Polistiren extrudat

Creat de stupvertical, Noiembrie 24, 2015, 11:11:47 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Sa nu se aprinda, este si ignifugat? Eu asta care il am , l-am testat si arde ca torta

bio

...este un polistiren extrudat de culoare galbuie care se aprinde foarte usor .

Foloseam astfel de polistiren acum citiva ani pe post de diafragma si dupa ce am observat ce usor se aprinde l-am schimbat cu cel de culoare roz si albastra. Luam si eu cum aveam bani si ce gaseam in acel moment.

sorinma

cel putin la rigips cel roz e rezistent la temperatura
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Folosesc de doi ani polistiren extrudat pe post de diafragme, la ambele capete si mi se pare foarte bun. Am si 10 nuclee de polistiren extrudat (portocaliu) vopsit. Ciocanitorile nu prea au treaba cu ele deoarece le folosesc doar vara si isi gasesc destul de usor mancare. In schimb cativa pitigoi mi-au distrus capacele incercand sa ajunga la albine.

Polistirenul pe care il folosesc pe post de diafragma (neetansa) e cel negru, cu densitatea mai mare decat cel portocaliu. Anul trecut doar o diafragma mi-a fost roasa, din vina mea. Am lasat-o pana a venit vara in stup.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

Pt.stupvertical : cred ca nu se merita..strutocamila.am de gand sa fac,pana in primavara,interiorul din parchet laminat ceruit si pe muchii schelet din sipci pe exterior,intre sipci placat cu polistiren grafitat dela Amvic(2-3 cm),ceva de genul termostupului-Crutescu Marin.promit ca,in final,postez niste poze de felul cum a iesit.

Eugen B

Oroles incearca sa pui tabla pe capace la nuclee.

mausica

roinite.....mai trebuiesc vopsite si gata
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

tinumaftei

Super!!!! Ce grosime au peretii si fundul?

mausica

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 29, 2015, 11:01:59 PM
Super!!!! Ce grosime au peretii si fundul?
3cm fata/spate si 2 cm lateralele
Fundul tot 2 cu plasa
Lemnul e din resturi si bucatele ce mi-au ramas de la alte lucrari
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!