Sistem Supraveghere!

Creat de dany 1, Decembrie 04, 2015, 08:30:52 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Stimați colegi,
In urma unor probleme apărute  in apropierea stupinei, m-am hotărât sa achiziționez  un sistem de supraveghere video . Consider ca 4 camere  dintre care una pt  interior sunt suficiente. Problema ( cred ca v-ați dat seama) este ca nu ma pricep  ce fel de sistem sa achiziționez. Stiu doar ca îmi trebuie 4camere de suprav cu conectare de pe smartphone, tableta etc. Cei care au cunoștințe, va rog sa ma ajutați cu recomandări.
Multumesc!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

oroles

#1
Iti trebuie camere de supraveghere pentru exterior, asa-numitele IP Camera cu vedere in spectru infrarosu. Din pacate sunt destul de costisitoare. Ai variante si mai ieftine. Poti transforma o camera banala de calculator intr-o camera cu vedere in infrarosu. Am facut-o eu si merge foarte bine. Trebuie totusi montata undeva mai protejata de ploaie.  Camerele IP  sunt practic ca niste servere, putand fi accesate de pe mobil. Pentru asta iti trebuie si iesire in internet pentru ele.

Exista un software pentru a transforma o camera de luat vederi pentru chat intr-una de supraveghere. Se gaseste aici: https://www.sighthound.com/ Are avantajul ca recunoaste fizionomia omului si inregistreaza doar cand trece o fiinta umana pe acolo. Cand trece o pisica nu se intampla nimic. Asa salvezi mult spatiu de stocare. In plus poate trimite semnale acustice catre proprietar.  Daca ai un NAS e si mai bine. Iti salveaza pozele pe NAS si acolo poti sa le accesezi oricand. Ia in calcul ca vei avea nevoie si de conexiune la internet, cel mai probabil prin 4G (Orange, Vodafone) daca nu ai cablu sa il duci pana in apropiere.

Ce ai patit? Daca dai detalii despre amplasarea stupinei (distanta de casa, de surse de curent, aria ce trebuie acoperita) cred ca te putem ajuta sa gaseti ceva bun la un cost mic.


Aaaa... Si nu uita ca hotul are variante mai ieftine prin care se poate proteja: o cagula, de exemplu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dany 1

Multumesc Oroles pt informații,
Treaba sta cam așa....stupina o am la marginea orașului unde exista casa racordata la curent electric. Nu am internet acolo dar treaba o rezolv ,daca nu mâine  cel târziu luni. Intre casă  si stupi cam 30 m.Am zis una in apropiere de stupi , 2 in curte si una in interior. Ma interesează in primul rand sa pot înregistra așa cum ai specificat , in momentul când apare mișcare, sa fiu anunțat pe tel sau altcumva si după cum spuneam sa pot accesa de pe telefon ( are4G) oricând.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

oroles

Citat din: dany 1 din Decembrie 04, 2015, 09:07:49 PM
Multumesc Oroles pt informații,
Treaba sta cam așa....stupina o am la marginea orașului unde exista casa racordata la curent electric. Nu am internet acolo dar treaba o rezolv ,daca nu mâine  cel târziu luni. Intre casă  si stupi cam 30 m.Am zis una in apropiere de stupi , 2 in curte si una in interior. Ma interesează in primul rand sa pot înregistra așa cum ai specificat , in momentul când apare mișcare, sa fiu anunțat pe tel sau altcumva si după cum spuneam sa pot accesa de pe telefon ( are4G) oricând.
1. Internetul la acea casa il poti pune prin cablu sau prin 4G (nu conteaza). Varianta mai iefitna e prin cablu. Ai nevoie de un router pe care sa il amplasezi in asa fel incat sa aiba semnal toate camerele. Tine cont ca un router si cel mai ieftin bate in 50 de metri lejer si cu un rand de pereti (testat de mine pe routerul de la Romtelecom cu care vine gratis).
2. Avand mai multe camere de montat incearca sa gasesti ceva ieftin. Tine cont ca daca ai o suprafata mare ai nevoie de camere de luat vederi cu rezolutie buna. Iti zic ca sunt multe camere neprofesioniste care au rezolutie mai mare. Stiu un caz in care desi hotul fusese filmat, acesta nu a putut fi identificat din cauza rezolutiei prea slabe a camerei.

