incrucisare caracteristici

Creat de Cristel, Ianuarie 23, 2016, 12:50:48 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

Multumesc! Mai am un motiv sa pastrez "rasa" asta, propolizeaza foarte tare si e buna producatoare de propolis. Ceialalti nu sunt chiar asa de harnici la propolizare.
Sanatate si o iarna usoara!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bucovineanu

E posibl ca odata cu schimbarea reginei prin schimbare linistita sau din botci de roire acea familie sa-si piarda agresivitatea.

oroles

Sansele sunt mici sa isi pastreze agresivitatea. Aceleasi sanse, la fel de  mici ca sa reproduca caracteristicile pe care le-ai enumerat tu, Cristel. Nu poti  sa reproduci anumite caracteristici fara sa faci inseminare artificiala.

Am avut eu niste familii din botci de roire. Proveneau din cel mai bun stup al meu. Regine surori, imperecheate naturala. Una a iesit slaba de am omorat-o de ciuda si una e printre cei mai tari. Cea slaba mai dadea si albine agresive.

Statistic ai sanse mici. Succes, oricum!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

#18
Cand m-am dus cu stupii unde e acuma stupina, nea' Nicolae (prietenul meu si partenerul de stuparit) avea 6 familii. Eu aveam 2 la acea vreme. Acum eu am 23 si el 5. Nu vrea mai multe desi i-am zis ca daca vrea i le inmultesc in rand cu ale mele, dar nici nu vrea sa le schimbe reginele. A acceptat regina imperecheata la unul ce isi pierduse regina si era in prag de bezmeticire dupa ce i-am zis ca trece prea mult timp pana ar iesi o regina dintr-o rama proaspat ouata si o sa ii slabeasca mult familia.
Eu am mai luat regine de la mai multi producatori. Unele sunt blande, altele normale. Mai, dar alea ale lui nea' Nicolae sunt rele. Doua din ele, pitbulii stupinei. Anul trecut au fost 17 familii de albine si ale lui au fost campioane la miere. Si la roit au fost printre primele. De 4 ani, acei stupi tot roiesc, insa noua regina pastreaza agresivitatea. Si eu am avut mai agresivi, le-am schimbat regina si au redus agresivitatea. Sunt de accord si ca manipularea neglijenta a ramelor si vizitele prea dese in familie pot creste agresivitatea. E ciudat insa ca se intampla doar unor familii.

Ce ma distreaza ca aia rai sunt la marginea randului de stupi langa poarta de acces in curte. Si inevitabil, primavara mai vaneaza ce prind in zona. Dupa salcam se mai linistesc. Mie imi e rusine cand merg la ei si gasesc cate un membru al familiei intepat la fata si umflat. Nea' Nicolae numai rade si zice ca le trece reumatismul, desi eu cred ca ceilalti nu sunt asa de bucurosi.
Despre frica... Buni, cum ii spun eu- mama lui nea Nicolae care are 90 de ani, nu are frica de albine. Nu cred ca a fost intepata de 3 ori in astia 4 ani de cand merg prin zona indiferent cat de aproape vine cand lucrez la stupi. Multi din roii prinsi ii datorez ei. De multe ori vede cand roiesc familiile si stropeste cu apa ducand roiul spre un prun usor accesibil. Ea urmareste albinele si imi spune cand au zbor de curatire si care a iesit mai puternic la zbor...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

pistol28

Citat din: ciucur din Ianuarie 25, 2016, 01:04:03 PM
............................................................................
Buni, cum ii spun eu- mama lui nea Nicolae care are 90 de ani, nu are frica de albine. Nu cred ca a fost intepata de 3 ori in astia 4 ani de cand merg prin zona indiferent cat de aproape vine cand lucrez la stupi. Multi din roii prinsi ii datorez ei. De multe ori vede cand roiesc familiile si stropeste cu apa ducand roiul spre un prun usor accesibil. Ea urmareste albinele si imi spune cand au zbor de curatire si care a iesit mai puternic la zbor...

Foarte pricepută "Buni" , jos pălăria ^:)^, sănătate îi doresc.
Cine nu are "Buni" să-şi cumpre.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Fiecare om emite mirosuri specifice cand ii e frica.
Albina simte acest miros. Buni de aceea nu are probleme. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

"Buni" mănâncă şi bea apă pentru a trăi nu trăieşte pentru a mânca şi bea ........, de aceea, sigur este sănătoasă şi miroase a  @};- naturală nu parfum din chimicale iar  :bzz: o acceptă.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Cristel

#22
Agresivitatea albinelor si nici blandetea lor nu tine de "buni". Sa-i traiasca cui o are! E bine sa fie cineva care sa observe stupii, miscarile albinelor. Daca nu stai cu nasu'n ele, sigur iti scapa un roi!  :D Strabuneii mei aveau stupii in cerdacul casei, albine linistite si harnice. Singurul care mai oferea ceva povete apicole si intervenea in stupi era invatatorul satului. Cred ca se umbla destul de rar la stupi, primavara, sa faca putina curatenie in familie si spre toamna, cand se taiau fagurii. Nici eu nu intervin prea des in stupi, primavara, pentru stimulare cu turte si pentru largirea cuibului apoi la culesul de salcam si spre toamna, la stimularile pentru pregatirea de iarna, implicit cu strangerea cuibului. Aveam mania de a desface si eu toata ziua stupii, sa ma uit la ei, sa le mai fac una alta. Bine ca nu sunt stupar profesionist!  :P
Ideea ar fi sa reusesc sa pastrez caracteristicile utile ale familiei agresive (harnicie, propolizare) si sa ameliorez starea lor de a fi tot timpul cu "arma la picior". Restul familiilor sunt mai blande, poti sa te duci in stup fara fum (acum nu mai am curajul de altadata, sa merg fara masca pentru ca arat naspa la job daca i se face brusc dor de pielea mea unei albine pregatite de atac). De asta intrebam daca a reusit cineva sa faca o astfel de incrucisare, dar realizez si eu ca sunt prea multe necunoscute si doua situatii in apicultura nu pot fi deloc identice.
Fotografiile cred ca au peste 50 de ani.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Citat din: pistol28 din Ianuarie 25, 2016, 02:04:50 PM
"Buni" mănâncă şi bea apă pentru a trăi nu trăieşte pentru a mânca şi bea ........, de aceea, sigur este sănătoasă şi miroase a  @};- naturală nu parfum din chimicale iar  :bzz: o acceptă.
Ai ghicit. Este un om modest la trai dar cred ca felul ei de a fi optimista tot timpul si dorinta sa ajute pe toata lumea fara a astepta ceva in schimb o face speciala.
Si mai e ceva. Credinta in Dumnezeu si viata in armonie cu natura. Nu se teme de nimic, nu-i e frica de moarte sau de boala intrucat stie ca toate vin de la Dumnezeu si omul nu le poate schimba.

Cristel, pozele sunt extraordinare.
Despre agresivitate...nu o influentam noi. Dar difera in functie de om. Am scris ca un stupar vechi mi-a unit doi stupi in vreme nefavorabila, l-au innegrit albinele dar a luat doar o intepatura. A lucrat fara masca, fara manusi. Omul ala e dresor de albine. Dar si daca il bagi in ce parfum vrei, dupa miroase a ceara si propolis.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Faine poze Cristele. Ai avut bunici gospodari! :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

#25
Citat din: oroles din Ianuarie 25, 2016, 06:47:25 PM
Faine poze Cristele. Ai avut bunici gospodari! :D
"stra"bunici...Dar nu am avut ocazia sa am amintiri cu ei, strabunul a murit cand eu aveam 2 ani. Haios a fost ca la botezul meu, cand batranul deja nu prea mai vedea, a iesit in balconul blocului (intre timp parintii mei locuiau la bloc) si a spus ca din partea lui, pentru ala micu' ofera un stup cu albine. Stup de care habar nu am avut pentru ca mosu' a avut multi copii si au avut grija altii de albinele lui. Nu am cunoscut aceasta poveste. Dar la 18 ani, intr-o duminica de pogorarea Sfantului Duh, am prins primul roi ce se lasase in spatele blocului in care locuiam. Iar eu in viata mea nu atinsesem un stup, doar cu un an inainte comandasem prin "Prietenii Cartii" o carte despre albine. Pur si simplu. Am fost fascinat de mirosul roiului, o combinatie de esente de roinita si rom, ceva dificil de descris. Intram la familie fara masca si fara fum, se crucea un apicultor din sat care mi-a dat prima cutie sa depozitez roiul. Dar de atunci au cam trecut anii, m-am lasat si m-am reapucat de apicultura dupa cum a fost timp, e ca o dragoste de care nu te mai desparti cat traiesti.
Acum, in amintirea acestui strabun, vreau sa dezvolt o mica stupina exact pe acel loc. Pentru ca vorba lui Lavoisier, "in natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma". Sanatosi sa fim!
PS casa cred ca are peste 100 de ani, prin anii 70 a fost acoperita cu tabla, mi-ar fi placut sa o reacopar cu sita dar cred ca e costisitor si greu de intretinut, cu toate lacurile actuale tot trebuie sa refaci acoperisul la 10 ani...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

pistol28

Străbunicu s-a ţinut de cuvânt şi la 18 ani v-a trimis stupul promis la botez  ^:)^
Impresinantă poveste.

