Sterilizare cupule plastic

Creat de Cristel, Noiembrie 24, 2015, 09:40:33 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

Din silicon sanitar, asa cum bine ai precizat. Si cuie. Dupa modelul aratat de colegul de forum RazvanTi (unde gasesti si initierea) numai ca el are mai multe "silicoane" iar eu m-am multumit cu 2 :P. Chestia e ca dupa ce ai turnat in matrita siliconul se intareste greu, asa ca trebuie sa ai rabdare cam o saptamana... Odata cu siliconul introduci si cuiul sau sarma intoarsa, sau ce ai pe acasa, sa poti apuca/introduce silicoanele in ceara. Restul e joaca de copil. Atentie la ceara incinsa, sa nu dati foc la casa! Ceara ia foc destul de usor la flacara deschisa. Puneti apa mai multa in vasul in care topiti ceara.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Pai si la ce pret le da Marian? Ca pe unde te uiti scrie ca trebuie sa il suni sau sa ii scrii un mail. Nu are si el un pret ca omul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Citat din: oroles din Noiembrie 29, 2015, 08:13:06 AM
Pai si la ce pret le da Marian? Ca pe unde te uiti scrie ca trebuie sa il suni sau sa ii scrii un mail. Nu are si el un pret ca omul.
Despre care Marian e vorba? Totul se face in regie proprie, acasa... :D Botci de plastic nikot, silicon, cuie sau sarma si multa rabdare...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Marian Sima... In regie proprie nu stiu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

Marian Sima are matrita din silicon de facut botci( ies 60 o data),pretul e de 60 lei pe matrita si e supertare!

RazvanTi

drepturi de autor cristele  :razz:
chiar asa sa copiezi la detaliu?!?!?  =)) :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

Ies 50 de botci si da pretul esta 60 pe bucata si 100 de lei doua bucati.
Am facut de proba si o matrita pentru botci stil canadian,nu am bagat botcile din rasina in apa fiarta nu cred si nu stiu daca se comporta ca plasticul insa nu cred.
In prima imagine botca mai inchisa la culoare e facuta de mine,in a doua imagine botca transparenta e facuta de mine si in a treia imagine e matrita pentru o singura botca,trebuie sa fac una cu mai multe deoarece am o comanda de asemenea botci.

G. Iulian


oroles

Citat din: marian sima din Decembrie 04, 2015, 01:39:29 PM
Ies 50 de botci si da pretul esta 60 pe bucata si 100 de lei doua bucati.
E vorba despre matrita pe care o folosesti cu ceara?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Da, matrita de silicon pentru botci.

Cristel

Hi, hi, am gasit o hiba la cupulele comercializate, au diametrul de 8 mm iar Ruttner recomanda sa fie de 9...
Cred ca deformarea cupulelor la caldura imi face un serviciu, vor ajunge la dimensiunea recomandata. :D
Merci pentru idee RazvanTi! Poate ne vedem la un targ apicol in Buc. Chiar la detaliu nu m-am uitat, prinderea e intr-un dop de Budureasca :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

marian sima

Ce folositi domniile voastre (silicon sanitar) in momentul intariri vine si se contracta la greu ,diametrul interior al botci nicot e de 8,8 mm ,sunt botci si de 9,9 mm insa alea sunt pentru producerea laptisorului de matca si se pun larve mari in ele asa ca nu e problema cu luatul in crestere.
Daca doriti sa vedeti diferenta de contractie turnati o pelicula de silicon pentru matrite si deasupra lui aplicati un strat tot atat de gros de silicon sanitar,pelicula se va inconvoia spre interior pe partea unde este siliconul sanitar si siliconul de matrite este de mai multe feluri ,daca cauti specificatiile vedeti rezistenta la rupere,la temperatura,cu cat se contracta (ca si acesta are o marja mica de contractie) vascozitatea si altele.

Si da matrita pentru 50 de botci este pentru botci de ceara.

marian sima

Care va faceti sabloane stil Razvan mai bine folositi botca din imagine ,e mai mare dar cand bagati botcile fara larve in stup albina le va fasona si le face stas .
Botca din imagine provine de la benzile cu botci pentru recoltarea laptisorului de matca.

Cristel

Citat din: marian sima din Decembrie 05, 2015, 09:05:19 AM
Care va faceti sabloane stil Razvan mai bine folositi botca din imagine ,e mai mare dar cand bagati botcile fara larve in stup albina le va fasona si le face stas .
Botca din imagine provine de la benzile cu botci pentru recoltarea laptisorului de matca.
Multumesc pentru sfaturi, cu atat mai mult cu cat vin de la un profesionist!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

marian sima

Mai omorat cu profesionistul,sa zicem un pasionat.