Bolchis Ioan Daniel

Creat de bolchis_ioandaniel, Ianuarie 24, 2015, 11:59:53 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Daca familia este puternica si ai un cules bun, urca repede in cat. Daca in cat ai numai faguri artificiali, atunci vor urca mai greu. Un fagur cu miere (in cat) de la alta familie, sau chiar un fagur de cat cu putin puiet de trantori (sau chiar de albine) le face sa urce sigur, dar se poate sa urce si regina. De asemenea daca poti sa-i bibilesti, poti sa scoti 1-2 rame fara puiet din cuib, sa le micsorezi acolo spatiul si urca mai repede in cat. Grija insa ca aglomerarea mareste tendinta de roire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bolchis_ioandaniel

multumesc pt. sfat. Iernare usoara tuturor.

MOTANUL

#32
Nimic nu inlocuieste un cules bun.

Eu am avut anul asta toate familiile cu cat de 1/2 doar cu FA (primul an). Am plecat de la zero. (rame noi si FA).

In plus, unele au stat in stationar (nu au avut un cules principal); Te sfatuiesc sa le dai sirop mult in hranitor daca nu ai cules bun (doar asa au urcat in cat si se vedea clar cum crescusera doar fagurii din dreptul hranitorului).

Restul FA nici nu le bagau in seama. Dupa ce ai 3-4 faguri crescuti si un pic de miere pe ei ai sa vezi ca nu mai scapi de ele din cat  :D (iau in lucru in functie de puterea familiei chiar si toate cele 10 rame odata); Familiile mai slabe 3-4 si usor-usor si pe restul.

Daca o familie se incapataneaza sa nu creasca catul vezi sa nu fie o probleme in cuib (respectiv o matca slaba);
Eu am avut un astfel de caz (chiar si cu hranitor nu urcau in cat); Am mutat catul la alta familie ajunsa pe 10 rame si am inlocuit matca (putin puiet si foarte putina miere in cuib); Am dat cu apivirol forte, vitamine, protofil - pana nu am schimbat matca tot degeaba.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

RazvanTi

Citat din: bolchis_ioandaniel din Noiembrie 06, 2015, 08:27:22 PM
de ce suntetui rai...respecte pentru glume

de ce oamenilor, in general, cand li se spune adevarul li se pare ca suntem rai?!?!?!? (cei care spunem adevarul)

vrei, ca in melodia aia, sa te mintim frumos?!?!?!  :roll: :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

romikele


RazvanTi

stii prea bine la ce ma refer romikele.
nu e nici prima si in mod sigur nici ultima oara cand se intampla asta...
in foarte multe cazuri (nu si in cel de fata) am observat ca se practica cu succes prefacatoria, fatarnicia si pupincurismul. si CULMEA ca functioneaza mai bine decat cruntul adevar...
eu aceste 3 "virtuti" nu le-am inghitit si nici nu le voi inghiti vreo data...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

romikele

Citat din: RazvanTi din Noiembrie 10, 2015, 08:47:44 AM
stii prea bine la ce ma refer romikele.
nu e nici prima si in mod sigur nici ultima oara cand se intampla asta...
in foarte multe cazuri (nu si in cel de fata) am observat ca se practica cu succes prefacatoria, fatarnicia si pupincurismul. si CULMEA ca functioneaza mai bine decat cruntul adevar...
eu aceste 3 "virtuti" nu le-am inghitit si nici nu le voi inghiti vreo data...

Încearcă cu Fetească Regală... după 4-5 pahare poți înghiți orice  =))