Ierni tot mai calduroase

Creat de Eugen B, Decembrie 05, 2015, 06:31:37 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Cum vi se pare si ce parere aveti de ultimele 2 ierni si de inceputul iernii de anul acesta. Mie imi pare situatie anormala.
La mine noptiile sunt temperaturi pozitive si ziua cam 7-8 grade. Poate nu ar fi rau sa vina si o zi mai calda sa iasa putin albinele.
Dar totusi e anormal asa ceva

Closcutz

Iarna asta e mult mai blanda pina acum fata de precedenta. In 2013 am avut o iarna foarte blanda, dar anul apicol 2014 a fost varza totala mai ales la salcam. Ramane de vazut ce va fi la anul.

oroles

http://www.ziare.com/mediu/incalzire-globala/mega-nino-oamenii-de-stiinta-confirma-este-cel-mai-puternic-de-pana-acum-1397322

El Nino a fost de vina si in 2013 si se pare ca si acum. Am inteles ca incepe sa ne afecteze si pe noi din ce in ce mai mult.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Intr-adevat temperatura medie din acest an este mai mare dar nu este anormala. Este o anume ciclicitate a factorilor atmosferici. Citem candva ca in cei 47 de ani de domnie ai lui Stefan cel Mare au fost 2 sau 3 ierni in care au inflorit merii in februarie. Dat fiind ca vorbim de secolul 15 nu putem lua in calcul poluarea. Pe aici a inflorit cornul. Timid cei drept.

Eugen B

La Stefan nu a fost incalzire globala. in martie cica va fi cald, cu 2grade peste media multianuala.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

Acuma suntem sigur cu plus 1 grad. Si tot va creste. Acuma in loc sa fie ziua maxim 3-4 grade, sunt 7-8

Eugen B

In luna decembrie nu am avut nici un inghet. Am avut doar 2-3 pe sfarsit de noiembrie, se pare ca de luni iarna isi intra cat de cat in drepturi.
Trece vremea repede , imediat vine februarie - martie si ne apucam de treaba.

tinumaftei

Ce martie? Ieri m-a sunat un coleg sa imi spuna ca a gasit deja 2 morti de foame, din vreo 70. Saptamana viitoare le fac turtele. Pana la Craciun trebuie sa le si bag. Mai am un varachet!!! Dupa anul nou ma apuc de faguri. Imi trebuie vreo 900 plus rame de asamblat, insarmat. Asamblarea si insarmarea merg repede. Mai complicat cu fagurii! Nici nu stiu cand trece timpul si ajung in aprilie cu juma' din treburi facute doar.

bucovineanu

Probabil acel coleg vroia sa invete albinele sa traiasca fara mancare, precum tiganul calul.  :smile:

Eugen B

Ala nu e ucenicul tau care te-a intrecut?
Eu in afara de ascultat nu mai le fac nimic pana la prima verificare. Am mancare suficenta in ei. Anul trecut la sfarsit de martie avem cel putin 7-8 kg  de miere per familie.
Am media de miere + sirop pe fiecare rama cel putin 2,5 kg.
Fiecare stim ce avem in stupi. Eu am rame asamblate si daca e necesar mai fac. Fiecare cum se pregateste asa are.
Daca pui turte acuma inseamna ca ai 200-300 g per rama?

tinumaftei

Sunt ucenici si ucenici?
Pun turte ca vreau sa fiu in concediu de sarbatori, nu cu gandul la stupi. Inca mai este puiet. Sper sa iasa tot pana saptamana viitoare. In centru cred ca sunt rame sub 1 kg. Apreciez ca au consumat in ultima luna mult peste medie. Anul trecut pe 25 octombrie abia mai gaseam puiet. Acum.. am o vatra mult mai sudica, vremea mai buna. Oricum scapam de viscolul din decembrie si poate si de unul din cele doua din ianuarie! Ramane februarie, ca la 1 martie infloreste cornul aici. Am unul in curte zici ca infloreste pana la anul nou!

Eugen B

Ce matci ai? Eu la inceput de noiembrie doar in 2-3 stupi mai aveam puiet proaspat(1-6 zile).
Eu stau linistit oricum, si tu ai zis ca vedem ce va fi la primavara cu numarul de stupi.

cucubau

Citat din: Eugen B din Decembrie 11, 2015, 03:31:34 PM
Ce matci ai? Eu la inceput de noiembrie doar in 2-3 stupi mai aveam puiet proaspat(1-6 zile).
Eu stau linistit oricum, si tu ai zis ca vedem ce va fi la primavara cu numarul de stupi.
Cu cat familia incepe cresterea puietului mai devreme cu atat este mai dezavantajata. 
Astfel sunt cateva conditrii care trebuiesc respectate in perioada de iernare . Inpachetarea se face cat mai apropiat de perioada de incepere de crestere a puietului . Hranirile de complectare si stimulare tot la fel.
Matcile conteaza ,dar daca se repecta aceste doua cerinte , restrangere fara impachetare si fara hraniri suplimentare , aproape ori ce familie de albine inceteaza cresterea puietului in aceasta perioada.

tinumaftei

Citat din: Eugen B din Decembrie 11, 2015, 03:31:34 PM
Ce matci ai? Eu la inceput de noiembrie doar in 2-3 stupi mai aveam puiet proaspat(1-6 zile).
Eu stau linistit oricum, si tu ai zis ca vedem ce va fi la primavara cu numarul de stupi.
Cu matcile este o poveste lunga!
In anii 90 aveam matci bune, luate de la ACA, mi le dadea un coleg cu care facusem liceul si lucra atunci acolo. Acum am matci de tot felul.
In ultimii ani am facut selectie si comparatie intre matcile autohtone cu matci de buckfast si carnica. Inca am matci de buckfast cumparate. Sunt bune un an doi. Ficele lor nu pot fi luate in calcul. Sunt catastrofe. Am crescut prin 2000 matci buckfast, dar esti dependent tot timpul de primirea unei matci dincare sa faci fiice. Aproape intotdeuna le primeam tarziu ca sa poti sa le evaluezi si apoi sa incepi sa faci fice.
De doi ani am trecut pe Carnica. Am primit doua din Germania, Danemarca nici eu nu stiu sigur de unde sunt. Au confirmat. Din primele rezultate imi pare ca sunt suficient de bune ca sa merite sa fie crescute aici. Sunt peste albina romaneasca pe care eu o tot selectionez. La exterior nu difera mult de albina noastra. Nu sunt insa peste Buckfast dar mizez pe faptul ca sunt mai stabile.
Am matci destul de bune, 90% nu sunt mai batrane de iunie 2014, cam 40%  sunt 2015 (90%carnica). La momentul acesta sunt inclinat sa merg pe carnica pentru viitor. As creste Buckfast, dar asta presupune vetre foarte izolate sau imperechere instrumentala si deocamdata nu ma tine buzunarul.