ceva bizar

Creat de Catalin, Ianuarie 17, 2016, 02:22:45 PM

« precedentul - următorul »

Catalin

Salutari. Am fost ieri la stupi sa bag turte. La un stup pe 3 rame am gasit foarte multe albine pe fundul stupului, nu mai miscau, erau ca si moarte. A mai ramas doar matca cu o rama de albine. Am restrans cuibul si am adunat albinele moarte cu gandul sa le duc la analize sa vad ce s-a intamplat. Tin sa precizez ca stupul avea miere pe toate cele 3 rame. Am pus albinele intr-o cutie si le am luat cu mine. Peste noapte, le-am lasat in masina, si..surpriza. Au inviat si s au imprastiat in toata masina. Acum le am pus intr-o cutie inchisa, si se pare ca si au revenit 70-80%. Sunt la 100km de stupina, nu stiu ce sa fac cu ele. Intrebarea este, de ce erau cazute pe fundul stupului??? Cum de si-au revenit? 
Albinuta bZzzz

tassevasi

           Nu e  nimic  bizar.                                                                                                                           Nu ai avut  stupul  restrins  asa de  bine  incit  ele  sa  stea in ghem  sa se incalzeasca , ai avut  rame  dupa  diafragma poate , ori multe rame in stup. au  plecat  pe cuib si le-a  prins  frgul  nu s-au mai ntors , au  cazut  pe  fundul stupului  fiind  amortite  nu  moarte ,  daca te  duceai peste  citeva  zile   mureau. Acum  mai  faci un drum si le  duci la  loc  daca nu ai in ce sa le pui pina  cind  te duci .
Ele  se-au  revenit pt  ca au dat de  caldura  , nu erau  moarte .

Catalin

Si mai am un stup pe vreo 5 rame  care cred ca a ramas fara matca in tomana, tarziu. Acum, cand l-am verificat nu avea ghem facut si albinele erau foarte agitate. Traieste pana in primavara? Pot uni rama aceea cu matca si cu albine cu stupul asta? Daca da, cum pot face unificarea?
Albinuta bZzzz

Dan Pașca

Fara nici o problema poti sa bagi albinele fara matca langa rama cu matca,eventual pune o foaie de ziar gaurit intre rama cu matca si cele  fara matca, dar si fara ziar si daca se intampla ceva ma contactezi si iti trimitt eu o matca,  eu fac unificari in februarie ,martie fara nici o problema, le stropesc cu putina tuica,dar cred ca tuica e mai mult vrajeala. Numai bine.
Ziarul il lasam 24 de ore,pe urma il ridicam