Aerisire stupi la transport

Creat de dacianu11, Decembrie 30, 2015, 11:38:52 PM

« precedentul - următorul »

dacianu11

Am in lucru 10 lazi orizontale de 22 rame, si m-am impotmoit la capitolul aerisire pe timpul transportului. Stiu ca aceste lazi nu sunt pentru pastoral, eu fac doar stationar, dar anul acesta din pacate nu am nici rapita si foarte probabil nici FS, asa ca s-ar putea sa fac pastoral la rapita sau FS. Lazile le fac pentru stationar, dar anul acesta daca plec in pastoral si vreau sa le iau cu mine. Voi cum aveti aerisirile la acest model de stup? Repet, aerisire pe timpul transportului, nu pe stationar.

Closcutz

  Stupii orizontali model ACA de pe vremea raposatului erau minutios executati. Aveau de obicei 2 urdinise jos si unul superior fiecare cu scandurele de zbor si foraibar, aveau frezate santuri pt a forma roi ajutator. Aveau aerisire in partile laterale ale capacului cu sita fina si prevazute si cu oblonase cu balamale pt a fi obturate (pe timp de iarna).

dacianu11

Pana la urma m-am hotarat. Am facut fundul plin incepand de la urdinis spre spate 22cm, si din spate spre fata 11cm. In mijloc, pe portiunea ramasa goala am pus plasa antivaroa (laime 17cm si lungime 85cm). O sa ii fac si un suber care sa inchida portiunea goala, iar la transport il scot. Podisorul il fac din scandurele pline pentru stationar, iar pentru transport o sa ii fac cateva scandurele cu plasa antivaroa, una da, una nu, care o sa le pun doar la transport. La capac o sa ii fac cate un urdinis in fata si in laterale. Urdinisele se vor putea inchide sau deschide, in functie de nevoi.   

Ce parere aveti despre varianta asta? Credeti ca un stup cu 22 de rame, la 30 grade celsius afara si aerisirea prezentata mai sus va muri la transport? Sau se vor topi ramele in interior?

Eu sper sa nu fiu nevoit sa transport astfel de stupi, dar mai bine sa fiu precaut.

Closcutz

In primul rand stupii se transporta noaptea de preferinta spre dimineata si nu se ating asemenea temperaturi. Daca distanta e rezonabila, transportul se face dimineata la ora 4 cu autoutilitara de 3,5 t sau camion n-ar trebui sa ai probleme. La duba tre sa tii usa intredeschisa.

dacianu11

Mersi de raspuns! Stiu bine ca stupii se transporta noaptea, dar eu am luat in calcul o situatie extrema in care se pot atinge aceste temperaturi chiar si noaptea. Cu schimbare climei din ultimii ani nu ma mai mir de nimic.

bucovineanu

Fundurile de stupi cu plasa au aparut in urma cu cativa ani. Ori pastoral se facea si cu mult inainte si preponderent cu stupi orizontali. Podisorul din plasa si gauri de aerisire in lateralele capacelor erau suficiente. Daca exista si plasa pe a anumita suprafata din funduri, cu atat mai bine.

dacianu11

In cazul asta dorm linistit. Mersi!