STRUMFILA

Creat de STRUMFILA76, Decembrie 08, 2015, 08:30:41 PM

« precedentul - următorul »

STRUMFILA76

fund plin, 148 lei bucata

mape 48-petru manea

Gaurile

de la capace pentru aerisire nu sunt bune--cand ploua si bate vantul intra apa --am avut si eu si le-am obturat
Aerisirea o poti face in fundul stupului in partea din spate decupezi o fereastra de 20/15 cm ,pui plasa pe interior si subar pe exterior---inchizi si deschizi subarul dupa cum este cazul

bucovineanu

Daca nu se fac gauri si nu si nu se foloseste folie pentru etansarea podisorului, in timp capacele vor putrezi. Deasemenea saltelutele vor fi tot timpul ude in timpul iernii, mai ales dupa ce incepe ponta.

dan sebastian

Mie imi place cum sunt finisati.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

STRUMFILA76

Azi i-am verificat auditiv si au raspuns prezent. am mai facut si niste poze.

Cristel

Frumoasa locatie!
daca tot i-ai pus aproape si acoperiti, cred ca le-ai face un mare bine daca ai pune in spatiul dintre ei cate o placa de polistiren expandat de 10, ar tine peretele izolat si nu ar transmite curentii de aer rece (am vazut ideea la Bismark, daca nu ma insel)
Sanatate si bafta in toate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Imi place ca esti pregatit pt noul an. Vad ca suportul pt stupi e deja facut.
Frumoasa panorama. Se vede ca e locul insorit, exact asa cum trebuie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

RazvanTi

ideea cu placa de 10 intre cutii a plecat de la mine :wink2:

ce sunt tufele alea shtrumpf?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

STRUMFILA76

locul este in plin soare, vreau pana in toamna sa mai fac 5 familii, cat despre tufe sunt tufe de lavanda

bismark

    Asa este ,eu tin permanent intre cutii poliesterul de 10 cm., nu bate vintul printre ele si nici ploaia sa ude scindura.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Cristel

Citat din: STRUMFILA76 din Ianuarie 23, 2016, 12:05:19 PM
Azi i-am verificat auditiv si au raspuns prezent. am mai facut si niste poze.
Ce plante ai acolo, tufe de lavanda?  :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

STRUMFILA76

da tufe de lavanda puse in toamna lui 2014

tinumaftei

Citat din: STRUMFILA76 din Ianuarie 27, 2016, 06:51:58 PM
da tufe de lavanda puse in toamna lui 2014
o idee buna! se zice ca firele de lavanda au actiune antiseptica si daca imi amintesc bine chiar antivaroa

STRUMFILA76

cert este ca pe piersici am avut o gramada de cenusari si alte ganganii, dar ce a cazut pe lavanda a disparut ca prin  minune

STRUMFILA76

astazi 14 grade la umbra zbor de curatire super, am facut si o verificare la familii.
la doi dintre ei matcile au inceput ouatul, dar ce mi se pare ciudat este ca au ouat cele de la extreme, adica de la familia iernata pe 7 rame si de la cea iernata pe 4 rame. celelalte familii sunt pe 5 rame si deocamdata matcile nu au inceput ponta.