O intrebare

Creat de -Cristi-, Decembrie 30, 2015, 10:39:02 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Am mutat pavilionul cu ani in urma la o distanta de 1,5-2 km pentru f.s.--s-au  intors pe vechea vatra cam un kg de albine ---le-am dat 5 rame si o rama cu oua si am facut un roi artificial ---acuma depinde si momentul cand le muti--de preferat se muta inaintea infloriri salcamului cand inca nu si-au facut orientarea spre salcam
Avand in vedere suprafata mica de slcam eu nu as muta stupii

Eugen B

Colegu sa nu te sperii ca nu faci 1t la hectar.

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Decembrie 31, 2015, 12:52:03 PM
Colegu sa nu te sperii ca nu faci 1t la hectar.
În Wikipedia, la Plante melifere, salcâmul e creditat cu 1000 kg/ha !
:wink:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Plante_melifere

cipik

Sau poti lasa pe vatra, in functie de asezarea stupilor, una sau doua familii mai slabe care sa colecteze albina ramasa. Eu asa fac si impusc doi iepuri, colectez albina care altfel s-ar fi pierdut si intaresc un roi/familie mai slabuta.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Eugen B

Domnu Mircea nu cred asta nici daca as comanda eu la meteo. Asta e parerea mea din experienta.
Oricum conteaza si varsta salcamilor , la 12 stupi nu e rau mai ales daca mai are salcami prin zona.

MirceaCalin

Citat din: Eugen B din Decembrie 31, 2015, 04:31:55 PM
Domnu Mircea nu cred asta nici daca as comanda eu la meteo. Asta e parerea mea din experienta.
Oricum conteaza si varsta salcamilor , la 12 stupi nu e rau mai ales daca mai are salcami prin zona.


Eu am dat doar sursa, nu am dat credit informaţiei, mai ales că era vorba de Wikipedia şi nu un studiu al vreunui cercetător de renume !

serban

La pagina 11 din revista Apicultura în România 03/1981 autorul unui articol povestește cum a pus iarbă la urdiniș pentru a provoca un zbor de orientare întrucât și-a mutat stupina la mai puțin de 4 Km de vatră....

oroles

Eu primavara am incercat, dupa cateva zile de vreme urata am mutat o familie. Am pus ceva ramurele cu cateva frunze (ce am gasit si eu ca nu erau toate infrunzite). Nu s-a intors niciuna pe vechiul amplasament.

Dave Cushman spune pe site-ul sau ca metoda nu e buna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani