Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: tinumaftei din Martie 20, 2017, 05:33:31 AM
Citat din: roi_ag din Martie 19, 2017, 08:33:21 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 19, 2017, 12:51:55 PM
Ceea ce mi se pare interesant este că în zonă. colinara a Munteniei vegetația este mai avansata decât în S, SE, lucru destul de neobișnuit!
Este normal din moment ce aici toata iarna mai ales în ultima lună au fost temperaturi mai mari decât în restul zonelor.Dacă corcodusul înflorește în 25 Martie este in grafic.
In zona colinara a Munteniei in martie se vor inregistra in total 525 de grade in timp ce in aprilie abia vor ajunge la 500. Asta inseamna o luna aprilie destul de rece, cel putin in comparatie cu luna martie.
Si tot din studiul prognozei, intre zona luncii Dunarii, zona colinara la aceasta data nu exista nici o diferenta salcamul urmand a inflori cam in acelasi timp, iar in zona subcarpatilor diferentele de prognoza este de maxim o saptamana diferenta.
Ce este mai rau este ca o luna aprilie friguroasa poate genera si niste dimineti cu minus, iar in zonele depresionare salcamul poate fi afectat.
Asta se poate vedea acum pe prognoza.
Din nou despre prognoza meteo. Asta la Ghiolpunar.
Prognoza a fost confirmata, luna aprilie a fost foarte rece asa cum evidentiau saiturile meteo.
Ba a fost chiar mai rece. Daca la 13 aprilie prognoza pentru inflorirea salcamului era 4-9mai, acum zece zile mai tarziu prognoza se duce intre 15 si 21 mai. Si asta nu este chiar rau fiindca in primele doua saptamani ale lui mai vor fi zile foarte ploioase care nu vor trece de 20 de grade decat rar. Ce este mai prost este faptul ca minimele se vor incadra toate cu 3-4 grade sub media multianuala.
Acum plec la padure sa vedem ce surprize mai pot fi pe acolo!!

filip

@tinule,vreau si eu o parere din partea ta.
Multi apicultori spun ca sunt descapacite celulele de trantor si sunt scosi afara din stup.Eu consider ca asta nu e rau.
Prin asta fam de albine se deparaziteaza de varroua si amana intrarea fam de albine in frigurile roitului.
De acum inainte stupii depind de priceperea apicultorului........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

 Nu am mai auzit asta până acum. De regulă albinele nu descapacesc decât puiet răcit fara preferințe de lucrătoare sau trântor.
În sezonul in care suntem acum stupii depind în primul rând de vreme și apoi de iscusința și resursele cuiva

filip

Citat din: tinumaftei din Aprilie 23, 2017, 01:37:24 PM
Nu am mai auzit asta până acum. De regulă albinele nu descapacesc decât puiet răcit fara preferințe de lucrătoare sau trântor.
În sezonul in care suntem acum stupii depind în primul rând de vreme și apoi de iscusința și resursele cuiva
In lipsa de cules si stimulare carpatina descapaceste si scoate afara trantorii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Nici eu nu stiu ca albinele ar descapaci cu prioritate celulele de trantor atunci cand e frig si nu au suficiente rezerve de hrana. Cred ca mai degraba celulele cu puiet de trantor, fiind de regula la marginea ramelor, sunt mai greu de acoperit atunci cand temperatura scade si de aceea acest puiet raceste primul si moare, fiind apoi eliminat din stup.

tinumaftei

Citat din: filip din Aprilie 23, 2017, 02:15:18 PM
Citat din: tinumaftei din Aprilie 23, 2017, 01:37:24 PM
Nu am mai auzit asta până acum. De regulă albinele nu descapacesc decât puiet răcit fara preferințe de lucrătoare sau trântor.
În sezonul in care suntem acum stupii depind în primul rând de vreme și apoi de iscusința și resursele cuiva
In lipsa de cules si stimulare carpatina descapaceste si scoate afara trantorii.
N-am mai auzit și nici nu am observat asta. De ce ar face așa când ar putea să aștepte eclozionare lor. Apoi înfometați sunt foarte ușor de evacuat.
Eu am observat că la familiile care scot puiet imatur de trântor este prezent și puietul de lucrătoare, e drept în cantitate mai mică. Asta se întâmplă fiindcă puietul de trântor este poziționat la extreme fiind astfel mai vulnerabil la  scăderi bruște ale temperaturii.
Chiar am observat asta azi. 7-8 trântori imaturi, cu aripile nedezvoltate erau pe puntea de zbor împreună cu vreo 2 albine lucrătoare aflate în același stadiu. Sa nu ne induca in eroare faptul că au aripile atrofiate. Asta nu este din cauza varooa ci pur și simplu nu aveau vârstă la care aripile sa fie dezvoltate.
Ați găsit undeva în literatură ideea că albina, fie și carpatina, descapaceste puiet viu, valid, neafectat de maladii sau varooa?

