Cusca pentru recoltarea larvelor.

Creat de marian sima, Februarie 01, 2016, 06:37:04 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Cusca pentru o mai usoara recoltare a larvelor.

marian sima

Fagurasi mobili.

Si unul nefinisat.

marian sima

Covorasul siliconic de pe care se recolteaza larvele.

pharaonu75

La ce pret ajunge o astfel de cusca?
O aduci la targ la Slobozia, ca sa o vad mai bine?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Pretul este 60 lei.
Din pacate nu mai ajung la Slobozia,aveam marfa pregatita insa un Bulgar pe care l-am cunoscut la Blaj a venit acasa la mine si a luat toate presele si o buna parte din matritele de botci.

Cusca din imagine e pe comanda si mai trebuie sa onorez asemenea comenzi ,ba chiar trebuie sa incadrez cusca in rama deoarece cativa vor rame modulare cu asa ceva.

Nu aveam de unde sa stiu ca bulgarul ma viziteaza si nu aveam cum sa fac mai multe prese deoarece inainte am avut alte comenzi.

Imi place targul de la Slobozia si as fi dorit sa ajung ,mai ales ca la acest targ vin si multi bulgari , desi nu stiu bulgara eu ma inteleg foarte bine cu ei. :)

bio

Citat din: marian sima din Februarie 01, 2016, 06:37:04 PM
Cusca pentru o mai usoara recoltare a larvelor.

.... cred ca este o ideie care cred ca moare repede.... in aceasta trusa gasesc  doar dezavantajele transvazarii libere si transvazarii folosind trusa NIKOT / JENTER .

Dezavantaj la trusa NIKOT / JENTER -- nu gasim larve mereu la virsta care ne trebuiesc in momentul transvazarii deoarece matca accepta mai greu la ouat faguri din inlocuitori ai cerii.... si tu vrei sa izolezi matca sa oua in astfel de conditii .

Dezavantaj la transvazarea libera :-- nu reusim la transvazare sa luam odata cu larva si laptisorul de matca care il are larva pentru hrana imediata.... si tu vrei sa luam doar larva fara nimic laptisor de matca sau prea putin laptisor de matca cit ar putea agata pe spatula..

Marian, lasa aiurelile astea... pune si gindeste-te la ce ti-am spus eu sa faci ca acolo sunt bani de cistigat . ....lasa aiurelile cu falsuri ca nu esti in masura sa apreciezi acest lucru....  se poate face ce ti-am spus eu,..... daca aveai ceva pregatire intelege-ai . Pastura artificiala este foarte realizabila.

... ca nu vii la Slobozia... :yahoo_cry:... imi pare rau,... ... te-as fi balacarit oleaca si apoi ti-as fi demonstrat cu dovezi REALE  ca vorbesti si interpretezi aiurea fara sa ai cunostiinte in anumite domenii .

marian sima

Ce nu intelegi din ''E facuta pe comanda''?
Cat despre varsta larvelor se razolva daca pe rama se fac mai multe compartimente.
Ai in imagine ponta intr-o cusca similara,datorita migaleli depuse la gaurirea ramelor eu abandonasem acest proiect insa apicultori au staruit cu aceste cerinte.

Am spus pretul fiind intrebat de pret insa nu am bagat nicaeri anunt ca vand cusca,asa ca sa-ti dai seama de cerere.

Cat despre balacareala eu ma asteptam sa ma imbratisezi ,asa ca nu mai vazut de mult. :)

Ea fii matalica putin atent,inainte ca tu sa ma ataci altii indivizi au mers cu jalba in protap la o persoana care raspunde de un grup ,nu i-am deranjat cu nimic ba din contra unul a primit botci de ceara gratis de la mine.

Acel responsabil de grup i-a exclus de pe grup pe acei indivizi ,pe urma apeluri cu nr privat fara sa raspunda  pe tel.
LA toate astea vi si tu cu obrazniciile tale,chiar nu aveam chef de ele.

In filmuletul in care ala spunea ca se inarmeaza canadezul a ordonat sa va luati de cei care ii deranjeaza ,sunt deacord cu el puteti sa va luati de cei care ii deranjeaza insa daca unul il ataca pe seama spuselor lui despre roire combate-l mai nene tot pe aceasta tema,daca tu te declari pistolar si eu iti zic Winnetou de ce te superi?

Asa ca lasa balacarela,cat si demonstratiile iti spun eu produc un cutit tu poti sa tai painea cu el sau sa comiti o crima ,asa e si cu acel dispozitiv.

Mai multi au  cerut acel dispozitiv  pentru a da polenului forma pasturi .

Tu pe semne ai avut intentii bune dar am inteles eu gresit ,asta este se mai intampla.