Matca potrivita!

Creat de KIS92, Ianuarie 28, 2016, 09:38:21 PM

« precedentul - următorul »

KIS92

Buna! Am deschis acest subiect despre regine, deoarece m-ar interesa ce fel de matci ziceti ca sunt mai bune pentru un cules bun si musca multa. (buckfast,ligustica,carnica,carpatina,caucaziana). Avantaje/dezavantaje. Cu stima  :hi:

Dan Pașca


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

bmdna

Musca n-o sa-ti faca niciuna. Eventual albina... daca ai nevoie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

KIS92

da sa traiti....sunt unele locuri din tara unde se mai spune musca in loc de albine. cu stima :)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

    Cea mai buna matca este cea pe care ti-o faci singur din cea locala.Pina la urma vei reusi  ca sa obtii matci selecte.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

KIS92

Multumesc pentru raspuns!  :hi:

RazvanTi

Citat din: KIS92 din Ianuarie 29, 2016, 05:59:45 PM
da sa traiti....sunt unele locuri din tara unde se mai spune musca in loc de albine. cu stima :)

adevarat! dar sa nu uitam ca musca sta pe cacat si nu pe rame  :wink2:

carpatina noastra e cea mai buna!
din pacate, multi creduli, ca sa nu le zic altfel, au adus in tara pomul laudat si au cam spalacit autohtona.
asta se si vrea de fapt. distrugerea rasei autohtone sa devenim piata de desfacere pentru bukfast.
dezbina si cucereste.simplu.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

stefanm

Eu am in stupina matci incepand de la negru inchis (care sunt ceva mai rele dar foarte prolifice si productive ,rezistente la iernare) pana la rosu-galbui .Probabil s-au incrucisat cu trantori de la stupinile invecinate.Eu am mai prins si roiuri straine dar matcile nu erau galbene (sa zic ca sunt italiene),semanau mai degraba cu carnica dar asa cum v-am spus cel mai multumit sunt de cele negre  care ies din stup si la temperaturi mai scazute ,dimineata sunt primele la zbor,seara sunt ultimele care intra in stup.La ele lucrez obligatoriu cu manusi si masca.Cele mai balane sunt mai putin prolifice si mai lenese putin.Sunt un pic ingrijorat ca cele negre se cam imputineaza fiindca probabil se tot incruciseaza cu trantori de alte rase.
Deci ca o concluzie : albinele autohtone ,aclimatizate,adaptate la mediul nostru sunt  foarte bune pentru apicultorii amatori care vor sa obtina si un mic profit, cele straine,ameliorate, sunt probabil bune pentru profesionistii care traiesc doar din aceasta profesie si pot sa acorde mai mult timp ingrijirii lor.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bio

.."maidaneza"... =))


Ce ai in stupina proprie cu ceva selectie si va fi OK.....parerea mea.

marian sima

Baiul este ca selectezi din stupina propie dar dupa un timp apare consangvinizarea.

bio

Citat din: marian sima din Februarie 04, 2016, 08:08:50 AM
Baiul este ca selectezi din stupina propie dar dupa un timp apare consangvinizarea.

da..da.. se poate intimpla ....

..poate destul de rar datorita pastoralului practicat in tara noastra... dar in cazul stupinelor izolate poate apare .




bucovineanu

Citat din: marian sima din Februarie 04, 2016, 08:08:50 AM
Baiul este ca selectezi din stupina propie dar dupa un timp apare consangvinizarea.
Pentru a preveni consagvinizarea odata la cativa ani se pot introduce in stupina 2-3 regine de la alt apicultor care face si el selectie. Daca cele introduse confirma sunt pastrate si inmultite, daca nu se elimina si se incearca altele de la un apicultor de incredere. Acest lucru e necesar la stupinele izolate.

RazvanTi

CARE stupina izolata?!?!?!?
la noi in tara NU EXISTA loc izolat pentru imperechere controlata. nici macar in pustiul deltei.
asta e o afirmatie a doamnei Chirila pe cand cautau cu combinatul apicol loc pentru asa ceva.
la noi in tara NU EXISTA pericol de consagvinizare! daca nu sunt trantorii din roiul din vizuina, sunt cei din stupii vecinului sau al pavilionului din pastoral.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro