Izgonitorul

Creat de crombra, Noiembrie 30, 2007, 05:33:48 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

anul acesta vreau sa-l incerc si eu.
din discutiile cu stuparii care l-au folosit am inteles ca este ok doar la primele culesuri.
vara (la floare de exemplu), albinele nu mai simt nevoia sa coboare in cuib sa incalzeasca puietul si ca urmare raman in magazine astfel ca, izgonitoarele nu mai au aceeasi utilitate.
ce spuneti?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Jimmy2011

Am citit cate ceva despre izgonitoare, vreau sa incep sa folosesc de anul acesta, imi este destul de greu sa iau la mana rama cu rama (de cat 1/2 pentru a scutura albina) pentru extractie.
Cei care folositi asa ceva va rog sa-mi spuneti ce izgonitoare folositi ,si daca se ridica la nivelul asteptarilor,merita investitia ? Rog si ceva foto daca se poate si cate ceva din tehnica de utilizare.

Multumesc.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

Jimmy2011

Nu foloseste nimeni izgonitor ?
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

maximotgv

Citat din: Jimmy2011 din Februarie 24, 2016, 05:35:52 PM
Nu foloseste nimeni izgonitor ?
Eu folosesc d-asta, cu gratie haneman. Am folosit si fara haneman, dar daca urca regina in cat degeaba pui izgonitor. E bun dar e de preferat sa ai si caturi de schimb.

Jimmy2011

De unde pot cumpara acest tip de izgonitor ?
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Jimmy2011

Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

dan sebastian

Consider ca e util ceva ce îți ușurează muncă. Totul depinde însă de costuri. Când am văzut prima dată metoda barbara folosită de canadieni sau americani de a sufla albina din câturi m-am îngrozit.
Apoi am realizat ca e singura soluție dacă ai peste 400 familii.
Totul se rezumă la cât timp ai, cât vrei să investești și ce rezultate îți dorești.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu


romikele


ciucur

Citat din: dan sebastian din Februarie 25, 2016, 07:35:14 AM
Consider ca e util ceva ce îți ușurează muncă. Totul depinde însă de costuri. Când am văzut prima dată metoda barbara folosită de canadieni sau americani de a sufla albina din câturi m-am îngrozit.
Apoi am realizat ca e singura soluție dacă ai peste 400 familii.
Totul se rezumă la cât timp ai, cât vrei să investești și ce rezultate îți dorești.

Nu trebuie sa dai aer sa stalcesti albinele.
Daca suflii cu atentie nu ranesti albinele. Mi se pare chiar elegant.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Jimmy2011

Va multumesc pt ajutor, cred ca o sa  aleg modelul cu patru cai la colturi.

:thanks:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...