O intrebare

Creat de -Cristi-, Decembrie 30, 2015, 10:39:02 AM

« precedentul - următorul »

-Cristi-

Buna ziua dragi apicultori,
In apropierea stupinei mele ,aproximativ 2 km, exista cam 1 hectar de salcam. Vreau sa le duc mai aproape de padure cand infloreste. Cum sa procedez tinand cont ca albinele de pe vatra care e acum ajung la padure. O sa le duc la primavara undeva mai departe de vatra care e acum ,cat timp sa le tin acolo 2 zile? pana isi fac zborul de orientare?

Kiwi Bee

Albinele au o memorie foarte buna pina la 3 zile.
Ar fi ideal 2 saptamini.

Eugen B

Albinele au o memorie buna de 3 saptamani si vreo 7-8 km cel putin.
imi pare putin salcam, dar dute la rapita 3 sapt si dupa revin - o la salcam. Sau muta in primvara stupii la vreo 10 km dd salcam si dupa revi la padurea dd salcam. Asta e parerea mea

-Cristi-

am doar 12 stupi,nu fac pastoral

serban

Nu are rost să te complici. Raza economică de zbor a albinei este de 2 Km.
:bzz:

serban

La pagina 7 din revista România Apicolă nr.6/2013 scrie:
-până la 800 metri distanță albina valorifică 100% din nectar
-până la 1600 metri valorifică 79% din nectar
-până la 2400 metri valorifică 72%
-până la 3200 metri valorifică 52%

bio

Citat din: -Cristi- din Decembrie 30, 2015, 11:55:21 AM
am doar 12 stupi,nu fac pastoral


Citat din: -Cristi- din Decembrie 30, 2015, 10:39:02 AM
Buna ziua dragi apicultori,
In apropierea stupinei mele ,aproximativ 2 km, exista cam 1 hectar de salcam. Vreau sa le duc mai aproape de padure cand infloreste. Cum sa procedez tinand cont ca albinele de pe vatra care e acum ajung la padure. O sa le duc la primavara undeva mai departe de vatra care e acum ,cat timp sa le tin acolo 2 zile? pana isi fac zborul de orientare?


... cum sursa de cules este destul de minuscula .... luind in calcul si faptul ca stupii daca ii duci de acasa poate nu au securitatea asigurata .... poate ar fi mai bine sa incerci valorificarea culesului respectiv de pe actualul amplasament .


Poate in linie dreapta de pe actualul amplasament pina la sursa de cules mentionata nu or fi 2 km..... si albina ar valorifica mai bine culesul resp[ectiv.

oroles

Cum se muta un stup la o distanta mai mica de 5 km, fara ca sa il plimbi de 2 ori.

http://youtu.be/bxZ4uEgRRZg

Testat de mine cu succes primavara cand am avut ceva vreme mai rea si albinele nu au iesit cateva zile.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Nu am înțeles exact. Albinele au fost închise trei zile după mutare sau crenguțele au fost ținute trei zile la urdiniș pentru reorientare? Bănuiesc că s-a asigurat o aerisire corespunzătoare în podișor și apă în stup.

Adrian.B.

Din pacate nu stim cu totii limba engleza foarte bine.

oroles

Se inchide stupul 24 de ore si se pune o mana de frunze / crengute la intrare pentru a provoca reorientarea.
Varianta a doua e urmatoarea: Inchizi 3 zile stupul (cu apa si hrana) si dupa 3 zile efectiv il deschizi, fara sa mai pui nicio creanga. Baiatul din filmulet spune ca el le-a inchis pentru 3 zile si le-a pus crenguta "pentru siguranta". A se vedea in filmulet ca albinele se reorienteaza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Decembrie 30, 2015, 08:01:25 PM
Se inchide stupul 24 de ore si se pune o mana de frunze / crengute la intrare pentru a provoca reorientarea.
Varianta a doua e urmatoarea: Inchizi 3 zile stupul (cu apa si hrana) si dupa 3 zile efectiv il deschizi, fara sa mai pui nicio creanga. Baiatul din filmulet spune ca el le-a inchis pentru 3 zile si le-a pus crenguta "pentru siguranta". A se vedea in filmulet ca albinele se reorienteaza.
Asta e o prostie!!!!
Cel care a intrebat este incepator si trebuie sa ii dam un raspuns documentat. Poti muta niste stupi prin curte toama sau primavara devreme, dar la rapita si salcam este exclus. Eu am facut pe pielea mea experiente de felul acesta. Dezastru!! Chiar si dupa 12 zile o parte din culegatoare se intoarce la locul initial. E normal sa fie asa, altfel albinele noastre s-ar pierde pe camp.
Am plecat de la pomi de la Campina la Dridu (peste 100km), am stat la Dridu 12 zile si apoi am dus albinele la Campina dar nu pe amplasamentul initial ci la vreo 3 km. Dupa 1/2 ora ne-au sunat de la primul amplasament pe care il parasisem in urma cu 12 zile sa ne spuna ca au aparut albine. Multe! Apoi am fost si le-am vazut. Erau albine dezorientate care zburau haotic. nu era un roi.
Nu se muta stupi la distanta mica! Eu recomand de la 4km in sus, pentru ca o parte din albine vor ajunge in vechiul areal si atunci se va reactiva in memoria lor locul mai vechi.

