incrucisare caracteristici

Creat de Cristel, Ianuarie 23, 2016, 12:50:48 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Cristel din Ianuarie 26, 2016, 11:24:24 AM
@ Ciucur : Asa este, multi au pierdut semnificatia adevarata a vietii, reduc totul la bani. Dar eu stau deoparte si privesc in jur, minunandu-ma, pentru ca "desi au ochi, nu pot vedea". Cu cat vor alerga mai mult dupa bani, cu atat banii vor fi mai greu de ajuns si se vor imprastia mai repede. Am trimis cadou la o nunta a unui var 100 eur si nici macar nu mi-a dat un telefon sa imi multumeasca! Ma pot astepta la ceva bun de la el? :P Probabil trebuia sa-i fac drept cadou un apartament in Bucuresti, sau cine stie ce minune...
Nu poti sa faci cadou un animal (si albinele sunt in aceeasi categorie) decat daca stii ca este dorit!

ciucur

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 26, 2016, 11:31:05 AM
Citat din: Cristel din Ianuarie 26, 2016, 11:24:24 AM
@ Ciucur : Asa este, multi au pierdut semnificatia adevarata a vietii, reduc totul la bani. Dar eu stau deoparte si privesc in jur, minunandu-ma, pentru ca "desi au ochi, nu pot vedea". Cu cat vor alerga mai mult dupa bani, cu atat banii vor fi mai greu de ajuns si se vor imprastia mai repede. Am trimis cadou la o nunta a unui var 100 eur si nici macar nu mi-a dat un telefon sa imi multumeasca! Ma pot astepta la ceva bun de la el? :P Probabil trebuia sa-i fac drept cadou un apartament in Bucuresti, sau cine stie ce minune...
Nu poti sa faci cadou un animal (si albinele sunt in aceeasi categorie) decat daca stii ca este dorit!

Este corect ce ziceti despre un cadou dat cuiva dinafara familiei sau cuiva din familie ce are deja o varsta la care incepe sa  inteleaga .
Eu sunt sigur ca atunci cand bunicul i-a dat cadou familia de albine la botez, nu valoarea materiala era scopul cadoului.
Cred ca era vorba de a lasa 'mostenire' traditiile si valorile familiei lor.

Gata cu off topicul. Am in grija albine blande (lovesc lada si nu sar sa intepe), albine 'medii' daca lovesc lada ies cu viteza si se pun pe manusa deranjate dar nu inteapa daca nu insist, si albinele 'pitbull' care ma iau in primire cand ma apropii de stup si daca vad ca nu reusesc sa ma alunge ca nu pot intepa prin costum, fac o razie prin curte dupa caine, pisica, gaini, etc.
Din 28 de familii as zice ca 7 sunt blande, 2 extrem de rele si restul au comportament mediu. Asta dupa cum stiu eu sa evaluez.
Anul trecut am fost de am luat niste regine de la un apicultor din zona. Avea familii foarte blande. Nu am avut masca, eram in tricou, zburau foarte multe prin jur dar nu a sarit niciuna sa intepe. Mi-a fost teama sa nu iau ace la fata ca eu ma umflu tare. Stupina lui era foarte bine umbrita in perioada de canicula de asta vara. Reginele de la el sunt in categoria blande impreuna cu carnicile. Vad anul asta ce va fi.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cristel

@ciucur
Daca albinele sunt blande, merita sa cresti ceva regine din ouale de la vecinul tau! Transvazare in mai-iunie!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

romikele

Citat din: Cristel din Ianuarie 28, 2016, 12:29:17 PM
@ciucur
.... merita sa cresti ceva regine din ouale de la vecinul tau!
Dacă vecinul are doar unul ???  :P

bucovineanu


Cristel

#35
Ouale reginei ...  :P repede stati la vanat...  :D
Ca dintr-un c oi nu va iesi niciodata regina, orice botca i-ai pune =))
Ma rog, din oua regale mai poate iesi cate o regina longeviva, cum e cea a Angliei  :P
PS am spus ouale de la vecinul tau, nu ale vecinului! :rotfl:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

sorinma

Cucu a iesit dintr-un ou de aceea barbati mai au doar doua
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Cristel

Pana la urma, ideea cu incrucisarea e hazard pur. De ce? Pentru ca nici reginele ce le faci din ouale aceluiasi stup nu sunt surori bune decat dupa mama. Tatal...Dumnezeu stie cine este. Si cum genele se mostenesc si de la tata si de la mama, ajung la concluzia lui Oroles, cand o regina era performanta iar una numai buna sa-i sucesti capul. Iar tatal populatiei ce se va naste din regina respectiva...e iarasi cu bucluc, are alti tati necunoscuti!  :P
Sunt tare curios si cei care produc regine cum stiu cine e tatal? Fac test de paternitate intai? Probabil ca in timp, prin selectia pe care o faci in stupina, ajungi la produsi "rezonabili" dar nicio certitudine cu privire la performanta. In jurul meu mai sunt cel putin 3 stupari. Plus roii salbatici, numai eu am scapat acum 10 ani vreo 5 roi pentru ca nu eram pe acasa...
Asa ca nu ne ramane decat sa zicem un "Tatal nostru" inainte de trasvazare si sa speram ca lucrurile vor fi frumoase! Nu am niciun dubiu cu privire la acest aspect, natura ne demonstreaza ca face tot ceea ce e mai bine!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Pai ce credeati ca obtinerea unei linii valoroase dpv genetic este floare la ureche. Pentru o stupina numeroasa trebuie mai mult de 2 decenii sa poti ameliora semnificativ anumite caracteristici de productie!