Pierderi--mortalitati, la familiile de albine in aceasta iarna..

Creat de bio, Ianuarie 28, 2016, 12:04:05 AM

« precedentul - următorul »

bio

.... zilele trecute m-a sunat un apicultor sa ma intrebe cum imi ierneaza familiile de albine spunindu-mi ca are are mortalitati de ~40% la aceasta data la numarul de familii de albine .

Azi m-a sunat alt apicultor sa ma intrebe acelashi lucru.... si mi-a spus ca si el are mortalitati la familiile de albine,... nu mi-a spus exact dar mi-a spus ca sta mai rau ca niciodata si o sa vorbim mai multe dupa ce ma duc si eu sa ii spun ce am in stupina .

Nu le-am putut spune situatia de la mine .... dar stau cu inima indoita pina ajung la ferma sa vad situatia reala.

Sunt apicultori bazati care ierneaza un numar mare de familii si de cind ii stiu nu au avut decit pierderi nesemnificative .

Va rog sa anuntati aici cum iernati si nu uitati  daca a-ti fost la vreo floarea soarelui tratata cu neonicotinoide .

tinumaftei

si eu am emotiii cateva zile pana ajung la stupi. azi un prieten mi-a spus ca a inchis deja peste 60. Asta inseamna pentru el peste 50%!!!!!!!
si nu este incepator..  se pare ca varoa

bio

Sal, Tinu...

Acei apicultori de care aminteam eu mai sus..... mi-au mentionat ca la ultimile zboruri, adica acum vreo 2 saptamini totul OK . Pierderile sau inregistrat in ultimile 2 saptamini de cind tine valul asta de frig...
Ce au vazut ei in stupi:
Albina numeroasa in stupi... ghem format... mincare aveau si nu ar fi fost o problema mincarea... nasol..

Unul din ei a trimis albine la analiza si Nosema si varooa ia iesit OK..... a ramas sa ii mai faca si alte analize la mierea din stup .
Analizele le-a trimis la ...imi scapa acum...ceva cu sanatatea animalelor .

tinumaftei

Citat din: bio din Ianuarie 28, 2016, 12:21:15 AM
Sal, Tinu...

Acei apicultori de care aminteam eu mai sus..... mi-au mentionat ca la ultimile zboruri, adica acum vreo 2 saptamini totul OK . Pierderile sau inregistrat in ultimile 2 saptamini de cind tine valul asta de frig...
Ce au vazut ei in stupi:
Albina numeroasa in stupi... ghem format... mincare aveau si nu ar fi fost o problema mincarea... nasol..

Unul din ei a trimis albine la analiza si Nosema si varooa ia iesit OK..... a ramas sa ii mai faca si alte analize la mierea din stup .
Analizele le-a trimis la ...imi scapa acum...ceva cu sanatatea animalelor .
Cine este in stare sa faca analize ca lumea la albine!?
nosema se evidentiaza la o analiza serioasa la 80% dintre stupii din RO.
toamna asta lunga cu puiet pana tarziu tine un numar relativ mare de varoa in viata. astia deranjeaza foarte mult ghemul si daca afara ai -15, ghemul nu poate echilibra temperatura, urmeaza dezorganizarea, apoi temperatura scade in ghem de la 14-17 grade sub 10 grade si  :yahoo_cry:

Kov iulian

Citat din: bio din Ianuarie 28, 2016, 12:21:15 AM
Unul din ei a trimis albine la analiza si Nosema si varooa ia iesit OK..... a ramas sa ii mai faca si alte analize la mierea din stup .
Analizele le-a trimis la ...imi scapa acum...ceva cu sanatatea animalelor .

La ...   baietii care li se defecteaza aparatele taman cand e valul cel mai mare de mortalitate ?

Institutului de Diagnostic si Sanatate Animala (IDSA) : http://www.idah.ro


Bătrânul

axioma : albinele nu mor de frig !!! In marea majoritate a cazurilori mor in MARTIE ! Degeaba au miere daca aceasta nu se pozitionata corect sau nu este potrivita pentru iernare . Albinele care mor dupa revelion nu mor din cauza insecticidelori.  Nu cautati rezolvarea in laboratoare. CAUTATI IN MINTEA SI CONSTIINTA VOASTRA. Faceti cinste cit mai des cu o berica la stuparii batrini si ajutatii fizic la inpachetarile de toamna si STATI CU OCHI SI MINTEA DESCHISA . Dicti , dicta , dictum .  :cu plăcere: :welcome:

marian sima

Citat din: bio din Ianuarie 28, 2016, 12:04:05 AM
.... zilele trecute m-a sunat un apicultor sa ma intrebe cum imi ierneaza familiile de albine spunindu-mi ca are are mortalitati de ~40% la aceasta data la numarul de familii de albine .