un Finut

Citat din: filip din Aprilie 23, 2017, 02:15:18 PM
Citat din: tinumaftei din Aprilie 23, 2017, 01:37:24 PM
Nu am mai auzit asta până acum. De regulă albinele nu descapacesc decât puiet răcit fara preferințe de lucrătoare sau trântor.
În sezonul in care suntem acum stupii depind în primul rând de vreme și apoi de iscusința și resursele cuiva
In lipsa de cules si stimulare carpatina descapaceste si scoate afara trantorii.
Filip din partea mea :beer: :beer:

filip

Citat din: tinumaftei din Aprilie 23, 2017, 03:43:33 PM
Citat din: filip din Aprilie 23, 2017, 02:15:18 PM
Citat din: tinumaftei din Aprilie 23, 2017, 01:37:24 PM
Nu am mai auzit asta până acum. De regulă albinele nu descapacesc decât puiet răcit fara preferințe de lucrătoare sau trântor.
În sezonul in care suntem acum stupii depind în primul rând de vreme și apoi de iscusința și resursele cuiva
In lipsa de cules si stimulare carpatina descapaceste si scoate afara trantorii.
N-am mai auzit și nici nu am observat asta. De ce ar face așa când ar putea să aștepte eclozionare lor. Apoi înfometați sunt foarte ușor de evacuat.
Eu am observat că la familiile care scot puiet imatur de trântor este prezent și puietul de lucrătoare, e drept în cantitate mai mică. Asta se întâmplă fiindcă puietul de trântor este poziționat la extreme fiind astfel mai vulnerabil la  scăderi bruște ale temperaturii.
Chiar am observat asta azi. 7-8 trântori imaturi, cu aripile nedezvoltate erau pe puntea de zbor împreună cu vreo 2 albine lucrătoare aflate în același stadiu. Sa nu ne induca in eroare faptul că au aripile atrofiate. Asta nu este din cauza varooa ci pur și simplu nu aveau vârstă la care aripile sa fie dezvoltate.
Ați găsit undeva în literatură ideea că albina, fie și carpatina, descapaceste puiet viu, valid, neafectat de maladii sau varooa?
Nu am gasit asta in carti,poate si datorita faptului ca cei care scriu carti stimuleaza masiv si nu apare fenomenul.
Am intalnit fenomenul si la stupii in care regina e epuizata unde oua 1 celula cu ou fecundat si 10 cu oua nefecundate.
Fenomenul l-am observat la mine in decursul multor ani nefavorabili fara a scoate si puiet de albina .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

Filipe,
ai dreptate. Am observat si eu asta la controlul de vineri. Rezerve lasate-6/7 kg. Trantorii au fost scosi si din ramele ce alcatuiau cuibul. rezerve gasite- 2 kg. aproximativ
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

filip

Citat din: sfantul spiridon din Aprilie 23, 2017, 06:21:43 PM
Filipe,
ai dreptate. Am observat si eu asta la controlul de vineri. Rezerve lasate-6/7 kg. Trantorii au fost scosi si din ramele ce alcatuiau cuibul. rezerve gasite- 2 kg. aproximativ
Nu am inteles ce cantitate aproximativa de miere ai gasit:
Minus 2 KG ori 5 KG?
Albina Carpatina de regula renunta in situatii extreme la trantori.
Daca apare un cules puternic si nu are spatiu de asemeni descapaceste trantorii si ii da afara,formeaza coronite mari de miere...........
Apropos in Valea Jiului ninge acum ca-n povesti ))/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

#401
Citat din: filip din Aprilie 23, 2017, 05:05:54 PM
Doua filmulete la interval de o saptamana;
http://www.youtube.com/watch?v=OmSAoyItma0
http://www.youtube.com/watch?v=VVuljKi6bSg
Dar filmulețele astea nu spun nimic, unde mai pui că primul are de fapt doar două cadre fixe.
Credeam că aveți o filmare cu albine care descapacesc efectiv puiet viu de trântor.
Opinia mea este că puietul viu și fără probleme de sănătate nu este niciodată scos. Atunci când familia nu poate să îl acopere, pur si simplu îl părăsește. Strânge ghemul și ce rămâne pe afară răcește și moare. Nu îmi schimb opinia după un prisecar cu câțiva stupi pe care probabil îi are de 2-3 ani..

Closcutz

Trantori scosi am avut si eu si un prieten; si din cei maturi si din cei cu aripi incomplet dezvoltate. La el am vazut cei mai multi mai ales la un roi de buckfast dar si la carpatine cam acelasi lucru. Parerea mea ca i-au evacuat din cauza frigului si a foamei!

tinumaftei

Citat din: Closcutz din Aprilie 23, 2017, 08:25:49 PM
Trantori scosi am avut si eu si un prieten; si din cei maturi si din cei cu aripi incomplet dezvoltate. La el am vazut cei mai multi mai ales la un roi de buckfast dar si la carpatine cam acelasi lucru. Parerea mea ca i-au evacuat din cauza frigului si a foamei!
Trântorii maturi nefolositori sunt înfometați și scoși afară. După 30-40 de minute fara hrana, trântorilor li de înmoaie picioarele.
Dar că albinele (cu precădere carpatine) descapacesc selectiv puiet de trântor în vremuri grele că sa ii scoată pe urdinis, asta este fantezie
Este adevărat că în caz de lipsa completa a hranei albinele canibalizeaza puietul, începând cu cel larvar, dar nu o fac selectiv și nici nu îl scot afara din stup ci îl consuma efectiv. Asta este altceva. Însă puietului de trântor de la urdinis arătat în filmuleț este doar puiet răcit, care a rămas dincolo de marginea ghemului când temperatura a scăzut în exterior foarte mult.

tinumaftei

Azi am pus în funcțiune centrifuga. Printre picaturile de ploaie am văzut și picături de miere. Rapița este încă în floare, cam putina și cam departe, însă pădurea a compensat. Încă este înflorit frasinul și păducelul.
Gutuiul parcă a încremenit, e înflorit de vreo două săptămâni și nu pare a avea de gând să se scuture. Gutuiul este ultimul jalon înainte de salcâm.
Dacă ploaia continuă voi pleca sa vad salcâmul..
Păcat că nu știu să pun fotografii de pe telefon.