Presa panouri stupi

Creat de dacianu11, Decembrie 25, 2015, 11:11:15 AM

« precedentul - următorul »

dacianu11

Salutare! Ce tip presa folositi voi pentru panourile de stupi la asamblare? Am vazut tot felul de variante dar atunci cand ai de facut 100 de panouri nu poti sa tii in presa 1 panou pe zi. Ce metoda folositi voi si cum faceti lipirea intre scandurile care compun panourile stupului pentru ca treaba sa mearga mai repede?

O sa postez si varianta care o folosesc eu...

marian_6777

Dacianu, poti folosi o presa cu surub de tipul celor de mai jos. Poti studia poza si poti face ceva asemanator destul de usor. Nu ai nevoie de cate o presa pentru fiecare panou. Odata strans materialul, pui la capetele panoului  cate o sipculita, (oricum raman destule din tivirea materialului) si le dai la extremitati cate un cuisor de 1,8 x 50 care va tine scandurile laolalta. Desfaci presa iei panoul si-l pui rezemat pana-si face aracetul treaba. Pana atunci tu mai incleiezi 50 de panouri... Daca vrei sa faci panourile la doi metri sa zicem, atunci folosesti doua prese simultan, pentru o strangere uniforma. Aaaa... inca ceva. Intre falcile preselor si panou, foloseste niste latisori din lemn de esenta tare.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

dacianu11

Exact metoda asta o folosesc si eu, dar nu prea sunt multumit de ea, are multe neajunsuri. Imi bat capul cu ceva mai "simplu" si mai eficient, fara surub si fara sipci.

Dar mai asteptam poate mai vine cineva cu cateva idei sau poze.

cristian bh

Cea mai eficienta,simpla presa folosita in general in tamplarie este presa cadru!
strangere cu pene,...panou peste panou,...

dacianu11

Aveti o poza sau schita....ceva? Am idee, dar o poza face cat o poza.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi


cristian bh

Ceva de genul,....deci depinde de ce dimensiuni ai panourile,fiind dreptunghiulara,ai partea ailalta mai lata,intorcand-o,...aici ex,55 cm cu 75 cm!
Se are in vedere 5 cm pt pene,....care doua pe fiecare picior,puse invers pt strangere marita si utilizare mai indelungata a penelor ,ideal din lemn de esenta tare!
Ca material,fier u de 60,sau 80,...
Se pun sipci intre panouri,si unul peste altul,pana se umple cadrul,...cu atentie sa nu se curbeze din cauza strangerii exagerate,aici intervine modul cum e pregatit materialul pt presare!

roi_ag

Citat din: dacianu11 din Decembrie 25, 2015, 11:39:33 PM
Aveti o poza sau schita....ceva? Am idee, dar o poza face cat o poza.
Uitate aici si zi mersi !
                                     http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3839.30

dacianu11

Baieti, multumesc pentru sfaturi si idei. Metoda pe care eu o folosesc este urmatoarea:
1) trag scandura la abric la grosime
2) tai toata scandura pentru panori cu 2-3cm mai lunga decat am nevoie
3) trag canturile la abric
4) inclei
5) tai la dimensiuni
6) fac umarul pentru rame
7) fac urdinisul
8) asamblez cutiile
9)..............
10).......
   etc
Acum, avand in vedere ca inclei panouri scurte, m-am gandit la o presa tip cadru, mai "sofisticata" dar cu care sa se lucreze mai simplu, mai repede si mai elegant, mai ales cand faci cutii mai multe. Nu ca varianta cu pene sau cu suruburi nu ar fi buna, dar m-i se pare cel putin ciudat sa stai cu sacul de pene dupa tine sau sa tot invarti la suruburi, mai ales ca sunt destul de priceput la mesterit si pacat sa nu fac o treaba de nota 10. Ce am observat eu pana acum este ca nu poti pur si simplu sa strangi un panou cu o latime de 35-40cm in presa, ca face burta si atunci dai cu sipci, dai cu alte prese, dai, dai, dai........si ma enervez de imi creste tensiunea, si asta iar nu e bine. Problema cu burta la panouri am vazut-o si in pozele de mai sus. Varianta la care ma gandesc este un cadru la care pe o parte sa strangi panourile cu un fel de maneta dintr-o miscare scurta. Probabil ceva pe baza de excentric, inca mai lucrez/gandesc la mecanism. Pe partea opusa cu manetele, un alt rand de manete cu care sa presezi panourile sus in jos ca sa nu mai faca burta si sa ramana panourile perfect plane.