romikele

Citat din: -Cristi- din Decembrie 30, 2015, 10:39:02 AM
Buna ziua dragi apicultori,
In apropierea stupinei mele ,aproximativ 2 km, exista cam 1 hectar de salcam. Vreau sa le duc mai aproape de padure cand infloreste. Cum sa procedez tinand cont ca albinele de pe vatra care e acum ajung la padure. O sa le duc la primavara undeva mai departe de vatra care e acum ,cat timp sa le tin acolo 2 zile? pana isi fac zborul de orientare?
Uneori si 3 zile e putin.
Ideal e sa le deplasezi pentru minim o saptamana la cel putin 6 km (in linie dreapta) de vatra, si nu catre padure.

apivasmob

Citat din: tinumaftei din Decembrie 30, 2015, 08:16:52 PM
Citat din: oroles din Decembrie 30, 2015, 08:01:25 PM
Se inchide stupul 24 de ore si se pune o mana de frunze / crengute la intrare pentru a provoca reorientarea.
Varianta a doua e urmatoarea: Inchizi 3 zile stupul (cu apa si hrana) si dupa 3 zile efectiv il deschizi, fara sa mai pui nicio creanga. Baiatul din filmulet spune ca el le-a inchis pentru 3 zile si le-a pus crenguta "pentru siguranta". A se vedea in filmulet ca albinele se reorienteaza.
Asta e o prostie!!!!
Cel care a intrebat este incepator si trebuie sa ii dam un raspuns documentat. Poti muta niste stupi prin curte toama sau primavara devreme, dar la rapita si salcam este exclus. Eu am facut pe pielea mea experiente de felul acesta. Dezastru!! Chiar si dupa 12 zile o parte din culegatoare se intoarce la locul initial. E normal sa fie asa, altfel albinele noastre s-ar pierde pe camp.
Am plecat de la pomi de la Campina la Dridu (peste 100km), am stat la Dridu 12 zile si apoi am dus albinele la Campina dar nu pe amplasamentul initial ci la vreo 3 km. Dupa 1/2 ora ne-au sunat de la primul amplasament pe care il parasisem in urma cu 12 zile sa ne spuna ca au aparut albine. Multe! Apoi am fost si le-am vazut. Erau albine dezorientate care zburau haotic. nu era un roi.
Nu se muta stupi la distanta mica! Eu recomand de la 4km in sus, pentru ca o parte din albine vor ajunge in vechiul areal si atunci se va reactiva in memoria lor locul mai vechi.

Pot fi si albine ramase peste noapte in camp.
Sanatate tuturor apicultorilor

tinumaftei

Citat din: apivasmob din Decembrie 31, 2015, 05:54:29 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 30, 2015, 08:16:52 PM
Citat din: oroles din Decembrie 30, 2015, 08:01:25 PM
Se inchide stupul 24 de ore si se pune o mana de frunze / crengute la intrare pentru a provoca reorientarea.
Varianta a doua e urmatoarea: Inchizi 3 zile stupul (cu apa si hrana) si dupa 3 zile efectiv il deschizi, fara sa mai pui nicio creanga. Baiatul din filmulet spune ca el le-a inchis pentru 3 zile si le-a pus crenguta "pentru siguranta". A se vedea in filmulet ca albinele se reorienteaza.
Asta e o prostie!!!!
Cel care a intrebat este incepator si trebuie sa ii dam un raspuns documentat. Poti muta niste stupi prin curte toama sau primavara devreme, dar la rapita si salcam este exclus. Eu am facut pe pielea mea experiente de felul acesta. Dezastru!! Chiar si dupa 12 zile o parte din culegatoare se intoarce la locul initial. E normal sa fie asa, altfel albinele noastre s-ar pierde pe camp.
Am plecat de la pomi de la Campina la Dridu (peste 100km), am stat la Dridu 12 zile si apoi am dus albinele la Campina dar nu pe amplasamentul initial ci la vreo 3 km. Dupa 1/2 ora ne-au sunat de la primul amplasament pe care il parasisem in urma cu 12 zile sa ne spuna ca au aparut albine. Multe! Apoi am fost si le-am vazut. Erau albine dezorientate care zburau haotic. nu era un roi.
Nu se muta stupi la distanta mica! Eu recomand de la 4km in sus, pentru ca o parte din albine vor ajunge in vechiul areal si atunci se va reactiva in memoria lor locul mai vechi.

Pot fi si albine ramase peste noapte in camp.
Totul s-a intamplat dupa 12 zile. Nu raman albine in camp atata timp.