lavanda

Creat de florentin87, Decembrie 12, 2015, 03:02:16 PM

« precedentul - următorul »

florentin87

buna ziua.as dori sa stiu cata miere pot scoate din lavanda codreanca? si daca e piata pentru miere de lavanda

Cipi

#1
Lavanda da nectar intre 50 si 100 Kg la hectar (sursa wikipedia), piata pentru mierea de lavanda bineinteles ca ar exista.

filip

Citat din: Cipi din Decembrie 12, 2015, 03:50:26 PM
Lavanda da nectar intre 50 si 100 Kg la hectar, piata pentru mierea de lavanda bineinteles ca ar exista.
Chestiunea e relativa,salcanul e cotat cu cantitati substantial mai mari,dar nu cred sa fi reusit cineva sa le obtina.
Apoi cat costa infintarea unui HA de lavanda?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Daca ai 1 ha de lavanda scoti bani frumosi pe flori, nu cred ca mai te gandesti la cateva kg de miere. In plus la 1ha cred ca este doar cules de intretinere. In plus lavanda este foarte vizitata de bondari

florentin87

incerc sa lucrez pe ambele loturi sa zic asa.momentan am jumatate de hectar de lavanda.sunt in primul an.stupi momentan sunt la cinci dadant cu 10 rame cat 1/1.incerc sa fac ceva nou.

tinumaftei

Citat din: florentin87 din Decembrie 12, 2015, 08:18:58 PM
incerc sa lucrez pe ambele loturi sa zic asa.momentan am jumatate de hectar de lavanda.sunt in primul an.stupi momentan sunt la cinci dadant cu 10 rame cat 1/1.incerc sa fac ceva nou.
Cred ca intr-un manual de baza melifera scria ca lavanda secreta miere peste altitudinea de 800m.

Eugen B

Conteaza mai multe detalii. Vreme, umiditate. Eu am pus anu asta 100 de buc. din care 97 s-au prins si au facut si ceva flori care sunt f vizitate de albine

florentin87

locatie este in rosiori de vede.soiul de lavanda este codreanca un soi foarte rezistent la seceta si ger.si produce foarte multa floare e un soi si pentru ulei

florentin87

Citat din: Eugen B din Decembrie 12, 2015, 05:57:31 PM
Daca ai 1 ha de lavanda scoti bani frumosi pe flori, nu cred ca mai te gandesti la cateva kg de miere. In plus la 1ha cred ca este doar cules de intretinere. In plus lavanda este foarte vizitata de bondari
din ce am citit in export se da cu 50 lei kg darnu as crede asa ceva

Eugen B

Daca te ti cu treaba de lavanda nu cred ca iti pasa de putinele kg care le faci. Daca vrei oroductie de miere pune 100ha. Dar atunci vei avea multe surprize in zona(stupari nepoftiti)

florentin87

imi place sa lucrez cu albinele,e ceva fascinant,parerea mea,
Sunt la inceput de drum,asa ca merg asa incet incet,

Eugen B

E f bine ca iti place,dar sa nu ai mari pretentii, cel putin foarte mult din ce vezi pe internet cu reclame si alte povesti sunt minciuni.
vei vedea practicand.

florentin87

 :thanks:sper sa scot cateva kg

oroles

Un vecin al bunicilor mei a pus jumatate de hectar de levantica.  A pus tot felul de camere de luat vederi ca sa nu i-o fure. Se lauda ca a investit o groaza de bani in rasaduri, insa eu am aflat ca nu a bagat nici jumatate din ce declarase el.

Ca o concluzie despre cultura lui dupa primul an si prima iernare: Anul acesta fiind secetos tufele de levantica s-au dezvoltat nu foarte bine. Abia daca a cules 4-5 fire de la fiecare tufa. Multe dintre ele au disparut probabil datorita zonei care nu e chiar ca in Provence. Munca de mentinere a plantatiei este grea. Iti trebuie oameni pregatiti. Nu merge cu zilieri care cred ca a prasi inseamna sa dai doar cu sapa. Planta trebuie plivita, intarnata etc.

Una peste alta el zice ca i-a iesit ceva. Am vazut ca a cules-o in buchetele. Cred ca a dat-o pe la afaceri de tip Plafar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

florentin87

da am fost si eu contactat de la o firma bio dar nu stiu ce sa zic.depinde mult de soi de levanda.