Presa panouri stupi

Creat de dacianu11, Decembrie 25, 2015, 11:11:15 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi


Citat din: dacianu11 din Decembrie 26, 2015, 05:50:29 PM
Ca daca vrei sa inventezi o presa cu multe panouri stranse cu un excentric,.....ar fi pt tamplari o inventie la fel de importanta precum roata pt o caruta,


:) E la  inceput ...

dacianu11

Citat din: cristian bh din Decembrie 27, 2015, 10:00:22 PM
Citat din: dacianu11 din Decembrie 26, 2015, 05:50:29 PM
Baieti, multumesc pentru sfaturi si idei. Metoda pe care eu o folosesc este urmatoarea:
1) trag scandura la abric la grosime
2) tai toata scandura pentru panori cu 2-3cm mai lunga decat am nevoie
3) trag canturile la abric
4) inclei

Clasic,....gresit!
ca tehnica poliglota ,....e acceptabil,...dar mai incolo,stop!
1 ......punctul 2,de mai sus!
2,..spintecare,.....
3....tras la grosime
4,....indreptare cant
5.incleiere.
Mie asta m-i se pare ca si cum te-ai scarpina in partea dreapta cu mana stanga, dar fiecare face cum a invatat (daca a invatat) sau cum i se pare ca e mai usor si mai rapid.
Cat despre roata de caruta......e clar ca nu ati inteles nimic din ce am spus eu (aici cu siguranta e vina mea ca nu am explicat destul de bine). Nu m-am referit la o presa ce ar strange un panou, asta ar insemna sa dau o palma la un r.....t, si nici la o presa ce ar strange mai multe panouri cu un excentric. Poate sunt la inceput in apicultura, dar nu si ale "mesteritului", stiu foarte bine cu ce se mananca meseria, deci hai sa nu tragem repede concluzii

tinumaftei

Citat din: cristian bh din Decembrie 27, 2015, 10:00:22 PM
Citat din: dacianu11 din Decembrie 26, 2015, 05:50:29 PM
Baieti, multumesc pentru sfaturi si idei. Metoda pe care eu o folosesc este urmatoarea:
1) trag scandura la abric la grosime
2) tai toata scandura pentru panori cu 2-3cm mai lunga decat am nevoie
3) trag canturile la abric
4) inclei

Clasic,....gresit!
ca tehnica poliglota ,....e acceptabil,...dar mai incolo,stop!
1 ......punctul 2,de mai sus!
2,..spintecare,.....
3....tras la grosime
4,....indreptare cant
5.incleiere.
Tras la grosime ar trebui sa fie ultima operatie ca sa ai toate elementele panoului la acceasi cota de grosime

dacianu11

Citat din: tassevasi din Decembrie 27, 2015, 10:24:03 PM

Citat din: dacianu11 din Decembrie 26, 2015, 05:50:29 PM
Ca daca vrei sa inventezi o presa cu multe panouri stranse cu un excentric,.....ar fi pt tamplari o inventie la fel de importanta precum roata pt o caruta,


:) E la  inceput ...
Raspunsuri de genul acesta, nu cred ca va aduce cinste.

dacianu11

Citat din: tinumaftei din Decembrie 27, 2015, 10:59:07 PM
Citat din: cristian bh din Decembrie 27, 2015, 10:00:22 PM
Citat din: dacianu11 din Decembrie 26, 2015, 05:50:29 PM
Baieti, multumesc pentru sfaturi si idei. Metoda pe care eu o folosesc este urmatoarea:
1) trag scandura la abric la grosime
2) tai toata scandura pentru panori cu 2-3cm mai lunga decat am nevoie
3) trag canturile la abric
4) inclei

Clasic,....gresit!
ca tehnica poliglota ,....e acceptabil,...dar mai incolo,stop!
1 ......punctul 2,de mai sus!
2,..spintecare,.....
3....tras la grosime
4,....indreptare cant
5.incleiere.
Tras la grosime ar trebui sa fie ultima operatie ca sa ai toate elementele panoului la acceasi cota de grosime
Eu am cutitele de 30cm, deci nu am cum sa trag la grosime panoul gata incleiat, asa ca trag la grosime scandurile separat, iar cand inclei panoul este tot la aceasi grosime. Dar pentru asta ai nevoie de presa foarte buna. De asta ma chinui sa fac o presa adevarata nu pocnitori, ca de astea sunt satul pana in gat.

cristian bh

Tocmai ca ai abricht doar de 300(banuiam :))de aia sunt  importante cele enumerate,sa scoti panouri de calitate!
Ca sa poti indrepta pe cant,..tragi la grosime inainte,....altfel unghiul dupa tras pe cant nu e corect,si panoul nu iese cum trebuie,...
Cand faci niste stupi pt uz personal,....merge si dupa ureche,....cand in schimb faci tamplarie profesionista nu iti mai permiti sa experimentezi! :wink:
Normal,....cu abrict de grosime de 500,....mai iei panoul la sters,...

tinumaftei

Eu am vorbit despre stupi in general nu despre cutii de unica folosinta. La cat costa materialul si munca presata trebuie sa faci cutii pentru 20 de ani. Sfatul meu este ca dupa ce incleezi sa duci toate panourile la o masina de grosime adevarata. Nu va costa mai mult de 3-5 lei pe stup. Nu te scumi la tarate

dacianu11

#22
Citat din: cristian bh din Decembrie 27, 2015, 11:43:54 PM

Ca sa poti indrepta pe cant,..tragi la grosime inainte,....altfel unghiul dupa tras pe cant nu e corect,si panoul nu iese cum trebuie,...


Pai si eu ce am spus? Mai cititi odata cele scrise mai sus, mai exact, ordinea operatiilor.

Unghiul de la cant mai poti sa il scoti "stramb" si daca ai reglaje proaste la abric. Oricum, cu o presa adevarata, care strange pana iese apa din lemn, poti sa ai canturi cu unghiuri diferite ca tot iti iese panoul bine, fara sa se observe macar imbinarea. Testat de mine, dar cu o presa rapciugoasa care nu strange decat cate un panou.

DA, ideal ar fi sa tragi tot panoul la grosime, si atunci faci meserie de meserie, dar daca nu ai cutite de 500........"ata ete"  Pe de alta parte daca toate elementele care compun un panou au aceasi grosime, dupa incleiere panoul iese foarte bine. Nu stiu voi, dar eu odata presez panoul sa strang elementele intre ele, apoi strang pe capete ca sa le aliniez perfect, astfel scot un panou ca tras la grosime. Iar presa despre va spuneam pe pagina anterioara, asta e gandita sa faca. In felul acesta nu mai imi fac probleme ca elementele care compun un panou nu sunt aliniate perfect, sau iese panoul te miri cum.

marian_6777


1 Indreptat fata si kant, nu dupa ureche ci la firung, astfel incat sa obtineti un unghi de 90 de grade. De aici pleaca si problema cu curbarea la strangere.
2 Se baga la grosime
3 Se egalizeaza pe circular (se obtine al doilea kant)
4 Se frezeaza nut si feder. La un reglaj atent, diferenta intre doua scanduri alaturate este aproape insesizabila. La aceasta operatie intai ne alegem o fata, o insemnam cu un creion, si asta va fi baza folosita pentru cele doua frezari. De asemenea, la incleiat respectam semnele date, sa fie de aceeasi parte a panoului,
5 Daca panourile sunt lungi, sa zicem de doi metri, recomandat este sa se mai treaca cu un kant pe abricht. In urma strangerii este posibil sa apara o usoara curbura a laturii.
6 Se dimensioneaza panourile la latime.
7 Se scurteaza la lungimea dorita.
8 Faltul il putem face prin frezare, si intotdeauna lucram cu freza pe dedesubt iar panoul cu fata in jos pe masa, sau putem obtine acelasi lucru din doua taieturi pe circular, respectand de asemenea fata materialului, care trebuie sa fie mereu spre suport (masa sau firung).
9 O usoara slefuire a fetelor dupa o chituire in prealabil, si se poate trece la montaj. Spor la treaba.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

cristian bh

 In tamplaria actuala,nu se foloseste nici falz,nici nut si feder pt panouri,...CI SIMPLU,
cant pe cant,cu bucati inguste,una langa alta pana se obtine latimea dorita!
Binenteles cu echipamente adecvate,...
Asta cu faltul si nut-feder,....mascheaza de fapt pseudotamplaria,care numai tamplarie nu este ...tot omul cu un abricht si niste morsete,...e tamplar,....dar face domle stupi la comanda,....ca pe banda,
Si prezinta aceste tactici,drept etalon al meseriei!
Nu ma refer aici la voi cei ce scrieti aici,....ma refer in general,...bubuie netul de oferte,....multe din ele se dovedesc apoi ca fiind niste tepusoare,...urmate de vaicarelile celor creduli ,supuse apoi oprobiului pe forumuri,...
Care isi fac ei stupii,cum se pricep,cu sculele ce le au sunt mai castigati ,...decat a cumpara asazisii stupi de folosinta redusa!

romikele

Primii mei 6 stupi au fost făcuți de un tâmplar de peste 80 de ani la acea vreme.
El a lipit scândurile cant pe cant (era total împotriva nutului și federului!) și au ieșit niște panouri, pe care dacă le loveai puternic, se spărgea una din scânduri, dar nu se dezlipea la îmbinare.
În acești stupi și acum, după aproape 15 ani, dacă astup urdinișul etanș și torn apă, nu curge...

cristian bh

Citat din: romikele din Decembrie 28, 2015, 10:43:03 PM
Primii mei 6 stupi au fost făcuți de un tâmplar de peste 80 de ani la acea vreme.
El a lipit scândurile cant pe cant (era total împotriva nutului și federului!) și au ieșit niște panouri, pe care dacă le loveai puternic, se spărgea una din scânduri, dar nu se dezlipea la îmbinare.
În acești stupi și acum, după aproape 15 ani, dacă astup urdinișul etanș și torn apă, nu curge...
Doar un tamplar,.....poate risca asa ceva! :rotfl:

pistol28

Citat din: romikele din Decembrie 28, 2015, 10:43:03 PM
Primii mei 6 stupi au fost făcuți de un tâmplar de peste 80 de ani la acea vreme.
El a lipit scândurile cant pe cant (era total împotriva nutului și federului!) și au ieșit niște panouri, pe care dacă le loveai puternic, se spărgea una din scânduri, dar nu se dezlipea la îmbinare.
În acești stupi și acum, după aproape 15 ani, dacă astup urdinișul etanș și torn apă, nu curge...

SECRETUL este aracetul D3

Acum este scump peste 30 lei/kg, atunci se găsea relativ uşor de la CPL-uri.

http://aracet-profesional.ro/aracet-de-lemn/aracet-pentru-stupi-si-mobilier-de-gradina/
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

romikele

Moș Geană (tâmplarul !)  folosea aracet pentru lemn, in cutii cu scris verde... cele cu scris roșu "mergeau" doar la scrobit.  :D

tinumaftei

Nu stiu ce aracet se mai fabrica acum. Eu am folosit urelit cu utilizare la rege. Nu se dezlipesc scandurile nici daca le tii in apa. Dezavantajul este insa ca are 2 componente si trebuie sa lucrezi foarte repede.