STRUMFILA

Creat de STRUMFILA76, Decembrie 08, 2015, 08:30:41 PM

« precedentul - următorul »

STRUMFILA76

BUNA ZIUA

O scurta prezentare:
39 ani, Transilvania, jud. Sibiu
Am inceput in aceasta primavara cu 3 fam de albine in stupi verticali pe 12 rame1/1 si magazie de 1/2.
Am intrat la iernat cu 5 fam si sper sa ies cu toate:))

ceva experienta mostenita de la bunicul meu care a avut o lunga perioada o stupina frumusica, restul se mai invata din carti si de pe forum

ciucur

Bine ati venit!
Iernare usoara!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

STRUMFILA76

deocamdata e bine, miere este, zbor de curatire am avut sambata, deci vreo doua luni va fi liniste:))

Cipi

Bine ai venit in familia apiardeal! :)

MOTANUL

Bina ai venit!

Din ce stiu temperaturile prea mari nu sunt bune. Nu mor albinele de frig - in schimb au consum mare de hrana.
Se misca, zboara - ies din stup, consuma energie; dar de cules nimic.

Mai bine era iarna -iarna. Iernare usoara!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74


stefan1

Citat din: MOTANUL din Decembrie 08, 2015, 09:36:21 PM
Bina ai venit!

Din ce stiu temperaturile prea mari nu sunt bune. Nu mor albinele de frig - in schimb au consum mare de hrana.
Se misca, zboara - ies din stup, consuma energie; dar de cules nimic.

Mai bine era iarna -iarna. Iernare usoara!

  Bun venit,  STRUMFILA76!
  Din cele cateva cuvinte pe care le-ai scris aici, deduc ca ai ceva experienta apicola sau poate ai un colaborator mai experimentat.

  Cum zice Motanul, niste temperaturi mai reci (nu geruri, desi cateva zile de ger sunt binevenite ca mai distrug din daunatorii agricoli), sunt mai favorabile iernarii decat o vreme la limita posibilitatilor de zbor. La temperaturi mai joase starea de hibernare a familiei este mai profunda, procesele fiziologice incetinite, lucru care prelungeste viata albinelor si reduce uzura. O iarna cu temperaturi mai scazute, dar cu 'ferestre' de 1-2 zile mai calde, cu posibilitati de zbor in fiecare luna, dar mai cu seama in februarie, ar fi ideal. Nisi 'ferestre prea mari', adica multe zile calde nu-s bune, ca pot determina apritia timpurie a puietului, lucru pe care cel putin in zona mea nu-l doresc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

apivasmob

Bine ai venit in familia Apiardeal.
Sanatate tuturor apicultorilor

Vyktor

Bine ai venit.......STRUMFILA!
Ar fi bine daca ai completa si tu datele la profil. Nu de alta,  dar daca intra mos' Andreiu pe forum.....ai sa vezi tu ce inseamna intepatura de stupar =))   :hi:

STRUMFILA76

Bine v-am gasit

cat despre temperaturi de sambata incoace 2-3 grade cu plus ziua si -1 0 grade nopatea

STRUMFILA76

Azi 14 grade, zbor  :bzz: de curatire.

m-am uitat in 2 dintre stupi, hrana berechet, au consumat foarte putin pana acum, matcile sunt cuminti stiu ca e iarna chiar daca afara zici ca vine primavara.
acum pot sta linistit pana la sfarsitul lui ianuarie.

dan sebastian

Bine ai venit pe forum !
Ce rasă de albina ai?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

STRUMFILA76

rasa albinelor:carpatina

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/