Construire incubator

Creat de tinumaftei, Ianuarie 05, 2016, 10:15:35 AM

« precedentul - următorul »

vioso

Sa va mai dau  o idee, eu am pus la un incubator un termostat de la acvariu si il pot regla la ce temperatura vreau.Mai se poate folosi si termometru cu contact.

sorinma

Termostate sunt acum la alegere...sunt si cele de centrala destul de exacte cu plaja de reglaj de +-0.1 gr.
Poate o problema ar fi lipsa de izolatie termica la carcasele de microunde.
Sunt rezistente de incubatoare care sunt bune .
Eu acum 10-15 ani am facut cateva incubatoare pt pui in diferite variante si diferite carcase dar randamentul cel mai bun a fos cel in carcasa de lemn mai bun si decat incubatorul din comert
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

Citat din: bismark din Ianuarie 07, 2016, 09:21:41 AM
     Nicki, ai in poza un patratel alb, banuiesc ca este un termometru, pune o poza fata a lui pentru a vedea.Am si eu un asemenea incubator de oua si stiu ca si eu il reglam din acel surubel,dar nu l-am mai folosit asa ca o sa-i gasesc un asemenea intrebuintare.Am incercat un incubator dupa schema tinarului electronist Razvan dar daca nu stii exact valoarea termistorului iti da valori diferite(asa sint electronistii nu dau tot din casa   :razz: ca isi pierd afacerea) asa cind poti regla e mai bine.Si cred ca acest incubator este bun numai pentru stationar unde ai retea de 220 v iar lada este buna pentru deplasare in cimp ca poti sa-i atasezi o baterie de 12 v cit sa te tina pina in pastoral unde ai nucleele.Cu respect  ^:)^

incubatoarele mele sunt modificate sa functioneze la 12V. acasa, la 220V se paote folosi un alimentator de 12 V.
si din nou imi sustin afirmatia: DOAR prin reglajul acelui semireglabil multitura NU veti reusi sa reglati temperatura la 34,5 grade. plaja de reglaj a acelui semireglabil e de +- 1 grad fata de temperatura optima de clocire a oului de gaina, care este de 38,5 grade celsius (cu cat aceasta plaja e mai mica, cu atat reglajul va putea fi mai fin).
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

tinumaftei

@RazvanTi: ce rezistenta (element de incalzire) folosesti?

nickialomita

Daca la mine a mers sa reglez temperatura la 34,5 inseamna ca se poate !
Pana la acest incubator am incercat si eu tot felul de inventii (si spun eu ca ma pricep la automatizari) dar nici unul nu se copara cu asta .
Oricum....incubatorul e doar un pas mic in obtinerea matcilor de calitate.

vioso

Izolatie la carcasele de microunde daca vreti le puteti izola cu polistiren extrudat ca e mai tare si lipit cu spuma.

tinumaftei


roi_ag

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 05, 2016, 10:44:22 AM
Ma intereseaza un incubator pentru finisarea botcilor. Vreau sa introduc botcile in ziua 6 (de la transvazare) si sa fac o evaluare a matcilor inainte de introducerea acestora in nuclei. Anul acesta voi folosi nuclei mai mari si vreau sa nu consum albina pe botci neverificate. Mi s-a mai intamplat sa am cate o serie cu probleme, ba a fost prea cald, ba nu le-a incalzit uniform. Asa le verifici vizual, le marchezi si apoi le introduci.
Am mesterit multe echipamente pana acum si am ceva experienta. Intrebarea mea este legata de volumul minim de aer din interiorul incubatorului, astfel incat sa poti asigura temperatura constanta (1/10 grad) si umiditatea cat de cat (asta permite variatii in limite largi).
Incubatorul nu are cum sa le finiseze mai bine decat finisorul. Daca eclozioneaza in cusca poti foarte bine sa o verifici (evaluezi) inainte de introducere in nucleu.
Foarte rar mi s-a intamplat sa aiba defecte o matca. Chiar anul asta ,una mare, nu avea aripi .
Incubator pentru transportul botcilor da . 

tinumaftei

Citat din: roi_ag din Ianuarie 09, 2016, 07:09:48 PM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 05, 2016, 10:44:22 AM
Ma intereseaza un incubator pentru finisarea botcilor. Vreau sa introduc botcile in ziua 6 (de la transvazare) si sa fac o evaluare a matcilor inainte de introducerea acestora in nuclei. Anul acesta voi folosi nuclei mai mari si vreau sa nu consum albina pe botci neverificate. Mi s-a mai intamplat sa am cate o serie cu probleme, ba a fost prea cald, ba nu le-a incalzit uniform. Asa le verifici vizual, le marchezi si apoi le introduci.
Am mesterit multe echipamente pana acum si am ceva experienta. Intrebarea mea este legata de volumul minim de aer din interiorul incubatorului, astfel incat sa poti asigura temperatura constanta (1/10 grad) si umiditatea cat de cat (asta permite variatii in limite largi).
Incubatorul nu are cum sa le finiseze mai bine decat finisorul. Daca eclozioneaza in cusca poti foarte bine sa o verifici (evaluezi) inainte de introducere in nucleu.
Foarte rar mi s-a intamplat sa aiba defecte o matca. Chiar anul asta ,una mare, nu avea aripi .
Incubator pentru transportul botcilor da .
Uneori se creaza diferente intre matcile eclozionate, ca nu poti sa pui toate botcile capacite intr-un stup. Dar eu am un alt motiv: Nu vreau sa tin pe vatra unde cresc botcile decat stupii susa si starter - finisorul. Ceilalti stupi sunt departe. Sunt interesat sa scot botcile dupa capacire ca sa pot face loc altora.. In cazul acesta este bun incubatorul. Asta in masura in care este bun. Botcilor dupa capacire nu le trebuie decat liniste, temperatura constanta si umiditate optima. Daca pot sa fac manopera asta acasa este mult mai bine, decat sa alerg cu botcile pe camp.

roi_ag

Eu acasa fac totul , am familia din care transvazez pe care o folosesc ca si finisor ,am familia(le)  care imi da trantorii pentru
imperecherea matcilor care este si finisor , am starterul si nuclei de imperechere . De acasa plec cu matcile imprecheate in
custi . In familiile care finisez, dupa prima tura de botci date pentru finisare , startez in ele ,direct. Dar asta se poate face
si in pastoral, numai cand ai matci care trebuie sa iasa la imperechere te incurca ca nu poti sa te muti pana cand se imperecheaza matcile.

bismark

    Pentru incalzirea incubatorului de stupina voi folosi o rezistenta de frigider auto la 12 v si montajul de la cel de oua,lasind si rezistenta de pe 220 v cu un comutator schimbind numai reztenta de incalzire (la 12 v in stupina sau 220 v in casa)si un termohigrometru digital cu sonda de interior si exterior si modelul construit de Dan Margarint.Deci acelasi incubator poate fi folosit si afara de la baterie auto cit si interior de la priza,fara alte modificari.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Rezistenta de frigider auto? O idee buna. Eu ma gandeam la o rezistenta tip film de carbon

bio

pe frigotehnia.ro gasiti niste rezistente in silicon...
si-a cumparat colegul TUTURICI si s[pune ca ar fi OK..

tot acolo gasiti si termostat digital cu sonda

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Controlerul nu este o problema, mai scum sau mai ieftin, trebuie totusi, in cazul meu sa fie fiabil, adica ca functioneze fara eroare peste trei lui neintrerupt. Caut o rezistenta cat mai adecvata care sa nu lucreze la temperatura inalta dat fiind faptul ca volumul este de maxim 20 litrii. Pe frigotehnica am vazut niste rezistente siliconice de dejivrare. Nu am insa suficiente detalii tehnice. As prefera sa am 2 rezistente, in caz ca pica una sa nu nenorocesc toate botcile.