Sterilizare cupule plastic

Creat de Cristel, Noiembrie 24, 2015, 09:40:33 AM

« precedentul - următorul »

Cristel

Ca tot romanul dornic sa faca bine, m-am apucat sa sterilizez cupulele din plastic pentru cresterea reginelor. Cu ocazia asta am constatat ca plasticul din care sunt confectionate reactioneaza destul de sever la tratamentul termic in cazul apei incalzite la 100 grade, modificandu-si forma. Asadar, nu incercati sa fierbeti cupulele sa nu patiti ca mine... In imaginile anexate se vede destul de clar situatia in comparatie cu o cupula normala.
Voi incerca sa elimin cupulele de plastic si sa fac un sablon din silicon (similar cu cel vazut la RazvanTi) pentru a realiza cupule din ceara de calitate superioara ( capaceala).
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Kiwi Bee

Cind leai cumparat nu ai intrebat daca se pot steriliza prin fierbere?
Si aici sint cupule de 2 feluri. Una se poate fierbe iar alta mai ieftina NU.

bucovineanu

Nu e nevoie de sablon de plastic. E foarte simplu de facut un dispozitiv din lemn cu 10 bastonase rotunjite la capat si e foarte simplu de facut botcile.

Cristel

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 24, 2015, 09:59:12 AM
Cind leai cumparat nu ai intrebat daca se pot steriliza prin fierbere?
Si aici sint cupule de 2 feluri. Una se poate fierbe iar alta mai ieftina NU.
Crezi ca vanzatorii de aici stiu asta? Ei vor sa vanda, nu sa le refolosesc!  :D

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 24, 2015, 10:05:31 AM
Nu e nevoie de sablon de plastic. E foarte simplu de facut un dispozitiv din lemn cu 10 bastonase rotunjite la capat si e foarte simplu de facut botcile.

Corect, dar nu stiu ce esenta de lemn e necesar, nici nu stiu cum sa finisez asa de bine capul sablonului- parca e delicat cu smirghel, nu stiu daca o sa-mi reuseasca perfect semirotund. Siliconul il torn in cupula si astept sa se intareasca. Daca dau gres cu siliconul, ma apuc de rotunjit lemn, am timp pana la vara! Sanatosi sa fim!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bucovineanu

Acele bostonase se fac foarte usor la un tamplar care are strung pentru lemn. Le poate face la diametrul necesar, cu precizie de zecimi de mm. Sunt foarte bune din lemn de paltin.

ciucur

Sa inteleg ca refolositi cupulele? Sau sunt noi si vreti sa fiti sigur ca sunt "curate"?
O cupula noua e 0,15 ron. Sterilizare se poate face si cu substante folosite in medicina/farmacie.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Uite ca nu ma pot abtine si revin pe forum. Mi s-a parut interesant subiectul.
Ceara se dizolva in acetona (daca nu iti place benzina). Apoi le poti steriliza in alcool. Pana la vara dispar si mirosurile.
Eu le mai curat bagandu-le la frigider. Ceara de pe ele devine casanta si se curata mai usor cu varful unui briceag. :D Am incercat si eu prin fierbere sa indepartez  ceara de pe cupulele de la Nicotul meu bulgaresc si s-au topit. Noroc ca am bagat doar cateva. Cum spune si @ciucur, cupulele sunt ieftine. Si cele cumparate necesita sterilizare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Apa cu ioni de argint coloidal sau apa argintata asa cum este cunoscuta, este un antibiotic natural.

3. Uz fitosanitar
Aşa cum se întâmplă în cazul oamenilor şi al animalelor, plantele slăbite devin foarte vulnerabile în faţa anumitor boli provocate de bacterii şi ciuperci. Argintul coloidal poate contribui la consolidarea capacităţii de apărare a plantelor împotriva dăunătorilor microscopici. Marele potenţial al argintului coloidal rezidă în combaterea bacteriilor, virusurilor şi ciupercilor.
http://salutifer.ro/aplicatii-ale-argintului-coloidal/


Pret:  25 RON/litru
http://www.medicer.ro/suplimente-alimentare/apa-de-argint-coloidal/id-4928.html
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Cristel

