Matca potrivita!

Creat de KIS92, Ianuarie 28, 2016, 09:38:21 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Mai sunt si stupine care nu merg in pastoral. Consangvinizarea e totusi posibila. O spun din proprie experienta, nu din carti.

tinumaftei

In stupinele mari (in special cu pavilioane mari) se intampla ca matca nefecundata sa fie luata in primire chiar de la 3 metri de nucleu!!

invatacel

Consavinizarea este posibila cu precadere la

Iar daca nu este problema cu consavinizarea nu vom putea avea matci calitative lasandune pe baza vecinului{trantori vecinului}

maximotgv


xvader

eu cred ca la noi in tara, greu mai poate apare consagvinizarea, dar pentru asta sunt prietenii nu?
schimb de material biologic si s-a rezolvat, cat despre matca...cea mai buna este aia care o ai, cu putina selectie...

oroles

Pentru a evita consangvinizarea voi duce anul acesta nucleele la parinti, in alta zonă la 80 km distanță.


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: KIS92 din Ianuarie 28, 2016, 09:38:21 PM
Buna! Am deschis acest subiect despre regine, deoarece m-ar interesa ce fel de matci ziceti ca sunt mai bune pentru un cules bun si musca multa. (buckfast,ligustica,carnica,carpatina,caucaziana). Avantaje/dezavantaje. Cu stima  :hi:

Am 'carpatina' (albina locala care tot carnica e) si carnica din Slovenia. Fiecare cu puncte tari si puncte slabe.
Si eu am cautat sa am in stupina regine cat mai bune. Dar asta nu e tot.
Degeaba ai cea mai tare regina daca nu sti sa faci ceea ce trebuie la momentul potrivit. Un apicultor bun poate face mult mai bine/mult cu o regina mai slaba ca cea mai buna regina a mea.  Cred ca aici trebuie sa muncim mai mult, ca asa cum zic si colegii cu mai multa experienta, o regina crescuta corect chiar din propria stupina poate fi extraordinara in mainile unui om priceput.
Eu cred ca in 90% din cazuri diferenta intre o regina buna si una rea o face priceperea apicultorului.
Si din pacate multe regine valoroase sunt inlocuite/pierdute din cauza ca apicultorul nu le evalueaza corect sau pe o perioada suficienta ca evaluarea sa fie cu adevarat buna.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

KIS92

Multumesc pentru raspuns. Intradevar lucrul cel mai important este ca apicultorul sa-si faca treaba asa cum trebuie.
Sanatate va doresc si un an apicol foarte bun!  :hi: