Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

@MirceaC: culori simple pe baza de ulei. De la firme diferite ca nu am gasit toate nuantele la un producator. Baza insa la stupi ramane grundul de lemn. Atentie, cele mai multe grunduri au in compozitie insecticide.

bio

Citat din: MirceaCalin din Ianuarie 14, 2016, 01:18:34 AM
......

PS: Nelule, ai văzut nr. de înmatriculare (BIO) ?
:P

...am vazut numarul de inamatriculare..:)...

Nu stiu de ce dar mi se pare cunoscut... anul acesta pe balta am vazut un pavilion cu acele initiale la numar dar parca numai retin exact pe ce judet a fost inamtriculat.
Tinu..??..ai fost cumva la floare 2 in 2015 pe balta Ialomitei..??

tinumaftei

La FS nu erau pe pavilion, ca nu era gata. La balta i-am pus pe pavilion si i-am avut in zona Ostrov Tulcea.

bio

Ahha...
...era cu numar de AG parca cel care il vazusem eu.

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 14, 2016, 06:27:13 PM
..... La balta i-am pus pe pavilion si i-am avut in zona Ostrov Tulcea.

... de pescuit..... ai pescuit cind ai fost in balta..??

Eugen B

Domnu Tinu sa nu te superi pe mine.
Eu lucrez doar pe verticali. Storc din cat si trec la urmatorul.
Si nici nu ii supara aglomerez.
Nu ai avut depopulari?
E mai greu de lucrat pe orizontali. Matcz pune puiet si pe rame din spate.
Oricum e treaba ta ,  eu sunt curios cat iti ia sa il storci?
Doar cu el vei merge in pastoral?

tinumaftei

@Eugen:  Stupul meu favorit este stupul vertical cu 10 rame Dadant si cat 1/1. Am si un pavilion cu 80 de familii, tip platforma. Urasc pavilioanele inchise in care mori de cald si in care ies toate albinele la tine, in care nu este suficienta lumina, etc.. Insa am considerat necesar ca o parte dintre stupi sa fie pe sistemul orizontal findca nu imi este la indemana sa umblu in stupii verticali decat la cules. Asta inseamna ca pentru a ajuta niste roi, pentru a depozita niste rame, am nevoie de niste cutii orizontale, care sunt mult mai simplu de utilizat.
Intr-adevar pavilionul cu stupi orizontali este mare, chair foarte mare, are 104 stupi. Insa m-am dat peste cap ca sa rezolv unele din neajunsurile pavilioanelor calsice, reproiectand acoperisul. acesta se deschide complet atunci cand lucrez, iar atunci cand este inchis este foarte etans. Practic atunci cand lucrez la stupi este ca atunci cand as avea stupii pe o platforma deschisa. Avantaj: lumina 100% ca afara, toate albinele zboara afara si nu stau pe capul tau.
In ceeace priveste productivitatea, am in lucru niste diafragme hanemann cu care sa compartimentez cuibul, pentru a evita matca iar pentru scuturarea ramelor voi folosi un scuturator electric destul de fiabil. Asta inseamna ca daca toate caturile de la pavilionul de 80 de familii le scot intr-o zi, la pavilionul acesta nu ar trebui sa am nevoie mai mult de 3 zile.
Mai jos fotografii din campaniile de acum cativa ani..

tinumaftei

Am avut si camion cu macara si bobcat insa raman la parerea ca pentru stuparitul pastoral, cel mai bun este pavilionul. Asta te scuteste de a cauta forta de munca greu de gasit in satele noastre pline de carciumi. Cand transporti stupii pe distante mici mai incropesti o echipa de muncitori sa incarce, sa mearga cu tine la descarcat, sa ii aduci inapoi. Insa daca faci deplasari pe distante mari, forta de munca devine greu accesibila.
La categoria cel mai bun pavilion, dupa mine, se incadreaza pavilioanele construite de ACA spre sfarsitul anilor 80.
Am copiat si eu unul si i-am adus unele modificari.
Avantajele lui asa cum l-am configurat eu sunt:
1. Se utilizeaza stupi verticali
2. Capacitate mare (80 de familii)
3. Structura deschisa. Asta inseamna ca se lucreaza excelent in aer liber.
4. Cabina centrala. Mult mai bine decat daca cabina ar fi intr-o extremitate.
Dezabvantajul major insa sta in faptul ca stupii trebuie iernati la sol, ca sa fie protejati de curentii de aer.
Foto de mai jos este veche. Pavilionul meu pentru verticali a intrat in reparatie capitala si nu va fi gata decat la primavara.

MirceaCalin

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 16, 2016, 10:19:36 PM
...Dezabvantajul major insa sta in faptul ca stupii trebuie iernati la sol, ca sa fie protejati de curentii de aer...

Hmmm...eu cred că asta n-ar fi un impediment.
Cred că s-ar putea găsi un sistem de placaje/pereţi/tavane din material uşor şi demontabil, care ar putea fi ţinuţi pe vatră şi s-ar monta cu un efort minim în perioada de iarnă.

bio

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 16, 2016, 10:19:36 PM
Am avut si camion cu macara si bobcat insa raman la parerea ca pentru stuparitul pastoral, cel mai bun este pavilionul. Asta te scuteste de a cauta forta de munca greu de gasit in satele noastre pline de carciumi. Cand transporti stupii pe distante mici mai incropesti o echipa de muncitori sa incarce, sa mearga cu tine la descarcat, sa ii aduci inapoi. Insa daca faci deplasari pe distante mari, forta de munca devine greu accesibila.
La categoria cel mai bun pavilion, dupa mine, se incadreaza pavilioanele construite de ACA spre sfarsitul anilor 80.
Am copiat si eu unul si i-am adus unele modificari.
Avantajele lui asa cum l-am configurat eu sunt:
1. Se utilizeaza stupi verticali
2. Capacitate mare (80 de familii)
3. Structura deschisa. Asta inseamna ca se lucreaza excelent in aer liber.
4. Cabina centrala. Mult mai bine decat daca cabina ar fi intr-o extremitate.
Dezabvantajul major insa sta in faptul ca stupii trebuie iernati la sol, ca sa fie protejati de curentii de aer.
Foto de mai jos este veche. Pavilionul meu pentru verticali a intrat in reparatie capitala si nu va fi gata decat la primavara.


Am vazut pavilion asemanator--ii spun armonica la dl Aurel Malaiu... avea parca cuib de normala si magazii de 3/4..

tinumaftei

Citat din: bio din Ianuarie 16, 2016, 11:04:00 PM
Am vazut pavilion asemanator--ii spun armonica la dl Aurel Malaiu... avea parca cuib de normala si magazii de 3/4..
Acela face parte din seria produsa de ACA undeva la o inteprindere de prin Oltenia. Varianta standard are acoperis dar nu are pereti. Eu am renuntat la acoperis pentru ca mai mult incurca.

tinumaftei

Cate ceva despre sistemul de crestere a matcilor
Am folosit mai multe metode de la stup orfanizat la starter si apoi crestere in familii cu matca. Acestea au in comun insa un mare consum de material biologic, care la nivelul stupinei face uneori nerentabila cresterea de matci fiind mai convenabil achizitionarea acestora. Insa atunci cand ai nevoie de matci nu gasesti, fiindca la noi sezonul este scurt si cererea de matci mare doar intr-o scurta perioada. Mai este si celalalt aspect ca in general nu prea gasesti ce cauti, o anume rasa sau linie si ca tot cumparand nu realizezi nici un progres genetic in stupina.
Asa ca recomandarea mea este selectia de masa la nivelul stupinei dublata cu o "infuzie" de material biologic provenit din stupine valoroase. Asta inseamna ca familiile pentru trantori nu vor fi decat din cele recordiste. In ce ma priveste de doi ani am folosit ca susa 2 matci Carnica dar si o matca proprie. Fac asta pentru ca baza genetica a albinelor sa fie diversa, altfel dupa cateva generatii se instaleaza fenomenul de consangvinizare.
Ca sistem de crestere a matcilor am folosit experimental anul trecut SISTEMUL STARTER FINISOR CLOAKE.
Asa cum ii spune numele toata cresterea matcilor are lor intr-o singura familie. Specific pentru acest sistem este faptul ca se pot creste mai multe serii de matci succesiv (pentru anul acesta mi-am propus sa cresc 9-10 serii) insa numarul de botci este redus pe serie. Se incepe cu 8-12 botci si in mod obisnuit nu se introduc mai mult de 20 de botci.
Tot specific acestui sistem este faptul ca botcile se introduc la un interval de 4-5 zile.

