet poti sa le faci zilnic tratament, cu orice substanta ca tot vor pica paduchi! Asta nu inseamna ca e bine sa faci tratamentele asa; ele se fac urmarind prospectele.

bucovineanu

Daca in fiecare zi cad paraziti sunt 2 situatii: ori familia respectiva e foarte infestata, ori tratamentul anterior nu a fost eficient. Pe de alta parte e posibil sa cada paraziti nu numai in prima zi dupa tratament ci si in zilele urmatoare. De asta am spus ca testarea medicamentelor in acest fel nu e concludenta.

oroles

Ca statistician stiu ca testarea pe un singur stup nu e relevanta. Totusi, daca de exemplu faceam tratament cu Scabatox si la primul tratament gaseam 50 de paduchi, iar la al doilea cu VF cadeau 60 de paduchi era clar ca tratamentul cu Scabatox nu este eficient, ori dozajul nu este bun. Ori la primul tratament cu Scabatox au cazut in jur de 20 de paraziti, iar la control, a doua zi cu VF aplicat in aceeasi maniera cu numarul de picaturi din prospect au picat 5 paraziti.  Asta arata ca ceva efect a avut si Scabatox. Am un singur stup cu fund AV si imi este greu sa fac experimente si pe ceilalti. Mai am ceva verticali cu cat 1/2, fund plin si leat de urdinis. Am incercat sa le scot leatul si sa le introduc o foaie A4 de control dar din cauza ca tamplarul nu a respectat distanta dintre fundul stupului si rame, albinele au crescut intre fund si leatul inferior si nu ai cum sa introduci foaia din cauza crescaturii. Cum au zis si colegii, inca se mai gaseste in stupi puiet capacit, ceea ce face ca rezultatul experimentului sa fie neconcludent.

Despre familia testata: Anul trecut a avut un grad mare de infestare. La primul control au cazut peste 100 de varroa. Tratamentul a fost aplicat atunci cu Furetto facut de mine iar ca solutie s-a folosit Scabatox. Mi s-a parut mai eficient cu Furetto dar din cauza ca parleam albina si exista riscul de incendiere si accident am renuntat. La control cu VF aplicat tot cu Furetto  (la o saptamana de data aceasta) am constatat mai multi varroa ca la primul tratament, ceea ce adanceste enigma privind eficienta Scabatox. Anul acesta a roit si infestarea, cu siguranta este mult mai redusa, stiut fiind faptul ca la roit pleaca, de regula albinele infestate. Sper ca pana in toamna sa termin niste stupi cu fund AV ca sa repet la modul serios acest experiment.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Cum, la roit pleaca albinele infestate? Eu stiam ca varroa se gaseste in majoritate sub puietul capacit. Puietul capacit nu roieste si se gaseste din belsug la momentul cand roiul primar paraseste stupul. Cum, atunci, ar putea pleca albinele infestate?
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MirceaCalin

Citat din: bmdna din August 07, 2016, 08:00:45 PM
Cum, la roit pleaca albinele infestate? Eu stiam ca varroa se gaseste in majoritate sub puietul capacit. Puietul capacit nu roieste si se gaseste din belsug la momentul cand roiul primar paraseste stupul. Cum, atunci, ar putea pleca albinele infestate?

Mie mi-a plecat anul trecut în toamnă o familie bună din cauza unei superinfestări cu varroa...

oroles

Citat din: bmdna din August 07, 2016, 08:00:45 PM
Cum, la roit pleaca albinele infestate?

Da.

Citat din: bmdna din August 07, 2016, 08:00:45 PM
Eu stiam ca varroa se gaseste in majoritate sub puietul capacit. Puietul capacit nu roieste si se gaseste din belsug la momentul cand roiul primar paraseste stupul. Cum, atunci, ar putea pleca albinele infestate?

Stiu si eu ca puietul capacit nu roieste. Totusi, una din cauzele roitului poate fi o infestare cu varroa.  De aceea se recomanda ca la o saptamana dupa prinderea unui roi sa se faca tratament. Nu vorbim de infestari majore. Eu stiu ce am spus si imi asum. Legat de numarul de acarieni va dau dreptate.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#36
Si dovada:

CitatÎn anumite cazuri, albinele puternic infestate părăsesc stupul sub formă de roi, căutând astfel să protejeze matca. Deseori se pot observa albine care, ,,ignorând" condiţiile climatice, părăsesc necontrolat stupul sau ghemul de iernare. Sursa: http://www.revista-ferma.ro/articole-apicultura/varroa-pragul-critic-al-infestarii-albinelor.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Domnilor, discutam aici de stupari responsabili... prin urmare vorbim de roitul unei familii cu infestare normala, excludem cazurile particulare, cum ar fi acela in care familia roieste din cauza unei infestari massive cu varroa. Ma indoiesc ca dumneavoastra aveati in stupina familii puternic infestate care s-au vazut nevoite sa faca sacrificii. Cred ca roirile care au avut loc, au avut loc datorita conditiilor din acest an si au dovedit ca aveti familii sanatoase. Daca ma insel, atunci va rog sa ma scuzati.

Evident ca orice roi care pleaca dintr-o familie a unui stupar responsabil poarta si ceva varroa cu el, totusi, la plecarea roiului primar, majoritatea parazitilor va ramane in familie, astfel gradul acesteia de infestare se va mari si nu va scadea. Pentru ca numarul de varroa ramasi in puietul capacit se va raporta la un numar mai mic de albine, dat fiind ca roiul a plecat. Gradul de infestare s-ar reduce daca am scoate tot puietul capacit. Sint studii care au demonstrat ca atata timp cat exista puiet capacit, majoritatea parazitilor se afla in acest puiet, iar nu pe albinele capabile sa zboare. Va rog sa-mi spuneti ce este gresit in rationamentul meu.

Parerea mea e, deci, ca la plecarea unui roi PRIMAR, repet, dintr-o familie cu infestare normala, nu pleaca albinele infestate ci pleaca albinele care formeaza roiul dupa regulile stiute de albine, nu are treaba gradul de infestare aici. (nu discutam aici cazuri particulare)Sigur ca printre albinele care pleaca sint si unele infestate. Ce ramane in urma insa, este un grad de infestare mai mare decat era cu o zi inainte, cand roiul era inca un stup.

Este foarte correct sa se faca un tratament roiului, avand in vedere ca in lipsa puietului capacit eficienta acestuia va fi maxima.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Citat din: bmdna din August 07, 2016, 09:43:52 PM
Evident ca orice roi care pleaca dintr-o familie a unui stupar responsabil poarta si ceva varroa cu el, totusi, la plecarea roiului primar, majoritatea parazitilor va ramane in familie, astfel gradul acesteia de infestare se va mari si nu va scadea. Pentru ca numarul de varroa ramasi in puietul capacit se va raporta la un numar mai mic de albine, dat fiind ca roiul a plecat. Gradul de infestare s-ar reduce daca am scoate tot puietul capacit. Sint studii care au demonstrat ca atata timp cat exista puiet capacit, majoritatea parazitilor se afla in acest puiet, iar nu pe albinele capabile sa zboare. Va rog sa-mi spuneti ce este gresit in rationamentul meu.

Eu zic ca numarul de varroa scade. Va adresez o intrebare: Cat puiet capacit gasiti la o familie proaspat roita? Matca nu isi pune brusc dop la fund si se opreste din ouat. Oprirea se face treptat. Se intampla sa vezi la o familie proaspat roita cate o palma de puiet capacit pe doua-trei rame. Si nu vorbim de familii slabe care au roit!

Citat din: bmdna din August 07, 2016, 09:43:52 PM
Parerea mea e, deci, ca la plecarea unui roi PRIMAR, repet, dintr-o familie cu infestare normala, nu pleaca albinele infestate ci pleaca albinele care formeaza roiul dupa regulile stiute de albine, nu are treaba gradul de infestare aici. (nu discutam aici cazuri particulare)Sigur ca printre albinele care pleaca sint si unele infestate. Ce ramane in urma insa, este un grad de infestare mai mare decat era cu o zi inainte, cand roiul era inca un stup.
Tendinta de plecare este mai mare la albinele infestate sau bolnave. Albina este foarte responsabila fata de comunitate. Alege sa moara in afara coloniei. Pleaca pentru a nu mai fi o povara pentru celelalte si pentru a nu le imbolnavi.

Citat din: bmdna din August 07, 2016, 09:43:52 PM
Este foarte correct sa se faca un tratament roiului, avand in vedere ca in lipsa puietului capacit eficienta acestuia va fi maxima.
Nu doar din aceasta cauza se face tratamentul la o saptamana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