POVEŞTILE de acest fel merită adunate într-o colecţie cu numele

          "Înţâmplări de suflet cu   :bzz:"
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Cristel

#27
Mai am o poveste frumoasa dar e mai recenta, cu 12 ani in urma:
Anii au trecut si iata-ma dand "consultanta" unui unchi, in 2004. Avea si el o dorinta: sa vada in stupina cel putin 20 de stupi! Si din cauza asta, el fiind deja in varsta, incerca in fiecare an sa divida cat mai repede familiile de albine, le roia artificial de iti era mai mare mila de ele saracele, se bezmeticeau, erau jalnice, dar el era mandru ca avea 4 stupi! E evident ca toamna, inainte de a reveni in Bucuresti (unchiul statea vara la tara iar iarna in oras), faceam unirea familiilor, altfel nu ar fi reusit sa iasa din iarna. In anul in care a trecut la cele vesnice, s-au prapadit si albinele. L-am visat ca imi spunea ca va trimite un roi de albine in stup, sa ma duc si sa am grija de ele. Visul s-a materializat, numai ca o matusa mai iute de mana si care locuia peste drum de locatia unde erau stupii - de data asta cutii goale-  a luat stupul cu tot cu roi, considerand ca daca a venit poate sa-l ia ea, doar gradina nu mai era controlata de nimeni. Eu am aflat mult mai tarziu, cand am intrebat-o daca nu a venit un roi in stup... A fost mirata ca am intrebat, credea ca doar ea stie "povestea" cum si-a insusit roiul.
Dragostea de albine e ca o iubire de care nu scapi toata viata. Te bazaie tot timpul. Nu am facut niciodata din apicultura un mod de a subjuga albina. Era un parteneriat in care ea producea mai mult decat avea nevoie iar eu luam mai putin decat ar fi fost posibil.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

#28
Citat din: Cristel din Ianuarie 26, 2016, 03:29:15 AM
Citat din: oroles din Ianuarie 25, 2016, 06:47:25 PM
Faine poze Cristele. Ai avut bunici gospodari! :D
"stra"bunici... Haios a fost ca la botezul meu, cand batranul deja nu prea mai vedea, a iesit in balconul blocului (intre timp parintii mei locuiau la bloc) si a spus ca din partea lui, pentru ala micu' ofera un stup cu albine.

Azi daca dai in dar un stup de albine zice lumea ca esti nebun sau prost.
Oamenii nu mai inteleg semnificatia acestui gest care are foarte putin de a face cu partea materiala.
in ziua de azi toti sunt disperati dupa bani si valori materiale....
Bunicii mei au fost crescatori de animale (se ocupau cu oieritul). Neamurile mele se intreaba cu cine ma aseman dintre rude sa imi placa albinele si nu gasesc raspuns. Lor li se pare ciudat ca practic apicultura. Dar se bucura ca au o sursa de miere buna la indemana.
Casa din poze...Eu ma chinui de mult sa cumpar o casuta batraneasca. Nu-mi trebuie una noua. Daca imi trebuia probabil era inceputa. Am confortul zilelor noastre la bloc, insa imi lipseste viata mai simpla si mai sanatoasa in mijlocul naturii. Daca nu aveam fetita la scoala, nu stateam in Deva ci undeva la tara.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cristel

#29
@ Ciucur : Asa este, multi au pierdut semnificatia adevarata a vietii, reduc totul la bani. Dar eu stau deoparte si privesc in jur, minunandu-ma, pentru ca "desi au ochi, nu pot vedea". Cu cat vor alerga mai mult dupa bani, cu atat banii vor fi mai greu de ajuns si se vor imprastia mai repede. Am trimis cadou la o nunta a unui var 100 eur si nici macar nu mi-a dat un telefon sa imi multumeasca! Ma pot astepta la ceva bun de la el? :P Probabil trebuia sa-i fac drept cadou un apartament in Bucuresti, sau cine stie ce minune...
Tu ai albine blande sau mai agresive?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)