Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

Bambucha

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 16, 2016, 10:19:36 PM
La categoria cel mai bun pavilion, dupa mine, se incadreaza pavilioanele construite de ACA spre sfarsitul anilor 80.
Am copiat si eu unul si i-am adus unele modificari.
Avantajele lui asa cum l-am configurat eu sunt:
1. Se utilizeaza stupi verticali
2. Capacitate mare (80 de familii)
3. Structura deschisa. Asta inseamna ca se lucreaza excelent in aer liber.
4. Cabina centrala. Mult mai bine decat daca cabina ar fi intr-o extremitate.
Dezabvantajul major insa sta in faptul ca stupii trebuie iernati la sol, ca sa fie protejati de curentii de aer.
Foto de mai jos este veche. Pavilionul meu pentru verticali a intrat in reparatie capitala si nu va fi gata decat la primavara.

Buna seara,
Arata foarte bine pavilionul dvs. Felicitari!
Cum e realizat grilajul pe care culiseaza sertarul? Nu sunt probleme pe teren accidentat? Sertarele pot fi culisate catre exterior in alianiament cu ceilalti? Cum lucrati la sertare? :hi:

tinumaftei

A facut 10 ani si ii trebuie o reparatie.
"bateriile mari" (cele din capete) se muta cu ajutorul unor manivele. Am avut cate una pentru fata si spate, insa din primavara asta vor fi doua asezate pe fiecare latura a pavilonului.
"bateriile mici" cele de langa cabina se muta putin mai greu findca nu au un mecanism propriu zis. Trebuie sa fie 2 persoane. Dupa RC voi inlocui rolele lor cu rulmenti capsulati si sper sa mearga mai usor.
Din experienta, cu tot cu  inchiderea urdiniselor, pentru a fi gata de mars trebuie cam 15-20 minute/ 2 persoana.
La amplasare in teren timpul se mai mareste cu 5-10 minute, timp necesar pentru asezarea sistemului de sprijin la orizontal.
Pavilionul nu este ideea mea. Am avut permisiunea si am copiat, cu unele modificari, dupa pavilioanele pe care le are Institutul.
Eu le consider reusite.

tinumaftei

28.01.2016
serbarile zapezii!!!

tinumaftei

Albine pe schiuri: 28.01.2016 Ghiolpunar
Nu stiu ce setari am avut ca se vede ca in desenele animate.
Albinele erau destul de animate!!

https://www.youtube.com/watch?v=4BSEorXl41c&feature=youtu.be

tinumaftei

31.01.2016 Control general.
Temperatura exterioara spre 13 grade, cer mai mult acoperit.
Albinele au consumat mai mult decat am apreciat. Am dat 500 g apifonda, dar va trebui completata cu cel putin 1kg pana la primul puiet. Am inchis un roi pe 2 rame foarte frumos, nu mai avea nici lacrima de miere. Stupii iernati neimpachetati au consumat si mai mult.
Si o surpriza frumoasa. Un stup (din cei aflati in "probe") iernat pe vreo 15-16 kg de miere este inca la 7-8 cm sub diafragma. Concluzia preliminara este ca iernarea pe miere multa este solutia. Fara controale inutile la stupi, fara cheltuiala cu turte, fara drumuri inutile la ferma, fara palpitatii la inima.

tinumaftei

03.02.2016 Foarte cald pentru data din calendar. Oricum pana acum a fost o iarna blanda aici cu un singur episod mai serios de frig de cateva zile. Totusi a ploat si mai apoi a nins bine, destul de putin obisnuit pe aici. Zapada s-a dus aproape toata. Temperatura dupa amiaza depasea 17 grade iar la plecare pe seara erau 14 grade.
Au inflorit ghioceii si sunt singura sursa de polen. Aduc insa polen putin.
In cateva zile va inflori cornul si atunci putem spune ca incepe aici sezonul apicol. Anul acesta este ceva mai devreme. Anul trecut a inflorit pe 1 martie.


tinumaftei

Zbor frumos. Au inceput sa zboare la adapator.
La masa...

tinumaftei

Unul cu lingura mare....

albinasebes

le bagati proteica sau mai asteptati?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Nu le voi da. Polen au avut pana in decembrie si au inca in rame. Am scos rame goale de la unul si erau uscate de miere dar aveau celule cu polen.
Dupa urmatorul val de frig voi da sirop "aditivat" cu clorura de cobalt, albumina si biter cu ganoderma. 2-300ml de doua ori pe saptamana.
Poate si ceva medicamente, dar doar dupa ce ii voi lua la mana (dupa 1 martie).

D006

Merge si un mujdei de usturoi cu ceafa de pork ! Dumnezeu pe pamant ! dar sa fie de la pork de curte nu de la supermaket .

tinumaftei

Daca n-am porkkk pot inlocui cu un trantor?

D006

grasimea de pork este similara cu uleiul de masline si cu cel de palmier. Daca te bagi la friptura de trantori ai grika sa ai si curvele pe langa tine !

tinumaftei

O idee pentru cine are un pavilion in constructie. un detaliu pentru acoperis.....

Jimmy2011

Domnu Tinu, de lunde luati cobaltul ? Sunt si eu interesat sa iau.

Multumesc.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...