La familiile mele roite am gasit puiet capacit pe foarte multe rame. Motivul este tocmai ca matca nu isi pune dop brusc la fund, asa cum cu plasticitate v-ati exprimat. Si era luna mai, o luna in care dezvoltarea familiilor tinde spre maxim. Pana acum nu am vazut familie in care dupa ce a plecat roiul primar sa gasesc o palma de puiet pe 2-3 rame. Am impresia ca iar vorbim de cazuri particulare. Adica dumneavoastra spuneti ca la o familie de albine normala, formarea roiului se face pe criteria de boala??? Pleaca in primul rand tot ce este pe moarte, ca sa nu moara in stup? Atunci de unde energia cu care construiesc fagurii in noua locatie, farmece, povesti??? Si totusi... . Dupa ratiunea dumneavoastra ar fi mai bine sa lasam roiurile primare sa plece, sau sa le gazam, sa scapam astfel de boala si infestare.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

#40
Am cercetat acum mai multe articole straine. Se pare ca avem amandoi dreptate. Cel mai mare procent de varroa se gaseste in puietul capacit. Presupunand ca pleaca toate albinele infestate din stup, in familia ramasa tot se mai gaseste sub capacele 70-75% dintre acarieni, ceea ce duce la compromiterea familiei din care roiul a plecat, in viitor (prin scaderea capacitatii de igiena a stupului prin plecarea unui numar mare de albina).  Se pare ca odata cu roiul pleaca un procent mai mare de albine infestate decat procentul albinelor ramase in stup infesate (dupa unele cifre, peste 60%). Suedezii mentioneaza  ca la ei roiesc un procent mai mare de albine infestate, specificand totusi ca exista diferente intre dinamica familiei / varroa la ei si in tarile mai calde. Dave Cushman avea niste grafice in care prezenta dinamica populatiei de albine si dinamica varroa. Pe acele grafice scria clar: "graficele se aplica familiilor care nu au roit".

Parafrazandu-va, as putea spune si eu: "Ce ne facem cu familiile din care a plecat un roi, le gazam?" Normal ca nu le gazam. Le purtam de grija.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: bmdna din August 07, 2016, 10:13:11 PM
Adica dumneavoastra spuneti ca la o familie de albine normala, formarea roiului se face pe criteria de boala???
Nu numai! In unele situatii asa se intampla! Nu ati gasit niciodata roiuri de albine iesite toamna tarziu, prin iarba?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din August 07, 2016, 10:38:36 PM
Citat din: bmdna din August 07, 2016, 10:13:11 PM
Adica dumneavoastra spuneti ca la o familie de albine normala, formarea roiului se face pe criteria de boala???
Nu numai! In unele situatii asa se intampla! Nu ati gasit niciodata roiuri de albine iesite toamna tarziu, prin iarba?

Eu propun sa incheiem subiectul aici pentru ca nu ne intelegem. Dumneavoastra ii tot dati cu boala iar eu vorbesc de familii sanatoase.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Closcutz

Se discuta de lucruri total diferite! Familiile care roiesc in mai din cauza lipsei de spatiu sunt familii perfect sanatoase care dau roi vigurosi cu mare energie de cladire( nu mai familiile bune si nesupravegheate roiesc; o familie cu probleme nu va reusi sa se dezvolte suficient incat sa roiasca). Familiile care parasesc stupii toamna tarziu, primavara devreme si chiar iarna in fwrestrele de zbor( incorect spus ca roiesc!) Ele abandoneaza chiar si fagurii cu puiet din cauza varroa! Deci nu mai incurcati merele cu perele!

stefan1

  Nu am auzit ca albinele cu paduchi sa fie cu pondere mai mare in roi decat cele ramase in stup. Oricum rationamentul tau, Oroles, nu a fost bun. Spui:"Albina este foarte responsabila fata de comunitate. Alege sa moara in afara coloniei. Pleaca pentru a nu mai fi o povara pentru celelalte si pentru a nu le imbolnavi". Adica albina este responsabila fata de famili-mama, dar iresponsabila fata de roi, la care vrea 'sa-i bage mortu-n casa' de la inceput!
  Iarasi nu-s de acord ca o familie cu o palma de puiet pe trei faguri, roieste. Familiile roiesc cand au suprafete mari de puiet si chiar o familie care a intrat in frigurile roitului isi menajeriaza plecarile in functie de ce are in stup. Daca ii iei 2-3 faguri de puiet, fara a distruge botci, se poate fie sa distruga botcile cele mai mature, fie sa amane iesirea - care poate avea loc imediat dupa prima botca capacita - cu pana la 8 zile, adica pana aproape sa eclozeze prima matca, timp in care regina reface suprafetele de puiet. Si dupa primul roi, daca i se ia faguri cu puiet va reduce numarul de roi: daca lasat liber ar putea face 3, 4 sau chiar 5 roi, daca i se reduce puietul nu va mai roi decat o data sau va renunta complet la al doilea roi, desi botci are foarte multe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)