Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Primul control de fond fiind facut deja pot face primul bilant al iernarii.
1. Premisele:
1.   Iernare cu aprox 80-85 zile fara zbor, iernare in zona cu curenti de aer si aproape de drum circulat
2.     Consum mare de miere
3.   Temperaturi minime constant negative foarte lungi perioade de timp insa fara a scadea multe zile sub -15grade
4.   Iernare pe miere de FS (cultura tratata in samanta cu NNI)
5.   Pierderi nominale mici (1-2%), pierderi de matci (4-5%) si unificari
6.   Familiile iesite din iarna de putere diversa 4-11 rame 2-5 rame puiet la primul control de fond.
7.   Unele familii mari (iernate 7-9 rame) au iesit evident slabite semnificativ (3-4rame)
Doua explicatii.
Prima: posibil varooa supravietuitoti.
A doua: cuib cu mari rezerve de pastura. La impachetare inca aveau puiet si am considerat necesar sa existe polen in cuib. Consumul acestuia nu ar fi fost o problema daca la inceputul lui ianuarie ar fi fost (ca in ultimii 10ani, 2-3 zile calde favorabile pentru un zbor de curatire. Plus iernare fara tratament de toamna cu Fumidil
De retinut:
Pregatirea pentru iernare sa tina cont de aceasta structura de iarna (fara zboruri de curatire).
Eliminarea tuturor descendentilor de Bk care intretin puiet pana tarziu toamna si tratamentele antivaroa devin ineficiente (De luat in discutie blocarea reginei cel putin 15 zile in luna octombrie pentru ca tratamentul cu AO sau varachet sa fie eficient in lipsa puietului.
Iernarea fara polen/pastura pe ramele centrale ale ghemului.
Unificari pentru iernarea pe ghem de minim 7 rame.
Iernarea de matci de rezerva (5-6% din efectiv)
Bonus pentru 2017-2018: Instalatie de climatizare pentru asigurarea +5grade in stup intre 15 decembrie-10 aprilie.

oroles

De unde iti procuro Fumidil si cat costa?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu prea inteleg.  Nu cu prea mult timp in urma era buna bk, daca am inteles eu bine.

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Martie 26, 2017, 12:52:35 PM
Nu prea inteleg.  Nu cu prea mult timp in urma era buna bk, daca am inteles eu bine.
Ați înțeles foarte bine. Bk este o albina foarte buna, cea mai slab roitoare și la secreții medii de nectar cea mai productiva. Pentru zonă mea, toamne calde, polen în noiembrie, faptul că aproape nu oprește ponta, dublat de o perioadă cu 80-90 de zile fara zbor de curățire, începe să nu îmi mai placă. Mai ales că pe banca de rezerve este plină.
E că și cum ai spune că pur sângele arab este cel mai bun, însă tu ai de scos lemne din pădure. Poate am exagerat.
Desigur comentariul meu de aici despre Bk este doar jumătate din motivele deciziei. Cealaltă jumătate înseamnă dificultatea și costurile mari privind înmulțirea în rasă pură. Bk nu are valoare decât că F0. Asta am spus deja.

bucovineanu

O fi buna ,dar nu pentru zona noastra, unde mai avem si ierni cu perioade lungi fara zboruri. daca la noi productiile sunt asa cum sunt, iar pretul la miere e cel care il stim, cine isi poate permite sa cumpere F0 pentru a face productie cu ele?

filip

Costurile de intretinere sunt un aspect de luat in seama.Am albina autohtona la care nu-mi fac probleme ca nu aduna miere pentru iarna,in schimb am ocumparat o regina italiana in care am bagat anul trecut si anul asta hrana cu care iernam 3 stupi.
Prin aug am gasit un roi intrat intr-o lada capcana,slabut pe 2 rame.A intrat slabut in iarna ,a iernat peste asteptari iar acum are un start peste asteptari.Vedem cum se comporta anul asta.
Asa ca fapt divers din 7 regine cumparate de la Apiexpert ,doar una sau doua vor ramane in stupina mea sub observatie.Sunt sub media matcilor din stupina mea.Una vrea schimbare linistita dupa nici un sezon,pai asta inseamna "matca atent selectionata"?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Regină selecționată nu e aia care abia a inceput sa oua și e și pusă la cutie!
Regină selecționată înseamnă regina care a fost probată și a confirmat la vânzător mai întâi!!

