Construire incubator

Creat de tinumaftei, Ianuarie 05, 2016, 10:15:35 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

As vrea sa construiesc un incubator pentru botci. Are cineva? Imi puteti da sfaturi referitoare la volumul de aer interior minim ?

bio

Sal Tinu,..

...si eu am dorit sa-mi construiesc un incubator pentru matci, de fapt un incubator care sa-l folosesc pentru transportul botcilor de la locul unde le produc la locul unde sunt roiurile, ceva cum am vazut la Dan Margarit .

Norocul meu, ca pe forum il avem coleg pe RazvanTi si cum el produce astfel de utilaje am mers pe mina lui si mi-a facut si mie o astfel de incubator---cutie transport botci  care functioneaza la 12 v ... si RazvanTi a fost destul de ieftin nu si-a luat decit ziua de lucru in plus fata de materiale cumparate , plus ca are si experienta ca a confectionat destule de astfel de incubatoare .


Parerea mea, nu-ti omorii capul cu confectionarea ca pot aparea multe situatii neprevazute .... cumpara facut de profesionist si i-ti va fi mai bine . Nu pierzi timp, nu-ti omori mintea si sigur iei lucru care va merge din prima .


tinumaftei

Ma intereseaza un incubator pentru finisarea botcilor. Vreau sa introduc botcile in ziua 6 (de la transvazare) si sa fac o evaluare a matcilor inainte de introducerea acestora in nuclei. Anul acesta voi folosi nuclei mai mari si vreau sa nu consum albina pe botci neverificate. Mi s-a mai intamplat sa am cate o serie cu probleme, ba a fost prea cald, ba nu le-a incalzit uniform. Asa le verifici vizual, le marchezi si apoi le introduci.
Am mesterit multe echipamente pana acum si am ceva experienta. Intrebarea mea este legata de volumul minim de aer din interiorul incubatorului, astfel incat sa poti asigura temperatura constanta (1/10 grad) si umiditatea cat de cat (asta permite variatii in limite largi).

Eduard Rotaru

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 05, 2016, 10:44:22 AM
Ma intereseaza un incubator pentru finisarea botcilor. Vreau sa introduc botcile in ziua 6 (de la transvazare) si sa fac o evaluare a matcilor inainte de introducerea acestora in nuclei. Anul acesta voi folosi nuclei mai mari si vreau sa nu consum albina pe botci neverificate. Mi s-a mai intamplat sa am cate o serie cu probleme, ba a fost prea cald, ba nu le-a incalzit uniform. Asa le verifici vizual, le marchezi si apoi le introduci.
Am mesterit multe echipamente pana acum si am ceva experienta. Intrebarea mea este legata de volumul minim de aer din interiorul incubatorului, astfel incat sa poti asigura temperatura constanta (1/10 grad) si umiditatea cat de cat (asta permite variatii in limite largi).

Nu merge cu "umiditate cat de cat"...temperatura constanta 34-35grade si umiditate 55-65%

tinumaftei

Citat din: Eduard Rotaru din Ianuarie 05, 2016, 10:59:06 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 05, 2016, 10:44:22 AM
Ma intereseaza un incubator pentru finisarea botcilor. Vreau sa introduc botcile in ziua 6 (de la transvazare) si sa fac o evaluare a matcilor inainte de introducerea acestora in nuclei. Anul acesta voi folosi nuclei mai mari si vreau sa nu consum albina pe botci neverificate. Mi s-a mai intamplat sa am cate o serie cu probleme, ba a fost prea cald, ba nu le-a incalzit uniform. Asa le verifici vizual, le marchezi si apoi le introduci.
Am mesterit multe echipamente pana acum si am ceva experienta. Intrebarea mea este legata de volumul minim de aer din interiorul incubatorului, astfel incat sa poti asigura temperatura constanta (1/10 grad) si umiditatea cat de cat (asta permite variatii in limite largi).

Nu merge cu "umiditate cat de cat"...temperatura constanta 34-35grade si umiditate 55-65%
In cazul acesta se regleaza umiditatea sau se creaza conditiile ca aceasta sa stea la un anumit nivel in mod constant (~10%)?
Eu am un echipament industrial (dospitor 10mp0 care are sistem de reglare a umiditatii, dar nu poate fi aplicat aici. Sa existe sisteme miniaturale?

nickialomita

Eu am modificat un incubator normal pt oua si functioneaza destul de bine. Am scos in fiecare an matci cu el. Se modifica temperatura la fix 34,5  . Are un surubel sus pe capac care permite modificarea temperaturii.Acest sisitem il folosesc doar pana la eclozare. Dupa eclozare matca o mut in alt incubator cu o temperatura intre 26-28 grade. Al doilea incubator l-am facut tot dintr-un incubator normal dar cu termostat separat si cu un potentiometru de tensiune pt ca rezistenta incubatorului avea o impendanta termica destul de mare.
Umiditatea destul de buna am obtinut-o punand apa normal in partea de jos a incubatorului.
Spor la treaba!

pharaonu75

RazvanTi a modificat un cuptor cu microunde si l-a transfirmat in incubator. Functioneaza perfect.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tinumaftei

Banuiesc ca a luat doar carcasa!!!!!

pharaonu75

Da. Restul componentelir le-a achizitionat separat
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tinumaftei

Citat din: nickialomita din Ianuarie 05, 2016, 11:37:12 AM
Eu am modificat un incubator normal pt oua si functioneaza destul de bine. Am scos in fiecare an matci cu el. Se modifica temperatura la fix 34,5  . Are un surubel sus pe capac care permite modificarea temperaturii.Acest sisitem il folosesc doar pana la eclozare. Dupa eclozare matca o mut in alt incubator cu o temperatura intre 26-28 grade. Al doilea incubator l-am facut tot dintr-un incubator normal dar cu termostat separat si cu un potentiometru de tensiune pt ca rezistenta incubatorului avea o impendanta termica destul de mare.
Umiditatea destul de buna am obtinut-o punand apa normal in partea de jos a incubatorului.
Spor la treaba!
Ce putere au rezistentele de la cele doua incubatoare?

oroles

Citat din: nickialomita din Ianuarie 05, 2016, 11:37:12 AM
Eu am modificat un incubator normal pt oua si functioneaza destul de bine. Am scos in fiecare an matci cu el. Se modifica temperatura la fix 34,5  . Are un surubel sus pe capac care permite modificarea temperaturii.Acest sisitem il folosesc doar pana la eclozare. Dupa eclozare matca o mut in alt incubator cu o temperatura intre 26-28 grade. Al doilea incubator l-am facut tot dintr-un incubator normal dar cu termostat separat si cu un potentiometru de tensiune pt ca rezistenta incubatorului avea o impendanta termica destul de mare.
Umiditatea destul de buna am obtinut-o punand apa normal in partea de jos a incubatorului.
Spor la treaba!
@nickialomita, am si eu un incubator de oua pe care vreau sa il folosesc in acelasi scop, daca zici ca se poate. Poti sa dai mai multe detalii cu privire la modificarile facute, eventual ceva poze? Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nickialomita

Imcubatorul are sus unde este partea electronica un "surubel"(al meu este facut in Romania). Surubelul este facut pt acordul fin al incubatorului si ne permitem sa scadem temperatura la 34,5. Rotim cu o surubelnita  cate putin pana obtinem temperatura dorita.
Incubatorul mai este dotat si cu un termometru digital care este esential in procesul de productie.
Reglati cate putin pana ajungeti la temperatura dorita. asteptati dupa fiecare ajustare pt ca se ajunge la echilibru termic mai greu dar o data fixata ramane acolo.
Ventilatorul incubatorului e f important pt ca omogenizeaza atat temperatura cat si umiditatea .
Eu scot in fiecare an apicol matci cu el si e fff bun. Poate ca au mai facut si altii astfel de incubatoare dar cu siguranta nu au reglare electronica pt temperatura asa cum au incubatoarele astea iar lucru asta e f important.
In a 7-8 zi introduc botcile in incubator iar cand eclozeaza le mut in altul construit tot de mine dar cu termostat (am folosit unul ambiental). Am inseriat rezistenta de la incubator cu un potentiometru de tensiune si am redus puterea rezistentei  ca sa functioneze mai bine. La incubatorul original nu putem sa reducem temperatura asa de mult si de asta am improvizat eu.
  Daca lasam mai mult matcile la 34,5  dupa eclozare se cam...inegresc  parca au stat la sore la bronzat

nickialomita

Rezistenta incubatorului este de 100w din cate stiu.

oroles

Citat din: nickialomita din Ianuarie 05, 2016, 06:54:03 PM
Imcubatorul are sus unde este partea electronica un "surubel"(al meu este facut in Romania). Surubelul este facut pt acordul fin al incubatorului si ne permitem sa scadem temperatura la 34,5. Rotim cu o surubelnita  cate putin pana obtinem temperatura dorita.
Incubatorul mai este dotat si cu un termometru digital care este esential in procesul de productie.
Reglati cate putin pana ajungeti la temperatura dorita. asteptati dupa fiecare ajustare pt ca se ajunge la echilibru termic mai greu dar o data fixata ramane acolo.
Ventilatorul incubatorului e f important pt ca omogenizeaza atat temperatura cat si umiditatea .
Eu scot in fiecare an apicol matci cu el si e fff bun. Poate ca au mai facut si altii astfel de incubatoare dar cu siguranta nu au reglare electronica pt temperatura asa cum au incubatoarele astea iar lucru asta e f important.
In a 7-8 zi introduc botcile in incubator iar cand eclozeaza le mut in altul construit tot de mine dar cu termostat (am folosit unul ambiental). Am inseriat rezistenta de la incubator cu un potentiometru de tensiune si am redus puterea rezistentei  ca sa functioneze mai bine. La incubatorul original nu putem sa reducem temperatura asa de mult si de asta am improvizat eu.
  Daca lasam mai mult matcile la 34,5  dupa eclozare se cam...inegresc  parca au stat la sore la bronzat

Eu am un cleo, dar nu stiu exact modelul. Sunt sigur ca nu are afisaj electronic si nici control digital pentru temperatura. Chiar nu m-am uitat dupa surubel.
In compartimentul pentru apa pui apa? Cam cat?

Al meu e ceva de genul:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nickialomita

Pun apa in cercul mare  cat sa nu treaca in cercul mic.Din cand in cand mai completez cu apa pt ca se evapora. Asa este si al meu numai ca  are termometru digital .Al tau vad ca este prevazut cu un termometru clasic care se introduce acolo unde indica sageata. Un astfel de termometru nu te ajuta . Vezi ca se gasesc termometre digitale pt incubatoare iar senzorul il bagi unde se baga cel clasic .