tinumaftei

#26
1.Sistemul CLOAKE
Voi detalia acest sistem dupa cum l-am inteles si practicat vara trecuta.
Aceasta tehnologie presupune existenta unei familii foarte puternice 18-20 rame Dadant. Anul acesta fiindca voi incepe cresterea la 10-15 aprilie voi folosi 2 familii pe care le voi unifica.
Ca material principal este nevoie de un stup vertical cu o magazie cu rame 1/1. Intercalat intre corpurile acestea se afla o rama de 2cm care cuprinde atat o gratie Hanemann cat si un obturator din tabla asemanator cu fundul antivarooa. De asemeni magazia trebuie sa aiba un urdinis propriu aflat in directie opusa.
Dupa unificarea in bune conditii se face o rearanjare a ramelor astfel incat matca cu spatiu de ouat si cel putin o rama cu puiet necapacit sa fie in corpul de jos iar toate celelalte rame cu puiet aflat in diferite stadii sa fie in magazie. Vom tine cont de data la care am facut aceasta aranjare astfel incat la data introducerii botcilor tot puietul de sus sa fie capacit.

tinumaftei

2.Cu o zi sau doua inainte de transvazare, stupul se roteste cu 180 de grade, se inchide urdinisul de jos si se deschide urdinisul din magazie care se afla la parte opusa urdinisului principal. Manevra aceasta se face cu scopul ca toate culegatoarele sa fie directionate in corpul de sus unde voi face cresterea.
Pe toata durata folosirii acestei tehnologii gratia Hanemann sta la locul ei.
In ziua transvazarii se inchide cu obturatorul din tabla comunicarea intre cuib si magazie. Manevra aceasta se va face in lipsa puietului capacit in cat si va face ca albinele de sus sa se simta orfane.
Urdinisul de jos se deschide pentru ca albine de jos sa poata circula.
Manevra o fac cu aprox 2 ore inainte de transvazare, dar de la caz la caz apreciez ca uneori poate fi vorba si de 24 de ore. La albinele mele dupa aprox 2 ore la urdinisul de sus incepe agitatia. Este ceea ce si eu numesc dupa altii "ora de aur"

struan

#28
Buna ziua,
Ne puteti spune va rog ce rezultate ati obtinut folosind acest sistem? Ma refer ca procent de botci acceptate si in final procent de matci imperecheate. Anul trecut l-am folosit si eu insa cu unele modificari pe starter-finisor ME, dar nu stiam ca asa se cheama la momentul respectiv. Am fost foarte multumit. Anul acesta insa vreau sa il mai imbunatatesc.
Va salut cu respect.

tinumaftei

3.Transvazarea o fac cu larve de maxim 1/2 zi. Pentru prima serie din aprilie nu pun mai mult de 10 larve. Seriile urmatoare cate 20 de larve. In corpul de sus in urma pregatirii ramelor trebuie lasat un interval liber. La fiecare manevra la corpul de jos, hranesc cu 0,5 l sirop 1/1.
Dupa aprox 4-5 ore de la introducere inlatur separatorul ca botcile sa poata fi aprovizionate si de catre albinele doici din corpul de jos.
Specific acestei tehnologii este faptul ca din ziua 5 (dupa capacirea botcilor) se poate introduce o noua serie, dupa ce in prealabil am obturat pentru un timp accesul albinelor de jos in catul de sus.
De asemeni, din 2 in 2 serii (cam la 10 zile) se reorganizeaza familia aducand din corpul de jos rame cu puiet capacit.
Anul trecut nu am facut decat 5 serii finca nu am avut nuclei mai multi. Insa anul acesta imi pregatesc materiale pentru 9-10 serii.
Botcile rezultate sunt de buna calitate iar acceptarea este data in general de finetea celui care transvazeaza. Daca in corpul de sus ramane puiet necapacit acceptarea este in jur de 50% insa botcile sunt de foarte buna calitate.
Dupa unificarea stupului tratez cu Varachet si pun si 2 benzi de mavrirol in corpul de sus. benzile le inlocuiesc la 15 zile. 
Eu am obtinut aprox 90% botci luate in crestere, 80% botci de calitate capacite.
Imperecherea este un capitol separat si are putina legatura cu metoda de crestere.