Construire incubator

Creat de tinumaftei, Ianuarie 05, 2016, 10:15:35 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: nickialomita din Ianuarie 05, 2016, 07:19:29 PM
Pun apa in cercul mare  cat sa nu treaca in cercul mic.Din cand in cand mai completez cu apa pt ca se evapora. Asa este si al meu numai ca  are termometru digital .Al tau vad ca este prevazut cu un termometru clasic care se introduce acolo unde indica sageata. Un astfel de termometru nu te ajuta . Vezi ca se gasesc termometre digitale pt incubatoare iar senzorul il bagi unde se baga cel clasic .
Marea mea nedumerire este daca se poate regla temperatura asa cum spui tu, din acel surubel. Eu nu am vazut niciun surubel.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nickialomita

Desfaci capacul unde intra firul de tensiune si gasesti reglajul.

nickialomita

Daca nu il gasesti maine ii fac o foto si iti arat. Am incubatorul in magazie si mi -e frig sa ma duc acum.

oroles

Ok, nu e nicio graba. Incubatorul pe care il au parintii mei e tot romanesc, marca CLEO, facut la Pitesti. Nu a scos decat vreo 3  pui. A fost pus de 2 ori. Ouale nu se pot intoarce cu cheita si banuiesc ca parintii mei au mai uitat sa le intoarca. Au zis ca mi-l dau, numai sa scape de el. :D Sursa de curent am, in caz de intrerupere a curentului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nickialomita

Consuma f putin. Eu pe cel de 27 grade il iau si cu masina cand duc matcile la stupina si folosesc un invertor de tensiune care imi scoate 220v curent alternativ. Invertorul este de putere mica cred ca 100w dar e suficient pt ce am nevoie. I-am facut o mica modificare si il bag la bricheta masinii (el avea doi clesti care se cuplau direct la baterie).

D006

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 05, 2016, 10:15:35 AM
As vrea sa construiesc un incubator pentru botci. Are cineva? Imi puteti da sfaturi referitoare la volumul de aer interior minim ?
Domnu Tinu , la banii dv. , de ce nu va cumparati unul nou direct de la firmele de specialitate ?

tinumaftei

Dragos, banii se fac greu si se cheltuiesc usor. Incubatoarele pe care le-am vazut prin cataloagele apicole sunt inca nejustificat de scumpe. Ca si multe alte utilaje apicole. O centrifuga mai de doamne ajuta 4000 euro. Asta am cumparat. Dar la banii acestia iti cumperi o masina bunicica. Si in definitiv ce este: o bucata de tabla facuta butoi, cu un mecanism interior, in motoras si un procesator super simplu care la alt echipament industrial este un fleac. Asa este si cu incubatoarele. Un mic frigider (sau cuptor), cu un procesator umiditate temperatura, eventual cu alarmare, o rezistenta si eticheta. Cel mai mult face eticheta!! Sa dai 1000 de euro pe un incubator de 70 de botci mi se pare nejustificat, asta inseamna de fapt 2000 pentru ca trebuie 2. Cel putin mie asa imi trebuie. Si in definitiv nu cresc matci decat pentru stupinele mele.
Halatul, halatul, cat e halatul?.............

RazvanTi

temperatura unui incubator de oua este de 38+- 1grade
de unde reglezi tu surubelul sa obtii 34 grade?!?!?!?
electronica trebuie MUSAI modificata.
punct.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 05, 2016, 10:14:23 PM
Dragos, banii se fac greu si se cheltuiesc usor. Incubatoarele pe care le-am vazut prin cataloagele apicole sunt inca nejustificat de scumpe. Ca si multe alte utilaje apicole. O centrifuga mai de doamne ajuta 4000 euro. Asta am cumparat. Dar la banii acestia iti cumperi o masina bunicica. Si in definitiv ce este: o bucata de tabla facuta butoi, cu un mecanism interior, in motoras si un procesator super simplu care la alt echipament industrial este un fleac. ......

Tinu, ai dat 4000 de euro pentru o centrifuga..??.. Ai gresit la tastare sau ti-ai lua vreo "dihanie" deosebita..??--daca ai ceva deosebit ne-ar bucura ceva poze...


bio

Citat din: RazvanTi din Ianuarie 06, 2016, 01:54:13 AM
temperatura unui incubator de oua este de 38+- 1grade
de unde reglezi tu surubelul sa obtii 34 grade?!?!?!?
electronica trebuie MUSAI modificata.
punct.


Razvane, a facut-o nea Nikialomita si ii merge bine.
Fata de incubatorul ce mi-ai facut tu este altfel...este mai mult pentru "stationar" .
Si incubatorul care mi l-ai facut tu este de nota 10...si a lui Nikialomita este tot de nota 10 .

tinumaftei

Citat din: bio din Ianuarie 06, 2016, 12:31:37 PM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 05, 2016, 10:14:23 PM
Dragos, banii se fac greu si se cheltuiesc usor. Incubatoarele pe care le-am vazut prin cataloagele apicole sunt inca nejustificat de scumpe. Ca si multe alte utilaje apicole. O centrifuga mai de doamne ajuta 4000 euro. Asta am cumparat. Dar la banii acestia iti cumperi o masina bunicica. Si in definitiv ce este: o bucata de tabla facuta butoi, cu un mecanism interior, in motoras si un procesator super simplu care la alt echipament industrial este un fleac. ......

Tinu, ai dat 4000 de euro pentru o centrifuga..??.. Ai gresit la tastare sau ti-ai lua vreo "dihanie" deosebita..??--daca ai ceva deosebit ne-ar bucura ceva poze...
Eu am luat-o de la Apitotal pe cand era vreo 3000, acum am vrut sa o recomand unei cunostinte si era aproape 4000.......

tinumaftei

Si sa nu iti inchipui ca e vreun submarin nuclerar. O reversibila cu 6 rame automata. Intr-adevar din ceea ce este pe piata sunt cele mai bine lucrate. Insa banii europenii au urcat preturile in pod.

bio

aaa..De la Apitotalai luat OZN-ul ala cu ax orizontal..??

Tinu ce sa-ti spun,  ...daca apareai mai demult pe forum......daca il stiai mai dinainte pe nea Nikialomita i-ti faceai ce are el... ca asa mi-am facut eu o centrifuga cu ax orizontal pe 60 de rame si nu sareai de 1000 euro toata afacerea. Nikialomita, este si tatucul si mamuca, la centrifuga mea care le-am placut multor colegi.. .

Daca nu si-a luat cunostiinta ...io dau eu pe mea, centrifuga,... si io dau la cit ma costat pe mine fara nici un fel de profit pentru mine ca as vrea sa-mi fac alata mai mare... la 120 de rame .

bio

aa..reversibila pe 6 rame...credeam ca este modelul ala de 20 de rame..caruia eu il alint ca ar fi OZN....:))