manopera stup

Creat de mariusb, Decembrie 07, 2015, 12:33:18 PM

« precedentul - următorul »

mariusb

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cam cat ar fi manopera pentru un stup 9-10 rame cu fund plin si cu cat de 3/4 cu lemnul meu?

oroles

Intre 60 si 80 de ron la mine in zona. La 60 gasesti cam greu. La 80 cam niciunul nu te refuza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mariusb

ok.ms.am niste lemn uscat de cativa ani si ma gandesc daca e mai bine sa dau cuiva sa-mi faca stupii cu lemnul meu sau sa-i cumpar cu totul .. ))/

PricopArthur

Raspunsul e simplu. 70 de lei sa iti faca lada si ii dai lemnul, sau comanzi cu 75 lei gata facuta.
Miere multă şi inimă curată!

RazvanTi

te lamuresc eu...
ii dai lemnul tau uscat de cativa ani,
ii mai dai manopera de 75
si iei cutii de la el din ce-o fi (din materialul tau mai mult ca sigur ca nu)  ))/
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

#5
Exista model de stup pe 9 rame cu cat de 3/4? Eu nu am auzit pana acum! Eu stiu de modelul cu 10 sau 12 rame cu caturi de toate speciile.

Razvan TI, daca dai o comanda unui mester de 20 de stupi nu cred eu ca are el prin curte material pentru atatia stupi ca sa inlocuiasca materialul tau. Si stai sa vezi ce material are colegul nostru, ca daca ii duce ceva cu cioturi, netras la grosime si cu imperfectiuni (scanduri strambe de exemplu) cred ca nu ii convine mesterului sa puna ceva mai bun de la el. :D Cu cat necesita lucratura mai multa, cu atat exista riscul ca mesterul sa iti inlocuiasca materialul.

De cutii noi cu 75 nu am auzit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mariusb

Da oroles este acest model de 9 rame cu cat de 3/4.Am eu cateva bucati

oroles

Citat din: mariusb din Decembrie 10, 2015, 12:08:58 PM
Da oroles este acest model de 9 rame cu cat de 3/4.Am eu cateva bucati
Vreau si eu stas-ul, daca se poate!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Scazi din stas- ul de de 10 r 37 mm sau din cel de 12r 111 mm ...si l-ai aflat. Oricum cati respecta dimensiunile din stas? Mai faci si cum it place doar sa respecti anumite reguli.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

@sorinma, eu stiu cel mai bine ce inseamna sa nu ai stupi dupa STAS. Stupii facuti in regie proprie, desi am incercat sa respect STAS-ul, am mai comis niste mici erori pe ici pe colo. Am zis sa imi iau niste stupi dupa STAS. Zis si facut! Am fost la magazin, am dat banul si am cumparat. Cel care ii facuse nu avea nicio treaba cu stuparitul. Totul era bine efectuat ca tehnica, mai putin distantele dintre fundul stupului si rame si distanta dintre ramele de cat si cele de cuib. Asa se face ca de cate ori incercam sa ridic catul nu reuseam deoarece albinele, avand un spatiu mai mare de 8 mm intre ramele de cat si cele de cuib, au cladit faguri. Ma chinuiam destul de mult sa desprind catul de cuib. Dupa ce il desprindeam curgea miere peste ramele din cuib si trebuia sa imi reduc urdinisul la maxim. Cand repuneam catul aveam de curatat spetezele ramelor. Ramele din cuib la asezare nu reuseam sa le scot deoarece erau lipite de fundul stupului. Deci important este ca tamplarii sa respecte STAS-ul. Cel mai bun constructor de stupi nu e tamplarul, ci tot stuparul.

Parerea mea e ca putim sa numim stup unul pe 9 rame cu cat de 3/4. Pericolul este sa nu ajungem sa numim stup si o banala roinita pe 6 rame. Am sunat in urma cu un an la un tamplar care facea stupi si se lauda ca ii da doar cu 140 de RON. Stand de vorba cu el, mi-a zis ca in banii astia nu intra si catul. Practic omul vindea o roinita, nu un stup.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Daca ai facut in regie proprie cuti, sti ca indiferent de cate rame are manopera e tot aia. Diferenta e destul de mica la material
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

Citat din: oroles din Decembrie 07, 2015, 09:02:18 PM
Exista model de stup pe 9 rame cu cat de 3/4? Eu nu am auzit pana acum! Eu stiu de modelul cu 10 sau 12 rame cu caturi de toate speciile.

Razvan TI, daca dai o comanda unui mester de 20 de stupi nu cred eu ca are el prin curte material pentru atatia stupi ca sa inlocuiasca materialul tau. Si stai sa vezi ce material are colegul nostru, ca daca ii duce ceva cu cioturi, netras la grosime si cu imperfectiuni (scanduri strambe de exemplu) cred ca nu ii convine mesterului sa puna ceva mai bun de la el. :D Cu cat necesita lucratura mai multa, cu atat exista riscul ca mesterul sa iti inlocuiasca materialul.

De cutii noi cu 75 nu am auzit.
nici eu nu am zis ca are...EXACT!!!  si mai exista varianta ca "e prea bun pentru stupi. ia sa iau eu juma de metru pentru fraier si din astea fac eu ceva pentru sufletul meu"
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

LAZAR VASILE-CORNEL

Ce sa spun eu zic ca daca ai scule e mai bine sa iti faci stupi acasa si ti faci cum vrei si cu stasurile ce vrei ,un tinplar nu face numa stupi iar daca ii duci scindura uscata ppuate sa o opreasca sa faca alceva din ea si sa puna matereal de la el tot scindura uscata dar de un an .
SANATATE SI MULT NOROC.