Dupa experienta si sfaturi, e bine sa fie si concluzii. In principiu, ar trebui ca o cupula nefolosita sa o introduci intai in familie si sa o lasi la lins (eventual se stropeste cu sirop, miere) si in felul asta cred ca se asigura si mediul aseptic pentru o crestere ok a reginelor. Fara fierbere prealabila  :P
Ramane de vazut un sablon de lemn/ silicon si cupule de ceara sterilizata din capaceala fagurilor (ceara superioara, usor de modelat si fara reziduuri de medicamente)
@Ciucur: nu din zgarcenie sterilizez cupulele ci din necesitatea de a asigura mediul optim, similar celui din stup. Cred ca fain ar fi sa fie din sticla termorezistenta  :D In Buc am dat 0,50 lei pe bucata si probabil ca va creste pretul. In plus, nu e biodegradabila.
@pistol28: apa cu argint coloidal e frectie la picior de lemn.Am fost racit acum cativa ani si m-a tratat cineva cu apa cu argint coloidal, am baut sticle si raceala tot nu trecea... :nudie:  In plus, daca ratez dozajul si ma trezesc cu regine albastre ? :D
parerea mea este ca are mult marketing in spate,dar nu pentru ca face minuni la cel care o bea ci la cel care o comercializeaza...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MirceaCalin


apivasmob

Citat din: oroles din Noiembrie 24, 2015, 09:38:22 PM
Uite ca nu ma pot abtine si revin pe forum. Mi s-a parut interesant subiectul.
Ceara se dizolva in acetona (daca nu iti place benzina). Apoi le poti steriliza in alcool. Pana la vara dispar si mirosurile.
Eu le mai curat bagandu-le la frigider. Ceara de pe ele devine casanta si se curata mai usor cu varful unui briceag. :D Am incercat si eu prin fierbere sa indepartez  ceara de pe cupulele de la Nicotul meu bulgaresc si s-au topit. Noroc ca am bagat doar cateva. Cum spune si @ciucur, cupulele sunt ieftine. Si cele cumparate necesita sterilizare.

Am vizionat pe yutube un film cum curata un un rus (daca nu ma insel) cupulele de ceara avea multe la schimb = le punea intr-o galetusa cu ceva larve de gaselnita si rezultatul il intuiti nu?
Sanatate tuturor apicultorilor

ciucur

Citat din: Cristel din Noiembrie 25, 2015, 05:41:33 AM
Dupa experienta si sfaturi, e bine sa fie si concluzii. In principiu, ar trebui ca o cupula nefolosita sa o introduci intai in familie si sa o lasi la lins (eventual se stropeste cu sirop, miere) si in felul asta cred ca se asigura si mediul aseptic pentru o crestere ok a reginelor. Fara fierbere prealabila  :P

@Ciucur: nu din zgarcenie sterilizez cupulele ci din necesitatea de a asigura mediul optim, similar celui din stup. Cred ca fain ar fi sa fie din sticla termorezistenta  :D In Buc am dat 0,50 lei pe bucata si probabil ca va creste pretul. In plus, nu e biodegradabila.


Nu am vrut vreun moment sa insinuez ca sunteti zgarcit. Eu, recunosc ca sunt un risipitor. Am scris de pret in ideea ca decat sa ma chinui sa le curat, mai bine le cumpar de noi.
Si eu le stropesc din belsug cu miere diluata indiferent daca sunt montate pe cutie sau ma chinuie talentul si transvazez (sau ma rog, incerc).
Fac asta pentru ca le si curata frumos si apoi si 'mirosul' familiei se transmite mai repede.
Sincer sa fiu, si mie mi-a tras cu ochiul matrita lui Marian Sima in ideea de a inlocui cupulele de plastic cu ceara din motive arhicunoscute.

Salutari !
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cristel

Gata, am scapat de plastic!  :D Abia astept sa vina primavara si perioda de crestere a reginelor!  deja am facut cupule/botci  :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bio

Are Marian Sima la vinzare o matrita--nu este scumpa- cu ajutorul careia se fac botci fara numar .

... ma gindesc ca incercind sa facem noi sa nu ratam dimensiunile si sa nu avem rezultate pe masura asteptarilor .

dincaadrian2000

Din ce le-ai facut ca ma intereseaza si pe mine, eu am confectionat din lemn dar vad ca ale tale sunt din silicon.