Azi m-a sunat alt apicultor sa ma intrebe acelashi lucru.... si mi-a spus ca si el are mortalitati la familiile de albine,... nu mi-a spus exact dar mi-a spus ca sta mai rau ca niciodata si o sa vorbim mai multe dupa ce ma duc si eu sa ii spun ce am in stupina .

Nu le-am putut spune situatia de la mine .... dar stau cu inima indoita pina ajung la ferma sa vad situatia reala.

Sunt apicultori bazati care ierneaza un numar mare de familii si de cind ii stiu nu au avut decit pierderi nesemnificative .

Va rog sa anuntati aici cum iernati si nu uitati  daca a-ti fost la vreo floarea soarelui tratata cu neonicotinoide .

Anul trecut a fost cules de miere de mana pana tarziu in toamna,aceasta cauzeaza probleme ,mie-mi pare rau ca am  facut complectarea cu sirop in cantitati mici,datorita acestui fapt si siropul are culoarea si caracteristicile mieri de mana,daca faceam extractia mai tarziu in toamna si faceam o complectare brusca era mai bine.Insa un an nu seamana cu altul si nu stii la ce te astepti.

filip

Iarna aceasta a fost blanda,au fost ferestre de zbor suficiente nu cred ca doar mierea de mana a fost vinovata pentru mortalitati masive.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Adrian.B.

Eu niciodata nu aranjez ramele cu miere. Descapacesc in septembrie si poate si inceput de oct si le las pe ele sa-si aranjeze mierea. Si nu iernez pe mai mult de 6 rame.

bucovineanu

Am mai spus si repet: IN FIECARE TOAMNA TREBUIE PREGATITE ALBINELE CA SI CUM AR URMA CEA MAI GREA IARNA CUNOSCUTA. Numai asa putem sta linistiti peste iarna, fara morcov.  :smile:

marian sima

Sa privim un pic realist sunt zone in tara unde diferentele de temperatura nu sunt asa mari,insa sunt zone unde ele au fost foarte mari ,e adevarat au fost ferestre de zbor dar au fost si temperaturi care au determinat ca matca sa inceapa ponta,pe urma in aceste zone a fost mai frig ca la munte.


Eugen B

Momentan am cam 0.8% pierderi, dar stiu care e vina.
Eu personal cred ca varroa e de vina in cele mai multe cazuri.
Fiecare ce crede, dar se vede si experineta.
Eu chiar nu mai inteleg nimic, daca stiti ca sunt probleme in zona respectiva nu mai mergeti la FS.
La mine a fost o iarna normala, si chiar am sperante sa fie bine la primavara. In adancul sufletului cred ca stim ce vina avem la pierderea anumitor familii sau chiar a tuturor.
Imi pare rau pentru ce se intampla cu albinele in tara, dar multe ni le facem cu mana nostra.
Cand vreti sa facem ceva in marile orase din tara anuntati, dar din pacate doar putini stupari traiesc din asa ceva, majoritatea fac un ban si atat, nu le pasa de albine

tassevasi

       Astazi  am pus  al ll-lea  rind  de turte( 500g) si sunt f  multumit , majoritatea  au luat  prima ,  cei mai slabuti  au inceput  numai un pic din ele  si cel mai important  nu am pierderi  pina acum , sper sa  trec bine de urmatorul  val de  frig  daca  va  veni.
    Numai bine .

tinumaftei

Stupii iernati fara impachetare (aproape ca vara) au consumat foarte mult. Nu au cazut dar 5-6 zile de ger ii dadea cu rotile in sus!
Ca o concluzie, stupii de productie trebuie sa fie bine impachetati. Voi face pentru la anul chiar un sistem de climatizare.
Pentru selectie stupii se tin cat mai sumar impachetati, am o serie de 9 in "probe", insa familiile impachete au evident un consum mai mic, o uzura a albinei mai mica. De aici rezulta o perioada mai lunga de viata si o suprapunere mai mare cu generatia de primavara. Apreciez ca 10 zile de viata in plus pentru albina de iernare inseamna cateva kg de miere de salcam in plus.
Pana acum unul singur am inchis chiar inainte de ger, cu miere, dar albina imprastiata, probabil fara matca!

mape 48-petru manea