Uite un model accesibil dar nu foarte performant. Poti sa iei unul ca asta pentru stupina si ceva camere mai ieftine (la 50-70 de ron pentru curte.

http://www.emag.ro/kit-de-supraveghere-cu-1-camera-de-exterior-1200-linii-tv-maxim-30-m-pe-timp-de-noapte-evonica-evok13/pd/D3CNVMBBM/

Montajul la o astfel de camera e relativ usor. Cele mai multe au un manual  bine detaliat astfel incat oricine are cunostinte medii de utilizare a calculatorului o poate monta. Am montat cuiva doar citind manualul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Pentru camera prezentata nu ai nevoie de un router wireless. Asta se conecteaza prin fir.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

cel mai SIGUR sistem este tot CCTV
iti cumperi frumos un DVR care pentru 8 camere e 200 ron si apoi camera si milionul(cate iti pemiti)
partea frumoasa este ca acum DVR-urile au si posibilitatea conectarii la internet deci accesarea oricarei camere de la distanta.
parerea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dany 1

Multumesc  Razvan ,  Multumesc Oroles!
Va  rog  sa  va  dati  cu parerea  despre sistemul  de  supraveghere  din  linkul  de mai  jos.Raport  calitate  -pret  este  ok?

http://olx.ro/oferta/sistem-supraveghere-cctv-kit-dvr-4-camere-ext-int-hdmi-4-canale-3g-ID4H3HG.html#50a1dca256



Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

oroles

E ok, la banii astia.
Cam putine FPS (frames per seconds) si linii TV (600). Nu stiu cum se vede la ea. Oricum e din gama "sculelor" profesioniste in domeniu.
Avantaje: ai mufa de internet, suporta protocol TCP/IP si DDNS (in cazul in care te conectezi prin internet de la RDS). Cam aceleasi specificatii aveau si cele de la LIDL pe care le-am vazut eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dany 1

După cum spuneam si in postarea anterioara , ma interesează  o calitate buna a imaginii , conectare prin smartphone , înregistrare in momentul detectării mișcării. Se pare ca acest sistem le are. Deci.....ar fi ok.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

MirceaCalin

Şi eu sunt interesat de un sistem video cu o calitate bună a imaginii aşa că citesc de zor ce se scrie pe temă.
Parcă mai era un coleg ce avea în lucru un astfel de sistem; ştie careva ceva ?

oroles

Vorbind candva cu cineva din politie acesta mi-a zis ca de multe ori, chiar daca nu se vede fata hotului acesta este identificat dupa semnele observabile (mers specific, haine). Imi povestea ca desi nu i se vazuse fata acelui hot pe filmare, l-au recunoscut dupa mersul schiopatat. Nu a avut cum sa nege implicarea lui in furt. Eu zic ca merge sa incerci. Iti va trebui si un hdd dar sigur gasesti unul ieftin pe okazii.ro
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cipi

#11
Iti recomand camere IP de la HIKVISION, sunt mai scumpe dar isi fac treaba foarte bine, iar calitatea imaginii e HD.

uite cum se vede o camera IP HIKVISON  la 440 lei https://www.youtube.com/results?search_query=HIKVISION+DS-2CD2012-I

dany 1

Cili , nu neg ca nu ar fi o camera buna , dar la 400 de lei o camera e mult. Si daca înmulțesc cu 4 atâtea cate îmi trebuiesc........ :sad:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Danielu

Cum ai rezolvat pana la urma?

dany 1

Salut!
Am  achizitionat un  sistem  de  supraveghere  cu  4  camere  de  supraveghere pt exterior , PNI 800. Vezi pe  youtube.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!