Construire incubator

Creat de tinumaftei, Ianuarie 05, 2016, 10:15:35 AM

« precedentul - următorul »

nickialomita

Gata...surubelul l-am indicat cu doua sageti .

oroles

Am o lada frigorifica cu un motor deasupra cu radiator care pastra racoarea inauntru. E ceva de genul acesta (a costat mai putin).

Cred ca folosind un bec cu infrarosu sau rezistenta, un termostat digital se poate face un incubator de matci foarte bun. :D Izolatie are buna, ventilator la nevoie. In plus poate fi si transportata cu masina avand sistem pe 12 v. :D Cu transformator poti sa il folosesti si acasa, la 220v.

La fel este si incubatorul meu, ca a lui nickialomita. Am verificat in cartea tehnica si nu scrie ca s-ar putea regla caldura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

     Nicki, ai in poza un patratel alb, banuiesc ca este un termometru, pune o poza fata a lui pentru a vedea.Am si eu un asemenea incubator de oua si stiu ca si eu il reglam din acel surubel,dar nu l-am mai folosit asa ca o sa-i gasesc un asemenea intrebuintare.Am incercat un incubator dupa schema tinarului electronist Razvan dar daca nu stii exact valoarea termistorului iti da valori diferite(asa sint electronistii nu dau tot din casa   :razz: ca isi pierd afacerea) asa cind poti regla e mai bine.Si cred ca acest incubator este bun numai pentru stationar unde ai retea de 220 v iar lada este buna pentru deplasare in cimp ca poti sa-i atasezi o baterie de 12 v cit sa te tina pina in pastoral unde ai nucleele.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

nickialomita

La lada frigorifica nu stiu cum rezolvi problema cu umiditatea....Eu cel putin o data pe zi adaugam apa in compartimentul mare pt ca se evapora.
Asa arata temometrul digital de la incubator dar foto este de la un decristalizator de miere construit de mine dintr-un frigider.
Are o capsula termostatica care citeste temperatura, dar este atat de fin incat lucreaza pe zecimi de grad.

bismark

     Ok, se  gaseste de cumparat? sau de la ce este. Este foarte bun daca este asa fin.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

nickialomita

Se gaseste si de cumparat dar vine montat pe incubator.

tassevasi

 Am si eu astfel de  incubatoare  dar  fara temometru  , dupa  ideile  de pe  aici  am sa incerc  sa-mi fac si eu ceva .
  Mai intii  vreau sa  stiu daca  se pot  folosi,  am 2 bucati la  fel , cun zice  Razvan treb  modificat  electonica  dar  treb sa  stiu ce  sa-i cer .
   Am si panou  fotovoltaic   ce ma poate ajuta ,  astept  idei  de la  electonisti !! :)

bucovineanu

Acel surubas este daca imi aduc eu bine aminte un potentiometru semireglabil. Daca prin simpla rotire nu se poate regla montajul pentru a obtine temperatura dorita, de 34,5 grade, e nevoie sa se mareasca sau sa se micsoreze o rezistenta aflata in serie cu acel semireglabil.

oroles

Nickialomita, lada e impermeabila, asa ca pe fund poti sa pui cata apa vrei. Ventilatorul, iti asigura un reglaj bun al umiditatii si temperaturii. Cel mai bine e sa iti faci un suport pentru rame portbotci. E clar ca e nevoie de ceva teste. Oricum, cred ca o sa imi fac eu la vara. Daca sunt bune pentru carat organe de transplant nu vad de ce nu ar fi bune pentru matci.

Tassevasi, pentru panoul respectiv instalatia trebuie sa fie pe 12v.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

uve

Mai multi ani am testat un incubator de 600 de oua de gaina,  facut de mine . Am cumparat termometre digitale si modul clocitoare (partea electronica) de la www.adelaida.ro. Am avut cu ei o buna colaborare ,preturi acceptabile. Ca sursa de caldura am folosit 2 becuri de 200 w cu incandescenta , inseriate. Numa ca se roseau bine dar nu era pericol sa se arda . Deci ele echivalau cu o rezistenta de 200w (la 220 V). Pe masura ce se obtinea temperatura reglata , becurile palpaiau si apoi se stingeau. Erau mai usor de supravegheat . Am folosit ventilatoare fel si chip si nu au dat rezultatele scontate. Asa ca am renuntat la ele. Peste becurile care se aflau la partea inferioara am pus o tabla de cupru , gaurita. Aerul cald se ridica si revenea iar jos prin peretii laterali . Sub becuri era o placa cu fante reglabile. Izolatia era pusa pe exteriorul canalelor prin care cobora aerul. Asa am reusit sa obtin o temperatura uniforma pe inaltime. In acele camere prin care coboara aerul se pun si umidificatoarele. Acel modul electronic l-am pus in interior unde este o temperatuara relativ constanta dar in asa fel incat surubelnita de reglaj sa poata fi actionata din exterior fara sa se deschida usa. Din fantele superioare se putea regla debitul de aer proaspat necesar in perioada in care embrionii emanau caldura.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bismark

    Tassevase, panoul pe care il ai este de 23,88 v ,nu stiu daca la-i folosit vreodata, eu am asemenea panouri 2 bucati pentru a incarca 4 baterii la 12 v legate in serie cind nu este vint si este soare,cind este si vint si soare mai bag consumatori.Acela cu un incarcator de 24 v si un invertor la 220 v  poti folosi si in pastoral incubatorul de oua asa cum este doar sa-l aduci la 34,5 grade.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sorinma

Umiditate nu o regleaza ventilatorul ci suprafata de evaporare,ventilatorul doar ajuta.
Nu cred ca se justifica sa te complici cu folosirea panourilor decat in cazuri extreme de lipasa de alta alternative.e nevoie de prea.multe componente si un lucru cu cat e mai complicat cu atat sunt mai multe sanse sa se defecteze
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tassevasi

Citat din: bismark din Ianuarie 07, 2016, 07:53:03 PM
    Tassevase, panoul pe care il ai este de 23,88 v ,nu stiu daca la-i folosit vreodata, eu am asemenea panouri 2 bucati pentru a incarca 4 baterii la 12 v legate in serie cind nu este vint si este soare,cind este si vint si soare mai bag consumatori.Acela cu un incarcator de 24 v si un invertor la 220 v  poti folosi si in pastoral incubatorul de oua asa cum este doar sa-l aduci la 34,5 grade.Cu respect ^:)^

  Am inteles  d-l Bismark ,acolo scrie  28,88 dar optul de la 28 este putin sters.
Eu am un controler   ce pot  sa-l folosesc la acest circuit(inatalatie) , am si eu 2 bateri de  masina de 12 lecate in serie .
  Controlerul  e  f inportant  intucit  curentul  este intrerupt  noaptea  cind nu mai  produce  panoul , va fi  primul an cind  plec cu el  , sper sa nu am  dezamagiri.

tassevasi

Citat din: oroles din Ianuarie 07, 2016, 06:57:51 PM
Tassevasi, pentru panoul respectiv instalatia trebuie sa fie pe 12v.

Orles , nu-mi  fac probleme ,  am invertoare  de le 24 la 12 si de la 12 la 220, ori  folosesti  numai o  baterie 12v.

tinumaftei

Incet, incet ma edific. Deocamdata m-am hotarat asupra carcasei. M-am apucat sa caut o carcasa de cuptor electric sau cu microunde, de fapt doua. Controler pentru temperatura am unul care regleaza 1/10 grad. Mai imi trebuie un umidometru, si sigur un UPS. Inca nu stiu ce tip de rezistenta sa folosesc!?