Grupuri apicole pe facebook

Creat de Kov iulian, Ianuarie 28, 2016, 10:14:31 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Grupurile facebook

Prin intermediul lor se pot posta usor anunturi. Problema e ca ca s-au inmultit enorm de mult.
Exista o adevarata inflatie de grupuri apicole pe facebook iar numarul acestora continua sa creasca.
Majoritatea lor este compusa din aceasi oameni care cred ca inregistrandu-se pe un nou grup interactioneaza cu grupuri noi de oamenii .

Tot noi suntem si colo si colo  :) :)

marian sima

Cum spui unele grupuri faciliteaza reclama,pe alte grupuri ai fost invitat de prieteni ,nu te abliga nimeni sa fi activ pe toate.

Insa asa mai vezi cate o noutate.

Uite eu fara grupuri nu stiam ca in urma unui filmulet prezentat de mine acum un an sa mai gandit si altcineva sa faca un dispozitiv de cules larve.

https://www.youtube.com/watch?v=G1LY8Vt6GAU

Si poza unui turc.

Kov iulian

Numarul grupurilor este 117 pana in prezent si cifra continua sa creasca .

D006

  In urma cu un an am deschis un grup pt. a mai discuta cu prietenii , zilele astea se implinesc 1000 de membri. FB faciliteaza extraordinar de bine contactul dintre oameni. Sunt grupuri care bat deja la 5000 de membri.

Kov iulian

#4
Un grup are chiar peste 8900 de membri. ( tin o lista a acestora )

Nu am nimic impotriva ca cine vrea sa isi faca un grup de discutii online doar ca modalitatea tehnica prin care se face e gresita.

Grupurile de pe facebook nu sunt scanate, indexate de catre robotei google asa ca nu apar pe google cand cauti un anume subiect.
Nu se poate salva pentru pastrare peste ani si zeci de ani o baza de date cu discutiile de pe acel grup asa ca la un moment dat totul se va pierde.

Postarile nu sunt aranjate pe teme, sunt toate la gramada .
Pe Youtube ai posibilitatea sa creezi asa numitele playlisturi si poti aranja pe teme clipurile, poti chiar salva toata toata arhiva de clipuri.

Singurele beneficii pe care le vad la aceste grupuri sunt usurinta cu care te inregistrezi si postezi.
Cel mai mare avantaj e numarul mare de vizite pe care le primesti pe un site daca postezi un anunt, dar totul tine doar 3-4 zile .

Cred ca grupurile sunt cel mai bine croite  doar pentru anunturi cu perioada de valabilitate limitata nu pentru dezbateri.


marian sima

Sa fim realisti informatia este studiata atata timp cat este de actualitate ,daca cauti o informatie este deajuns sa intrebi si din mii de apicultori se gaseste unul care sa raspunda.


mape 48-petru manea

Vedeam la tv o stire ---"propietarul face book a incasat din anunturi in ultimele 6 luni 1,5 miliarde dolari

D006

FB nu mai are un "proprietar " , e prea mare. In schimb fondatorul si-a donat 90% din avere.

Kov iulian

#8
Se intampla uneori ca Facebook (proprietarul de drept a grupurilor facebook si a platformei facebook) sa elimine pe cineva din pozitia de administrator al unui grup facebook.

Apoi Facebook trimite invitatie tutror membrilor sa ii anunte ca grupul nu are administrator si care vrea poate sa il preia si sa il administreze .

Un membru de buna credinta accepta invitatia Facebook si continua traditia acelui grup apicol, si fiind de buna credinta il lasa in continuare ca membru in grup pe vechiul administrator.

Îl lasa sa posteze, ii lasa acestuia un canal de comunicare in caz ca acesta are o rugaminte .

Dupa luni de zile vechiul administrator (un "coleg" apicultor) se trezeste ca Facebook ia retras dreptul de administrator si in loc sa foloseasca canalul de comunicare (lasat intentionat deschis) pt a face o rugaminte noului administrator recurge la amenintari cu agresiune fizica. ( Sub nume propriu, cu fotografie, de pe un ip identificabil)

Apoi "colegul" apicultor (mazilit de facebook din functia de administrator ) dandu-si seama de prostia pe care a facut-o blocheaza calea de comunicare si eventuale discutii, lamurirea problemei etc .

CitatAmeninţarea reprezintă fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere.

Aceasta se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Citat din: stefan1 din August 28, 2016, 01:02:26 AM
  Iuliene, ai probleme?

Nu am probleme, nu ma tem de ceva.

Sunt doar dezamagit.

stupar

Vreau sa fac anunti in legatura cu vanzari de albine,am nevoie de un sofer care a mai condus RABA si nu stiu unde pot sa fac anunti.La anunturi apiardeal nu ma primeste logare!

mape 48-petru manea

trebuie sa-ti alt cont pe forum -anunturi

romikele

Avea cont, dar a uitat.... am trimis parola temporara pe privat...

Kov iulian

#14
Facebook e de coma.

Am aflat de niste fonduri UE nerambursabile+cursuri+excursii de care eu nu pot beneficia si m-am gandit sa impartasesc informatia colegilor apicultori de pe facebook dar inainte sa fac asta intreb un admin care e entuziasmat de idea mea si nu are nimic impotriva.

Unul din colegi admini ai Dansului nu a stiut de discutie, nu a inteles rostul postarii si m-a fost banat.

Acum chiar daca s-ar vorbi intre ei postarile din trecut nu mai pot  fi recuperate fiindca nu au acces la baza de date facebook si nici pe google nu apar sa le salvezi din "cache" de pe undeva.

Eu nu sunt asa important dar imaginati-va ca unul dintre DVS e un mare fan al unui grup scrie lucruri importante sau urmateste postarile unui "guru" al apiculturii si la un moment dat un admin il baneaza prematur ducand la pierderea a tot ce sa scris.

Zile si saptamani de dezbateri pe teme importante, postari si comentariile la acestea dispar pe apa sambetei.



A doua chestie

Administrez mai multe grupuri cu mii de membrii pe alte teme ce nu au legatura cu apicultura dar au legatura cu tari europene.

Postez ca admin un link al unui blog ce contine toata lista de grupuri pe acea tematica (ca sa populez grupurile sarace in membrii) si programez acele postari sa fie afisate la o ora potrivita.

Se face ora potrivita facebook incepe sa afiseze postarile programate si pac desi sunt admin sunt blocat timp de cateva zile pt ca facebook sa sesizat ca facebook a postat in locul meu un link ce are legatura cu facebook si atragerea de membrii pe grupurile sale.