ASIGURARARE CAMION OMOLOGAT APICOL

Creat de apisclau, Ianuarie 11, 2016, 09:35:17 PM

« precedentul - următorul »

apisclau

 :bzz: va supun atentiei un subiect care sincer sa va spun, m-a lasat cu gura cascata. Zilele trecute am fost la un broker de asigurari pt a face o simulare, ca in fiecare an, pe o perioada de 6 luni la camionul omologat apicol ce-l detin(o scania omologata apicol din 2002 de 19 tone). am ramas MUT cand am auzit ca fata de anul trecut cand pt 6 luni am platit 1198 RON , anul acesta, in urma simularii, tot pt 6 luni a rezultat FABULOASA SUMA DE 5873,3 RON!!!! era enorm si nejustificat daca se dubla,....dar sa fie de 5 ori mai mult este strigator la cer!!!!!nucred ca este justificata aceasta suma pt maxim 10 nopti intr-un an petrecute pe drumurile publice. nu avem nici un fel de reducere fata de transportatorii grei ai tarii care fac aproximativ in 2-3 zile, cat facem noi intr-un an(maxim 1500-2000 km , in functie de zona melifera a fiecaruia dintre noi, uneori si sub 500 km).
OARE CHIAR ISI BAT JOC TOTI DE NOI??????....chiar nu realizeaza si nu intervine nimeni?????????asa paguba mare facem societatilor de asigurare cu aprox MAXIM 1000 de camioane/pavilioane omologate apicol pe tara????

tinumaftei


andrei_georgian

Este de asteptat orice in ziua de azi...hienele nu stiu de unde sa mai scoata bani...  ))/ ai platit bine anul trecut pe 6 luni, ca eu la masina personala de 5 locuri cu motor de 1200 cm am platit 630 lei asigurare pe 6 luni...    :yahoo_cry:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

D006

Citat din: apisclau din Ianuarie 11, 2016, 09:35:17 PM

OARE CHIAR ISI BAT JOC TOTI DE NOI??????....chiar nu realizeaza si nu intervine nimeni?????????asa paguba mare facem societatilor de asigurare cu aprox MAXIM 1000 de camioane/pavilioane omologate apicol pe tara????

In urma cu vreo doua saptamani a fost mitingul transportatorilor la Bucuresti , ai participat ?

ionut vlv

sigur nu!
cum nu am participat nici eu ,nici tu,nici nimeni de pe aici si nimeni cu capul pe umeri.de la bata minerilor nu s-a mai rezolvat nimic cu iesitul in strada.fenomenul "colectiv" nu a avut nimic in comun cu iesirea in strada pe motiv de asigurari,caini,impozitare etc si nu cred ca mai exista oameni citovi la cap care sa creada contrariul.
problema ar trebui rezolvata de cei carora le platim cotizatii,la nivel centralizat.in orice stat ,european sau nu, exista astfel de legi care sfideaza bunul simt si care te fac sa te intrebi daca sunt date de cei pe care i-ai votat si care ar trebui sa te protejeze sau sunt scrise din greseala de vreo secretara-amanta  analfabeta dar cu doua facultati.
dar, intodeauna exista un amendament la lege  care scoate din oala pe cine trebuie si lasa sa fiarba in suc propriu pe ceilalti.
concluzie,sigur firmele mari de transport si cei care cotizeaza unde nu se ajunge(vine campania electorala) vor avea mari reduceri la asigurari si taxe,iar ceilalti ,plevusca,vor muri vitejeste.
noi ca intodeauna am picat la mijloc .de ce?
din lipsa de legislatie.de ce?
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

D006

  Cat timp nu se iese in strada nu se rezolva nimic, ei profita de lașitatea romanului si-l reguleaza cum vor ei.

apisclau

,,In urma cu vreo doua saptamani a fost mitingul transportatorilor la Bucuresti , ai participat ?"
 

domnule DRAGOS G, cu tot respectul cuvenit, inca mai cred ca traim, asa cum vrem sa credem si sustinem.....intr-o tara a bunului simt!!!!unde nu ar trebui sa ne comportam ca niste animale, haituind la intrarea unei cladiri!!!!dar in acelasi timp, si cei care pretind respectul nostru, ce-i care sustin ca ne sustin interesele, AR TREBUI SA NI LE SUSTINA!!!!!!problema este ca toti vom fii taxati la general, fara sa fim inclusi intr-un program de taxe speciale direct proportional cu riscul ce-l reprezentam pe drumurile publice, DATORITA faptului ca acolo sus, unde se iau astfel de decizii, NU SUNTEM REPREZENTATIII!!!!oare unde este presedintele asociatiei apicultorilor din Romania???UNDE SUNTE-TI DOMNULE??? unde sunt presedinti de asociatie si cooperative la care le platim anual taxe????au luat acestia legatura cu presedintele asociatie apicultorilor din Romania???l-au informat?oare este asa greu sa  faceti o adresa oficiala catre insitutia responsabila de aceste decizii, sesizand acest AMANUNT NESEMNIFICATIV PT UNII????reprezentandu-ne astfel un INTERES COMUN? crede-ti ca cei care fac aceste legi, stiu despre existenta tuturor acestor particularitati????nu au cum sa stie daca nu le spune nimeni!!!! e simplu, daca noi nu ne adresam presedintilor de asociatii , ulterior acestia domnului FETEA si in cele din urma domnia sa sa faca o adresa oficiala prin care sa se sesizese cei responsabili de acest domeniu, NICI MACAR NU SE VA STII DE ACEASTA PROBLEMA! ULTERIOR, dupa efectuarea demersurilor necesare si neintelegerea si nerezolvarea problemei  putem vorbii de reacredinta si sa iesim si noi in strada ca si ciobanii!!!!! consider ca asa cum sa putut in anii 2013-2012 daca nu ma insel, cand se platea pana in 300 RON pt 6 luni, SE POATE SI ACUM!!!!!! va doresc iernare usoara!!!!!

aditza_71

Apisclau are perfecta dreptate, trebuie intai sesizat presedintele  ACA , ca poate dansul nu  cunoaste aceasta problema si apoi pus presiune si pe altii mai mari.

alexutu

de platit  mai putin nu cred ca se poate face ceva in acest sens , dar poate beneficiem sa platim pe o luna ,  doua sau cat folosim camioanele sa nu mai platim fix 6 luni
00007

trantore

Citat din: alexutu din Ianuarie 12, 2016, 04:21:48 PM
de platit  mai putin nu cred ca se poate face ceva in acest sens , dar poate beneficiem sa platim pe o luna ,  doua sau cat folosim camioanele sa nu mai platim fix 6 luni

sau ca roviniete pe 7 zile

D006

Citat din: aditza_71 din Ianuarie 12, 2016, 12:28:57 PM
Apisclau are perfecta dreptate, trebuie intai sesizat presedintele  ACA , ca poate dansul nu  cunoaste aceasta problema si apoi pus presiune si pe altii mai mari.
Ce sa sesizezi ? respectivul traieste pe alta planeta ?
  Treaba cu asigurarea se stia de mult timp , nu a fost o noutate .  Unii fura de rup iar pulimea plateste . Li se rupe lor de stuparii lui peste prajit.

ionut vlv

ca li se rupe de stuparii lu' peste prajit nu e marea problema a tarii asteia .problema mare e ca li se rupe de toti romanii.
de fapt nu li se rupe ci au o foarte mare grija de ei...sa-si duca traiul tot mai greu.
pretul petrolului a scazut sub 30$ si la pompa nu se vede mai nimic si asta numai din cauza statului roman care a hotarat ca 60% din pretul de la pompa sa fie taxe si accize.
cat de parsiv sa fi ,stiind ca excedentul la buget de anul trecut provine din taxe si impozite , tu sa-ti cresti salariul si bonificatiile?
maresti salariul minim stiind ca in baza astuia se calculeaza amenzi si taxe ce se intorc tot la tine in loc sa scoti sau sa micsorezi dari?
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

D006

Ionut , daca maine petrolul devine GRATIS , la noi pretul scade doar cu UN leu !

ionut vlv

nici macar!
te tot intrebi cat de mare sa fie coruptia,cat de mare sa fie dorinta de a fura incat sa nu gasesti in atatea guverne cate au fost unul care sa tina cu romanii si nu gasesti un raspuns plauzibil.si asta dintr-un singur motiv,sunt atat de vanduti incat haturile nu mai sunt la ei.
dar... de la un subiect arzator am dat-o in politichie ,am deraiat si ma opresc aici.nu de alta dar ianauarie e cea mai depresiva luna si eu sunt ,de fel,un optimist.hai ca le-om trece toate.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.