Construire incubator

Creat de tinumaftei, Ianuarie 05, 2016, 10:15:35 AM

« precedentul - următorul »

nickialomita

Am mai scris ca folosesc incubatorul pt oua de gaina reglat pt. matci si e ff bun. Apa pusa in primul cerc de jos asigura umiditatea necesara.
Cu un program riguros se obtin matci destule pt necesarul stupinei.

leonardus


Uneori se creaza diferente intre matcile eclozionate, ca nu poti sa pui toate botcile capacite intr-un stup. Dar eu am un alt motiv: Nu vreau sa tin pe vatra unde cresc botcile decat stupii susa si starter - finisorul. Ceilalti stupi sunt departe. Sunt interesat sa scot botcile dupa capacire ca sa pot face loc altora.. In cazul acesta este bun incubatorul. Asta in masura in care este bun. Botcilor dupa capacire nu le trebuie decat liniste, temperatura constanta si umiditate optima. Daca pot sa fac manopera asta acasa este mult mai bine, decat sa alerg cu botcile pe camp.
[/quote]
Absolut corect. Asa lucrez si eu. Multi, prea multi, se scarpina cu mana dreapta la urechea stanga.....
Stima.

Closcutz

Am citit cu destula atentie topicul. Am rugamintea la cei care folosesc cu succes incubator sa-mi dea "muran-gura" ca la natafleti ce incubator e mai reusit, ce valori trebuie sa urmaresc, de ce alte aparate mai e nevoie. As prefera sa dau un ban in plus pe ceva mai calitativ decat sa experimentez toata gama de incubatoare. Ps . Totusi sa dau 6000 ron pe un incubator nu ma coafeaza... Va multumesc anticipat!

oroles

Eu am construit un dulap de decristalizare miere care se poate folosi extrem de usor pentru botci. Nu stiu cum se face cu incubatorul de oua dar mie mi se pare extrem de usor cu asa ceva. De aceea cred ca e bine sa iti prezint si aceasta varianta.
In primul rand, eu mi-am procurat asa ceva. E foarte precis si are posibilitati multiple de setare.

https://www.okazii.ro/controler-temperatura-senzor-termostat-digital-a181514756

Mai ai nevoie de un dulap de frigider stricat, un soclu ceramic pentru un bec, un bec, un cooler de calculator (gasesti cu 5 ron la dezmembrari :) ), o priza aplicata, cablu (depinde cat de lung il vrei, eu am pus 3 m), un stecher, un incarcator de telefon (pentru alimentare cooler). Eu am pus bec cu infrarosu de 250w, dar se pot folosi  si becuri de 100 w. Ideal ar fi 2 socluri si 2 becuri de 100 sau 2 becuri cu infrarosu. In cazul in care un bec se arde celalalt mentine functia. E putin probabil sa se arda amandoua. Eventual iti iei si un higrometru (gasesti si cu 6 roni la chinezi) pentru testarea umiditatii. Pentru umiditate pun in partea de jos un lighean plin cu apa in care asez un burete mai gros ca sa reduc evaporarea. Cam asa arata la mine si il poti folosi si la decristalizat un butoi intreg de miere odata sau cateva zeci de borcane. Sau poti sa faci malt pentru bere.  :)







Daca vrei ceva pe 12v e mai complicat.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Poti sa il folosesti si la sterilizat ramele de nosemoza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

Caldura o fac deci becurile cu infrarosu? Cum se regleaza temperatura la agregat? Domnule Oroles cred ca in conditiile in care salcamul e compromis ati putea sa va reprofilati! Ati folosit agregatul din imagine pt incubat matci? Sunt viabile?

oroles

Citat din: Closcutz din Aprilie 19, 2017, 10:53:16 PM
Caldura o fac deci becurile cu infrarosu? Cum se regleaza temperatura la agregat? Domnule Oroles cred ca in conditiile in care salcamul e compromis ati putea sa va reprofilati! Ati folosit agregatul din imagine pt incubat matci? Sunt viabile?
Da, caldura o fac becurile. Temperatura se regleaza din termostat. Am tinut botcile cateva ore de frica penelor de curent. Termostatul e foarte precis (0.1 grade). Anul asta il pun serios la treaba. Imi iau si sursa de curent de acasa. Chiar si cu sursa e consumator puternic si mai mult de o ora nu rezista. Ia-ti ce iti trebuie ca iti merge garantat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Cand deschizi usa temperatura scade brusc. De asta depinde viabilitatea botcilor. Nu umbli toata ziua ca la butoiul cu varza. Controlerul, cand scade temperatura da comanda becului sa dea caldura. Cand s-a atins parametrul setat becul se stinge. Coolerul uniformizeaza temperatura. Iarna la -5 grade am decristalizat un butoi intreg in 3 zile. Temperatura setata a fost de 45 de grade. La inceput merge mai des (se aprinde si se stinge becul mai des). La 3 zile abia se aprinde la cateva minute. Becurile de 100 w se ard mai usor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

