mutarea familiilor in lazi(cutii) noi

Creat de BADEA, Noiembrie 19, 2015, 09:37:10 PM

« precedentul - următorul »

BADEA

Buna seara,
Sunt nou pe acest site si nou in aceasta ocupatie. As dori sa-mi spuneti va rog cind este cel mai bun moment sa schimb cutiile, deoarece cele pe care le am acum sunt vechi.
Acum am cutii orizontale si vreau sa mut familiile in cutii noi,in sistem vertical.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Scuze daca s-a mai discutat, am cautat dar nu am gasit nimic legat de acest subiect.
Cu bine.

G. Iulian

Acum este târziu să mai faci mutarea, cel mai indicat e să o faci la revizia de primăvară.  :hi:  :hi:  :hi:

BADEA


Aurel

     Parerea mea e ca inca se poate face, conditionat de urmatorii factori:
    -pregatirea prealabila a familiei in sensul ca ramele sa se departeze de peretii lateali ai stupului asfel ca albina sa stea numai pe rame.
    - asezarea stupului nou cu urdinisul fix pe vechiul loc
    - temperatura sa fie peste 15 grade si bine ar fi daca ar fi si soare.
    -la mutare ramele se iau grupate (eu le iau cate3)si se aseaza in noul stup.
  Daca cel mai important factor TEMPERATURA te ajuta, eu cred ca e mai bine sa le muti acum decit in primavara.In primavara posibil sa ai albina tanara fara zbor de orientare facut si care nu e sigur ca va mai ajunge in noul stup fiindu-ti foarte greu sa o dai de pe peretii vechiului stup.

BADEA

Iulian,
Spune-mi daca sunt si ceva reguli de respectat in momentul schimbarii: pot schimba in acelasi timp sau la un anumit timp...ordinea ramelor in noul stup (banuiesc ca este cea care a fost in vechiul stup), tot ce ar trebui sa respect ca sa nu am probleme.
merci

BADEA

Multumesc Aurel,

Maine sunt anuntate temp de 19 in zona, o sa incerc. Dar cit o sa fie stupul desfacut nu exista risc de furtisag?
Multumesc

bucovineanu

Nu este indicat sa fie mutate acum. Trebuie stiut ca acum albinele au hrana aranjata cum cred ele ca e mai bine si in multe zone ele sunt deja in ghem chiar daca ziua temperatura e mai mare de 10 grade. In sezonul activ mutarea se poate face oricand. Se deplaseaza stupul cu albine cu jumatate de metru in spate stupul nou se aseaza in fata urdinisului stupului vechi si se muta ramele in stupul nou asezandu-le in aceeasi ordine.  Se inlatura apoi stupul vechi dupa ce se goleste complet de albine, care vor merge singure in stupul nou.
Este bine ca mutarea sa se faca inspre seara cand majoritatea albinelor se afla in stup.
In timp ce am scris vad ca au mai aparut postari. Daca vor fi intradevar 19 grade si albinele vor iesi la zbor, se poate face mutarea si acum respectand ce am zis mai sus.

Aurel

   La ora asta nu, pentru ca mierea in mare parte e capacita iar sa  muti 7-8 rame (nu cred sa ai mai multe/ familie), nu trebue sa-ti ia mai mult de 3-5 minute.
  Succes!

Aurel

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 19, 2015, 10:33:31 PM
Nu este indicat sa fie mutate acum. Trebuie stiut ca acum albinele au hrana aranjata cum cred ele ca e mai bine si in multe zone ele sunt deja in ghem chiar daca ziua temperatura e mai mare de 10 grade. In sezonul activ mutarea se poate face oricand. Se deplaseaza stupul cu albine cu jumatate de metru in spate stupul nou se aseaza in fata urdinisului stupului vechi si se muta ramele in stupul nou asezandu-le in aceeasi ordine.  Se inlatura apoi stupul vechi dupa ce se goleste complet de albine, care vor merge singure in stupul nou.
Este bine ca mutarea sa se faca inspre seara cand majoritatea albinelor se afla in stup.

BADEA


Aurel

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 19, 2015, 10:33:31 PM
Nu este indicat sa fie mutate acum. Trebuie stiut ca acum albinele au hrana aranjata cum cred ele ca e mai bine si in multe zone ele sunt deja in ghem chiar daca ziua temperatura e mai mare de 10 grade. In sezonul activ mutarea se poate face oricand. Se deplaseaza stupul cu albine cu jumatate de metru in spate stupul nou se aseaza in fata urdinisului stupului vechi si se muta ramele in stupul nou asezandu-le in aceeasi ordine.  Se inlatura apoi stupul vechi dupa ce se goleste complet de albine, care vor merge singure in stupul nou.
Este bine ca mutarea sa se faca inspre seara cand majoritatea albinelor se afla in stup.
In timp ce am scris vad ca au mai aparut postari. Daca vor fi intradevar 19 grade si albinele vor iesi la zbor, se poate face mutarea si acum respectand ce am zis mai sus.
Am mutat zeci de familii in modul aratat mai sus si nu am avut nici o problema.Dimpotriva probleme am avut in sezon cand albina tanara fara zbor de orientare nu se dadea dusa din stup nici cu fum.Dura si jumatate de zi pana iesea dar nu am garantia ca ajungea in familie.Intradevar indicat e ca ramele sa se aseze in aceasi ordine acum.

G. Iulian

Dacă se anunţă 19 grade le poti muta, la mine se anunta maxim 15 si acest lucru nu durează mai mult de o oră maxim două. Când le muţi încearcă cu grijă să iei câte două rame (daca ai mâncare  suficientă sunt destul de grele) şi le deranjezi mai putin. În rest se procedează cum a spus domnul Bucovineanu.  :hi:


bucovineanu

#13
Citat din: Aurel din Noiembrie 19, 2015, 10:50:05 PM
Dimpotriva probleme am avut in sezon cand albina tanara fara zbor de orientare nu se dadea dusa din stup nici cu fum.Dura si jumatate de zi pana iesea dar nu am garantia ca ajungea in familie.Intradevar indicat e ca ramele sa se aseze in aceasi ordine acum.
Intradevar in plin sezon exista si albine care nu au iesit la zbor ba chiar si unele care inca nu stiu sa zboare si stau pe peretii stupului. Daca se scutura stupul, sau se matura albinele in fata stupului nou, vor intra toate acolo urcand pe rampa de zbor.

BADEA

Le-am shimbat lazile in aceasta dupa-amiaza și cred ca a fost ok. Oricum va multumesc pentru sfaturi.
Cele bune. ^:)^