Incepator

Creat de -Cristi-, Noiembrie 14, 2015, 05:25:52 PM

« precedentul - următorul »

-Cristi-

Buna seara dragi apicultori,ma numesc Cristi si sunt din Cluj,anul trecut am inceput cu un stup,am intrat in iarna cu 3,iesit cu 3,acuma am 12 familii. acum 2 saptamani am facut rost de 2 familii gratis acuma sunt pe 5 rame,dar care erau 0 cu mancarea(stiu ca complementarile se fac pana la 1 septembrie) Le-am dat niste miere dar nu au destula cat sa iasa din iarna,acuma vreau sa va intreb ce sa fac ca sa iasa din iarna? le mai dau miere in pungi? astept pareri, si mai am inca o intrebare, am 2 litrii de alcool,nu stiu cate grade are dar in orice caz peste 80, vreau sa fac protofil, imi puteti spune ce cantitate de plante am nevoie la aceasta cantitate de alcool? vreau sa intreb iarasi,la numarul meu de familii de albine nu o sa-l consum tot intr-un an,nu expira daca il tin mai mult? nu fermenteaza sau orice altceva? Multumesc

Kiwi Bee

Bun venit pe forum. Daca dai o cautare pe forum "reteta protofil" vei da de linkul urmator:     http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=9.0

Nu stiu cit timp poti tine protofilul, dar ar fi o solutie sa faci o cantitate mai mica sa zicem doar din 200-300ml de alcool(eu nu am facut protofil niciodata).

Stupii "vechi" ai ai la limita cu mincarea? Nu poti lua de la acestia rame cu mincare si sa le dai la cele 2 familii "noi"?
Daca te tine mincarea la cei doi stupi in cauza pina la sfirsitul lui ianuarie atunci ar fi mai usor, deoarece atunci poti sa le dai niste mincare la toti(stimulare) si asa vei reusi sai scoti pe toti din iarna.
Daca nu ai incotro dale niste zahar. Pt sirop tiar trebui o ventilatie foarte buna(fund cu sita) si stupii inconjurati cu obstacole pt ai proteja complect de vint.

Parca anul trecut la data asta era un coleg pe forum care a dat sirop la stupii lui caci erau fara micare. Nu mai tin minte daca ia scos pe toti din iarna.

-Cristi-

Stupii vechi ii am cam la limita,nu le pot lua,eu ziceam sa cumpar niste miere sa bag in pungi si sa le pun deasupra ramelor.

Eugen B

Incearca sa le mai dai miere, eu teas sfatui sa le bagi apifonda din ianuarie.
Ce hranitoare ai?

-Cristi-

Hranitoare uluc,dar nu le-am prea folosit, am folosit punga

dany 1

Salut!
Din postarea ta de început , înțeleg ca ai ceva miere la depozit. Pune in pungi si da-le fara frica. Mierea nu uzează albina .
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Kiwi Bee

Se pare ca nu are miere deoarece sa inmultit de la 3 stupi la 12.
Mierea nu uzeaza albinele ce e drept doar trebuie sa cumperi miere care nu contine spori de loca. Atita tot.

-Cristi-

Kiwi bee,ai inteles gresit,eu am avut intial 10 familii,care au rezerve,am mai primit 2 de la cineva bolnav care nu mai poate avea grija de ele,cu rezerve 0,  o sa le pun miere,dar cat? Cat le ajunge o punga de 1kg o luna? Consumul creste odata ce incepe matca ponta. Le ajunge 3kg miere pana ce pot incepe cu turtele?

dorindafi

Citat din: -Cristi- din Noiembrie 15, 2015, 05:23:33 AM
Stupii vechi ii am cam la limita,nu le pot lua,eu ziceam sa cumpar niste miere sa bag in pungi si sa le pun deasupra ramelor.
unestei daca vrei sa-i numeri la primavara daca nu cintale prohodu acuma
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Poti lua cate o rama cu miere de la cei cu rezerve si dai la cele doua fara hrana cel putin 5 kg  ,iar in ianuarie apifonda la toate . Din cele doua scoti rame goale si pui rame cu miere in mijlocul cuibului---lasi maxim 5 rame total--toate aceste lucrari URGENT

balasbebe

Mai  bine sa omori acum doua matci pe care la primavara le mai poti face decat sa moara stupii fara mancare. Decat sa cumperi miere mai bine unifici. Mai ai timp sa te gandesti.

Adrian.B.

Cumpara urgent rame cu miere capacita de la un stupar. Merita ,decat sa-i pierzi. Urgent ,cat mai este cald.

Kiwi Bee

Scuze Cristi, da ai inmultit de la 3 la 10 si nu la 12.

Eu leas da turte din zahar/apa cca. 4 sau 5 / 1.

Sau poti merge si pe varianta lui Dorindafi si Balasbebe cu unirea.

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 15, 2015, 09:02:23 AM
Poti lua cate o rama cu miere de la cei cu rezerve si dai la cele doua fara hrana cel putin 5 kg  ,iar in ianuarie apifonda la toate . Din cele doua scoti rame goale si pui rame cu miere in mijlocul cuibului---lasi maxim 5 rame total--toate aceste lucrari URGENT

Nu are miere in celelalte colonii. Si acolo este la limita.


elvis

eu am inmultit din 4am facut 12 si din 12 am facut 27 apoi 40 mereu am incetat stimularile cu zahar la mij lunii oct si mereu am dat turta facuta de mine la jumatea lunii dec si inca una in februarie si pana acum nu am pierdut nici un  stup
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

dany 1

Citat din: elvis din Noiembrie 18, 2015, 06:54:18 PM
eu am inmultit din 4am facut 12 si din 12 am facut 27 apoi 40 mereu am incetat stimularile cu zahar la mij lunii oct si mereu am dat turta facuta de mine la jumatea lunii dec si inca una in februarie si pana acum nu am pierdut nici un  stup

Dar nici miere n-ai mâncat...
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!