Dan Paşca

Creat de Dan Pașca, Ianuarie 16, 2016, 02:25:03 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca


MirceaCalin

Ce temperatură era la tei, că văd folia prezentă ?

Dan Pașca

Nu mai retin ,a fost rece in primele zile pe urma sa incalzit, anul asta (2015) am lasat folia si la floarea soarelui, doar folie atat fara podisor sau altceva ,indrumat de alti colegi, si nu a fost nici o problema,ba din contra eu asa am impresia ca le mere mai bine cu folie.Si mie imi era team de caldurile prea mari,  incercati anul viitor pe 2,3 familii daca nu folositi folia deloc si imi ziceti cum sa-u comportat.   Si usureaza foarte mult munca,eu am podisoare mobile din 4 sau 5 scandurele si era o munca titanica sa tot scutur fiecare podisor in parte,am pus folia cand am plecat in pastoral si o dau jos cand ii restrang pt iernare.

Dan Pașca


Dan Pașca


Dan Pașca


Dan Pașca


Dan Pașca

#22
Nu stiu cati dintre voi ascultati live-urile lui Pustu !!?   am vazut ca are si multi critici,dar uitanduma acum la filmarile care le-am postat eu, si ascultand tot ceea ce a povestit domnul Ignatov, imi dau seama tousi cat mai am de munca,a tot insistat pe nr de familii/caturi, spunea ca nu ai ce discuta la o familie cu un cat sau doua de 1/2 ,cand vorbesti de 100 familii aia inseamna sa ai cel putin 400 de caturi 1/2 ,la tei sa le pui 4,sau chiar 5 ,si eu ma zbat cu cate unu,maxim 2 :)) ,am ascultat de 2 ori fiecare live cu Andrei Ignatov si zic eu ca anul asta o sa avansez cu cel putin 3 ani de perfectionare ,super omul....,poate Hristea mai povestea asa pe la 1930.   Bravo Pustule ,  si bineinteles multumim nea Andrei. 

bucovineanu

Nu e o problema de pus multe  caturi la o familie. Problema e sa fie albine care sa umple acele caturi.  :smile:

Dan Pașca

:)))) asa e,am uitat sa pun Ps.omul vorbea de ,,familii" , de selectie, de varful apiculturii.....

stefan1

  Bun venit, Dan!
  Foarte frumoasa stupina! Ai un loc bine ales (daca e cu fata spre soare). O asezare pe un loc inclinat, mai cu seama pe iarna, cand soarele nu se ridica mult peste orizont, este mult mai benefica decat pe loc plan. Daca ai o zona melifera fara mare chimizare ar fi iar un mare avantaj pentru primavara si toamna. Oricum vegetatia de pe dealurile din jur ofera un cules cel putin de intretinere pe care multi si l-ar dori.
  O parere imi dau despre pavilionul pe care vrei sa-l folosesti pentru nuclee. S-ar putea ca rata de reusita la imperecheri sa fie totusi mai mica decat daca nucleele ar fi rasfirate prin frumoasa gradina.
  Iti doresc sa ai multe bucurii dupa aceasta frumoasa preocupare a ta, albinaritul!   =D>   :hi:
 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Dan Pașca

Multumesc nea Stefan,  o sa tin cont de indrumarile dvs.,citisem si eu ca  cel mai mare procent de reusita la imperechere au
Nucleele puse direct pe sol, o sa incerc si pe sol si in pavilion  :)  ,  baza melifera : primavara zic eu ca e foarte buna(Alun,corn,arini , si rachita foarte multa) ,iar toamna a aprut in  ultima  vreme o planta  cu frunze mari,care face niste flori albe( Iulisca ziceau colegii ca se numeste),de intretinere eu sunt foarte multumit, si cum a fost azi primavara,rachita a dat si nectar destul de bine.Sanatate

andreiu

       Dane, ti-am vazut filmuletele si te-am compatimit sincer cand am vazut grindina care in mod sigur a prins afara destul de multe albine. Nici cu vacile printre stupi nu prea este in regula, oricand ar fi fost posibil fie sa rastoarne stupii, sau vacile  sa fie atacate de albine si sa ai probleme cu proprietarii acestora. Pe care vale este locatia filmata ?

Dan Pașca

Locatia e pe Valea Mare,Bistra ,sunt vreo 15 km din centru din Bistra, mai exact pe Valea Devei,  si cu vacutele nu am avut incotro,erau ale padurarului si pe terenul lui am amplasat stupii, spre bucuria mea totul a fost ok si pt stupi si petru vaci,, .
De obicei am alta locatie la Munte,pe Valea Sesii   (Valea Mica)   ,dar nu am putut intra cu camionul cand ne-am intors de la floarea soarelui. :)

Dan Pașca

#29
https://youtu.be/L6HrYfY8Z70

Asta e locatia pe Valea Mica,  e in stanga de Valea Lupsii cum veniti de la Cluj