Petitie pentru subventionarea apiculturii

Creat de filip, Noiembrie 25, 2015, 09:45:14 AM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Am semnat si eu... totusi, 100 lei/familie mi se pare mult... se vor ivi peste noapte apicultori cu zeci de stupi, doar pentru a lua aceasta subventie...
Sa nu mai vorbim de opozitia "intermediarilor", care nu vor avea niciun interes ca banii sa ajunga direct si nemijlocit la apicultori, iar acestia sa isi cumpere ce doresc, de unde doresc.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 25, 2015, 06:41:28 PM
Am semnat si eu... totusi, 100 lei/familie mi se pare mult... se vor ivi peste noapte apicultori cu zeci de stupi, doar pentru a lua aceasta subventie...
Sa nu mai vorbim de opozitia "intermediarilor", care nu vor avea niciun interes ca banii sa ajunga direct si nemijlocit la apicultori, iar acestia sa isi cumpere ce doresc, de unde doresc.


Cred ca un 30-40 Ron pe familie ar fi buni si aia...

...... PNA-ul si asa nu prea este pentru apicultori ci mai mult s-a dus in adaosurile la comercianti .

Eugen B

Corect. Eu cred ca se poate si cu subventie. Dar ar trebui controale mult mai severe


D006


Cipi


D006

Abia ajung de tigari si de un coniac de la basarabeni !

Eugen B

Eu din cate stiu, poate ma insel, din Pna se duc pe an cam 30 mil de lei. Deci undeva pe la 25 lei per stup pe an ar fi, la 1 mil si putini de stupi. Dar daca s-ar face controale si ar fi lumea corecta cred ca am lua si mai mult.
Oricum pana atunci mai este mult

filip

Cred ca luand in calcul registrele agricole actuale,nu exista interesul ca apicultorii sa fi declarat mai multi stupi decat au.
Apoi pe viitor se poate discuta de o suma fixa pe stupina.
Nu e corect ca in statistici sa figureze toti stupii inscrisi in registrul agricol iar de beneficiile PNA doar unii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

CitatPe on-line nu are nici o sansa .

In online putem semna dar dupa ce se semneaza trebuie  descarcate numele si semnaturile printate pe hartie si mers cineva cu ele la autoritati sau trimise pe email autoritatilor si linkul petitiei.

In mod normal asa trebuie procedat.

Asa daca doar semnam unii undeva pe un site si asteptam nu stiu ce, nu se intampla nimic.