STRUMFILA

Creat de STRUMFILA76, Decembrie 08, 2015, 08:30:41 PM

« precedentul - următorul »

STRUMFILA76

SANATATE, FERICIRE SI LA MULTI ANI TUTUROR!!!

LAZI/BUTOAIE PLINE CU ALBINE/MIERE IN ANULCARE VINE.

: sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie:

STRUMFILA76

azi 09.01.2016 le-am facut o verificare auditiva.  :yes: :yes: :yes: au raspuns toti la apel:))

dorindafi

Citat din: STRUMFILA76 din Decembrie 24, 2015, 08:15:48 AM
rasa albinelor:carpatina
e domoala ca ardelenii ori e iute ca oltenii ?   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

STRUMFILA76

mai domoala ca asa-i sade bine, nu-i iute de cur ca cele din sud (nu s-a lasat inselata de vremea mai calda din decembrie si nu a ouat) :)))

roi_ag

Citat din: STRUMFILA76 din Ianuarie 09, 2016, 09:43:20 PM
mai domoala ca asa-i sade bine, nu-i iute de cur ca cele din sud (nu s-a lasat inselata de vremea mai calda din decembrie si nu a ouat) :)))
Vezi de treaba ca si alea din Bucovina aduse in sud incepe sa le manance curu  ^:)^ :welcome:

STRUMFILA76

glumeam:))

la mine nu a fost asa cald ca in sud asta ii motivu pt care nu au ouat, ca de nu erau si astea cu viermisori

STRUMFILA76

astazi am ridicat gratiile antisoareci si am curatat prin urdinis fundul de albine moarte.
pana acum am avut mortalittate redusa, maxim 20 albine moarte/stup. 

apivasmob

Citat din: STRUMFILA76 din Ianuarie 14, 2016, 09:51:44 PM
astazi am ridicat gratiile antisoareci si am curatat prin urdinis fundul de albine moarte.
pana acum am avut mortalittate redusa, maxim 20 albine moarte/stup.
Si in zilele care au iesit afara tu ce crezi ca au facut ele, au adunat lesurile (albine moarte) intr-un colt ca sa poti sa le numeri tu?
Sanatate tuturor apicultorilor

Cristel

Citat din: apivasmob din Ianuarie 15, 2016, 06:29:33 AM
Si in zilele care au iesit afara tu ce crezi ca au facut ele, au adunat lesurile (albine moarte) intr-un colt ca sa poti sa le numeri tu?
Mai stii, poate fac statistica! :P :D prima grija dupa ce s-au dezmortit e sa-si duca suratele decedate cat mai departe de stup! Au un instinct de curatenie fantastic! Poti sa numeri "lesurile" doar daca in zona nu au fost zile caldute in care ele sa-si fi facut zbor de curatire. Altfel numaratoarea e mult eronata. 
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

STRUMFILA76

pai faza e ca nu prea a fost cald sa zboare domnisoarele de pe la inceputul lui decembrie, de aia cred ca e pe bune numaratoarea:))

dorindafi

depinde ce le-ai lasat in cuib , in mod normal n-ar trebui
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

STRUMFILA76

multa miere, inca sunt jos cu ghemul, abia daca le zaresc printre rame.

STRUMFILA76

si niste pregatiri pentru primavara:

Dan Pașca

Salut colegu, :) frumoase lazi sa le folosesti cu folos,si sper sa iti unple caturile alea de 1/2 macar de vreo 5 ori anul asta :).
Cat ii o lada pe la tine ca am si eu model asemanator,?

Dan Pașca

Fundul e cu plasa,sau plin?