Eugen B

Fratilor. La inceputuri se vindeau regine atent selectionate pentru ca erau putin cumparatori. Acuma se dau pe banda rulanta. Maxum.70-80% iasa regine bune. Mai sunt si rateuri.
Ca si in comert cand merge trraba si faci bani merge si produse dd calitate mai slaba.
Stiu produse care erau f bune cand eram mai mic si acuma sunt stifturi.
La fel si la matci. Cand dai o matca trebuie 2ani sa fie in productie

tinumaftei

Azi, soare dar cam frig. Cornul s-a topit, a inflorit in padure corcodusul, ceva din familia artarilor si cativa peri.
In sat este inflorita salcia, caisul si corcodusul.
Am largit azi cuiburile aproape la toti cu o rama, la cativa cu doua. Este suficient polen si ceva nectar dar la 12-14 grade albinele se ingramadeau mai mult la apa decat la cules.
Se anunta vreme si mai proasta.
Anul acesta primavara de Dobrogea a fost mai tarzie si mai friguroasa decat de obicei.

aurelianpopescu

La merge bine treaba.7oog la zi.blocaj in special cu pastura este si ceva nectar de la pomi fructiferi.la multi stupi am dat drumul la 10 rame.asreptam rapita

tinumaftei

Azi a fost o zi insorita, rece dimineata dar dupa pranz s-a incalzit. Porumbarul este inflorit bine. Azi am vazut primele alngiri de fagure, polen proaspat si mult polen maroniu inchis.
Unii stupi au plecat frumos si au trecut de 10 rame (chiar 15 cu vreo 10 de puiet), dar altii zici ca sunt dati cu sare tot pe trei rame sunt (toate trei cu puiet)
Azi am inceput sa stimulez. Pana azi nu am dat decat rame descapacite. Anul trecut am dat primul sirop pe 14 februarie.
De vreo trei zile noaptea spre dimineata apare bruma. O parte din florile de cais le-a "curatat".
Salcamul are muguri de frunza si chiar de floare, dar cred ca ii va da o noua serie ca acestia sunt cam piscati de bruma!!
Cea mai avansata rapita de pe aici nu infloreste decat peste vreo 2 saptamani.

NYK74

Din ce am observat în Ro,anul acesta între familiile de albine este o foarte mare diferență în dezvoltare,mult mai mare decît în anii trecuți,iar aici la unii chiar dacă a fost o iarnă blîndă este acelasi lucru.

tinumaftei

Citat din: NYK74 din Aprilie 03, 2017, 08:31:29 AM
Din ce am observat în Ro,anul acesta între familiile de albine este o foarte mare diferență în dezvoltare,mult mai mare decît în anii trecuți,iar aici la unii chiar dacă a fost o iarnă blîndă este acelasi lucru.
Diferența o face biologia familiei de albine, care este determinată de genetica ei. În iernile mai blânde nu se observa acest fenomen atât de mult. Din observațiile de iarna asta pot spune că tot ce a ieșit mai slab are descendentă sud-europeana. Pentru mine este o lecție.

NYK74

Asta am observat si eu,mai ales iarna aceasta în Ro,cele cu gene din arealul sudic au iernat mai prost.Partea cu iernile blînde ,am scris si în mesajul de sus,aici în Italia a fost o iarnă blîndă, si au diferența în dezvoltare ca si în Ro.

tinumaftei

Azi, o zi frumoasa. Sunt infloriti prunii si porumbarul.
Surprize placute de la stupii. Cei mai sifonati au inceput sa recupereze. Metoda cuibului fff strans da rezultate. Intr-o saptamana cred ca aproape toti isi vor dubla intervalele.
Rapita nu va inflori aici inaite de doua saptamani....