Nu stiu cat de mult ati inteles din ce am incercat sa expun eu aici (un defect mai vechi, ma fac mai greu inteles, am idea in minte dar o expun mai greu) dar poate o sa fac un desen ca sa intelegeti mai bine.

O astfel de presa ar fi buna mai ales pentru cei care se ocupa cu tamplaria, sau care fac lazi de vanzare. Eu nu ma ocup cu niciuna, dar imi place sa imi usurez munca si sa lucrez rapid mai ales ca nu stau prea bine la capitolul timp

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tassevasi

  Si eu  am  ca a lui roi-ag , crezi ca faci presare cu presiune f f mare pe scindura ?
  E deajuns  cu o pana , iar deasupra  cind ai 40 de laterale  puse  merge o greutate sa le tina la nivel , in cazul  cind faci doar citeva laterale  merge  si ce spui tu  cu elicoidalul .
  Poza lui roi-ag , eu nu am facut  poza inca .

bucovineanu

Daca la o presa cu surub se sudeaza un pltband care sa vina  putin arcuit peste panoul de scanduri, e foarte usor de a tine scandurile panoului aliniate introducand intre acestea si acel platband niste bucati de scandura.

cristian bh

Citat din: dacianu11 din Decembrie 26, 2015, 05:50:29 PM
Baieti, multumesc pentru sfaturi si idei. Metoda pe care eu o folosesc este urmatoarea:
1) trag scandura la abric la grosime
2) tai toata scandura pentru panori cu 2-3cm mai lunga decat am nevoie
3) trag canturile la abric
4) inclei

Clasic,....gresit!
ca tehnica poliglota ,....e acceptabil,...dar mai incolo,stop!
1 ......punctul 2,de mai sus!
2,..spintecare,.....
3....tras la grosime
4,....indreptare cant
5.incleiere.

cristian bh

Citat din: dacianu11 din Decembrie 26, 2015, 05:50:29 PM

Acum, avand in vedere ca inclei panouri scurte, m-am gandit la o presa tip cadru, mai "sofisticata" dar cu care sa se lucreze mai simplu, mai repede si mai elegant, mai ales cand faci cutii mai multe. Nu ca varianta cu pene sau cu suruburi nu ar fi buna, dar m-i se pare cel putin ciudat sa stai cu sacul de pene dupa tine sau sa tot invarti la suruburi, mai ales ca sunt destul de priceput la mesterit si pacat sa nu fac o treaba de nota 10. Ce am observat eu pana acum este ca nu poti pur si simplu sa strangi un panou cu o latime de 35-40cm in presa, ca face burta si atunci dai cu sipci, dai cu alte prese, dai, dai, dai........si ma enervez de imi creste tensiunea, si asta iar nu e bine. Problema cu burta la panouri am vazut-o si in pozele de mai sus. Varianta la care ma gandesc este un cadru la care pe o parte sa strangi panourile cu un fel de maneta dintr-o miscare scurta. Probabil ceva pe baza de excentric, inca mai lucrez/gandesc la mecanism. Pe partea opusa cu manetele, un alt rand de manete cu care sa presezi panourile sus in jos ca sa nu mai faca burta si sa ramana panourile perfect plane.

Nu stiu cat de mult ati inteles din ce am incercat sa expun eu aici (un defect mai vechi, ma fac mai greu inteles, am idea in minte dar o expun mai greu) dar poate o sa fac un desen ca sa intelegeti mai bine.

O astfel de presa ar fi buna mai ales pentru cei care se ocupa cu tamplaria, sau care fac lazi de vanzare. Eu nu ma ocup cu niciuna, dar imi place sa imi usurez munca si sa lucrez rapid mai ales ca nu stau prea bine la capitolul timp
Ce vrei sa spui probabil se refera la o presa ce ar strange un panou !
pana acum,in afara de surub si pene,se mai utilizeaza forte  pneumatice si hidraulice!
Ca daca vrei sa inventezi o presa cu multe panouri stranse cu un excentric,.....ar fi pt tamplari o inventie la fel de importanta precum roata pt o caruta,
Adica ma gandesc ca pana acum nu ai gandit ce  implica asa ceva!
dar ,omul e dator sa incerce daca are ceva in minte!