#83
Cand spuneti butoi la ce cantitate de miere va referiti(in litri sau kg? Sau mai bine zis de cati litri e bidonul care va incape acolo?
   Puteti va rog frumos sa-mi faceti lista cu cele necesare si un pret aproximativ? Sa stiu de unde sa incep.... Sunt ochi si urechi :)
  Incep sa se invarta rotitele in dovleacul meu. Cum ati facut sau cum se procedeaza ca sa leg controlerul(care fixeaza temperatura) cu becul? Ce rol are carcasa(priza de pe spatele cutiri de frigider)? Care va fi temperatura necesara dezvoltarii/eclozarii matcilor in bune conditii?

balasbebe

In loc de bec va trebui sa folosesti hotfilm. Are si un termostat destul de bun. Acesta doar va radia caldura, este mult mai utila si foarte economica. Acesta fata de bec nu se arde. Are garantie cativa zeci de ani.

oroles

Citat din: Closcutz din Aprilie 20, 2017, 06:54:13 AM
Cand spuneti butoi la ce cantitate de miere va referiti(in litri sau kg? Sau mai bine zis de cati litri e bidonul care va incape acolo?
   Puteti va rog frumos sa-mi faceti lista cu cele necesare si un pret aproximativ? Sa stiu de unde sa incep.... Sunt ochi si urechi :)
  Incep sa se invarta rotitele in dovleacul meu. Cum ati facut sau cum se procedeaza ca sa leg controlerul(care fixeaza temperatura) cu becul? Ce rol are carcasa(priza de pe spatele cutiri de frigider)? Care va fi temperatura necesara dezvoltarii/eclozarii matcilor in bune conditii?
Cutia din spate acopera legaturile firelor. E pusa ca firele sa stea fixe si sa nu se rupa cand il transport. La decristalizat bag un butoi de 60l la o singura sarja (cca 75 kg). Temperatura pentru botci o setez la 34.5.

Ai nevoie de
1 dulap de frigider (eu l-am avut gratis). Vezi sa etanseze bine si sa fie incapator. La mine incape un butoi de  60 de L.
2 socluri ceramice pentru becuri (au si la 1.14 ron la Dedeman. Eu parca am dat 13 ca e un soclu mare).
2 becuri de 100 w. (1 leu becul. Daca vrei cu infrarosu cum am eu costa intre 25 de ron si 45 ron. Eu parca am dat 45 fiind de 250 w.)
1 bara riglete (vreo 10 ron). Vezi sa fie rezistente la amperajul tau sa nu iei foc.
1 cutie pentru fire ( 7 ron)
1 controler (75 ron+transportul 16 ron)
cablu si stecher (12 ron. Eu am luat un stecher la 7 ron care e foarte rezistent la supraincalzire si alte probleme de acest gen. Cablul, de asemenea. Se poate scoate la jumatate de pret aici).
fire (eu am avut gratis in gospodarie si mai am vreo 100 de m :) )
1 cooler (5 ron) si un incarcator de telefon (gratis, de la un telefon vechi) si o priza aplicata (7 ron). Initial am pus un ventilator de baie dar ventileaza prea tare (a se vedea in poza).

Cam asta e tot. Legaturile la controler le face si un copil de clasa a V-a. Vine cu o schema simpla. Nu e mai  complicat decat un intrerupator de bec. Poti sa iesi cu el pana in in 150 de ron. Eu vreau sa il imbunatatesc si sa ii adaug ceva izolatie  (protectie plastic) ca sa cresc temperatura la 60 de grade fara ca plasticul interior sa se topeasca. Cam asta e tot.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: balasbebe din Aprilie 20, 2017, 08:34:59 AM
In loc de bec va trebui sa folosesti hotfilm. Are si un termostat destul de bun. Acesta doar va radia caldura, este mult mai utila si foarte economica. Acesta fata de bec nu se arde. Are garantie cativa zeci de ani.
Stii ca am mai vorbit despre asta. Nu stiu daca hotfilmul ala pot sa il aplic peste plastic fara sa mi-l topeasca. Daca se intampla asta maine ma duc si imi iau. Oricum ai nevoie si de cooler.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

La film nu ai nevoie de acel cleste pentru mufat, mufe
?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

    Nu inteleg la ce va trebuie sa topiti mierea daca stiti ca dupa 40 de grade mierea ramine doar un indulcitor. Ce valoare mai are, mai bine vindeti sirop de zahar 1/1 daca vreti sa pacaliti pe cineva.Prefer sa vind cuiva mierea asa cum este ea scoasa din fagure decit sa fac rau cuiva care are o nevoie de tratament.Eu am renuntat chiar la descapacirea la cald numai si numai ca mierea sa fie un bun aliment stiind ca prin incalzire devine chiar toxica.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Closcutz

#89
In primul rand se discuta despre incubator pt matci, dar daca se preteaza si pt decristalizare eu zic ca nu e rau... numai ca temperatura sa fie setata cam pe la 35 de grade.
   Am miere de salcam si un alt sortiment care se pot pune usor in borcan fara sa fie nevoie de efort iesit din comun. Insa la mierea de floarea soarelui si rapita este munca de Sisif! Dumneavoastra cum procedati cu sortimentele de miere cristalizata? Ps borcanul nu-l pot lasa cu goluri sau mai bine zis pe jumatate gol...si asa nu prea se vinde...dapai sa nu fie plin pana in capac... Sa pun si foto?