Iernarea cu catul 1/2 (gol) sub cuib

Creat de standdupp, Noiembrie 11, 2015, 02:25:21 PM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

As vrea sa cer parerea unora care ierneaza cu catul 1/2 sub corpul de 1/1. Practic cand albinele incep sa nu mai bage mierea in cat, acesta sa fie pus gol sub corpul de 1/1 (cuib), iar in primavara cand familia e suficient de dezvoltata, sa se ia catul de sub si sa se puna inapoi sus. Exact ca si la modelul de iernare al stupilor ME.

A iernat cineva in acest fel ? Am nevoie de cateva pareri, avantaje, dezavantaje. Ar scuti stuparul de efortul scoaterii caturilor, scuturarii albinelor daca mai sunt in acesta si a depozitarii lor.
Un apicultor incepator

G. Iulian

Eu iernez asa. Din mai multe raţiuni: nu am unde sa depozitez atâtea caturi, ramele de 1/2 nu au probleme cu gaselniţa.
Eu am la toti stupii funduri AV şi ramele 1/2 împiedică ca vântul rece să ajungă direct în ghem. Eu sunt multumit de metodă, nu am avut nici o pierdere până acum iarna. Este o muncă în plus toamna şi primăvara, dar odată cu inversarea curăţ şi fundul stupului.
Metoda am luat-o de la Ves Lucian şi el am înţeles că a luat-o de la nea Gică Romanescu.  :hi:  :hi:  :hi:

Mai jos o poză:

standdupp

Citat din: G. Iulian din Noiembrie 11, 2015, 02:36:39 PM
Eu iernez asa. Din mai multe raţiuni: nu am unde sa depozitez atâtea caturi, ramele de 1/2 nu au probleme cu gaselniţa.
Eu am la toti stupii funduri AV şi ramele 1/2 împiedică ca vântul rece să ajungă direct în ghem. Eu sunt multumit de metodă, nu am avut nici o pierdere până acum iarna. Este o muncă în plus toamna şi primăvara, dar odată cu inversarea curăţ şi fundul stupului.
Metoda am luat-o de la Ves Lucian şi el am înţeles că a luat-o de la nea Gică Romanescu.  :hi:  :hi:  :hi:

Mai jos o poză:

Super stupina ai.
Eu am funduri pline la stupi, dar am plasa pe podisor.
Cineva mai imi spunea ca e necesar sa fie distanta de 8mm intre ramele din cele doua corpuri pentru ca altfel exista sanse ca albina sa nu poata urca sus. E adevarat?
Spuneai de ceva munca in plus toamna si primavara. Care ar fi aceea ?
Un apicultor incepator

apicola2015

Daca in cat sunt 8(sau 9) rame,rezultatele sunt acelesi?

G. Iulian


Spuneai de ceva munca in plus toamna si primavara. Care ar fi aceea ?
[/quote]

Munca în plus consta în inversarea propriu-zisă a cuibului şi catului. Primăvara este mai uşor (cuibul mai uşor), dar toamna cuibul este destul de greu - dar zic că rezultatul merită efortul.

G. Iulian

Citat din: apicola2015 din Noiembrie 11, 2015, 04:13:00 PM
Daca in cat sunt 8(sau 9) rame,rezultatele sunt acelesi?

Aproape jumătate din stupii mei sunt roiuri de anul acesta şi nu au avut caturi la floarea soarelui. Am luat de la familiile de bază rame de1/2 goale şi am pus în caturile de sub cuiburile lor. Am rame în caturi doar cât am lăsat cuiburile la majoritatea, dar pot fi şi pline caturile cu rame pentru că nu mucegăesc.

standdupp

Citat din: G. Iulian din Noiembrie 11, 2015, 05:35:19 PM
Citat din: apicola2015 din Noiembrie 11, 2015, 04:13:00 PM
Daca in cat sunt 8(sau 9) rame,rezultatele sunt acelesi?

Aproape jumătate din stupii mei sunt roiuri de anul acesta şi nu au avut caturi la floarea soarelui. Am luat de la familiile de bază rame de1/2 goale şi am pus în caturile de sub cuiburile lor. Am rame în caturi doar cât am lăsat cuiburile la majoritatea, dar pot fi şi pline caturile cu rame pentru că nu mucegăesc.

As vrea sa mai imi spui cum procedezi cu stupii care in timpul culesului au avut doua caturi.
Un apicultor incepator

tassevasi

Da  se ierneaza  bine cu  ele inversate , si eu am procedat  citiva ani asa , dar din cauza  ca nu aveam  falt  la ele  am renuntat pe motiv ca-mi intra  apa intre  cele 2 corputi  si se inegrea  ramele din cat .
  Am funduri pline si-ii aveam cu tija .
  Numai bine .

bmdna

Daca in loc de catul 1/2 as pune sub cuib un corp 1/1 ce probleme as putea avea, in afara de faptul ca ar iesi mai greu la zborul de curatire?
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

G. Iulian

La floarea soarelui eu am stupii deja pe vatra. Folosind doua caturi de la inceperea culesului nu am cuiburi blocate,chiar daca nu le umple pe amandoua la sfarsit evaluez mierea din cuib si ii mai las rame suficiente intr-un singur cat incat sa ramana rezerve in jur de 15 kg in stup, de obicei 4-5 rane 1/2. iar restul pana ka 18 rame le extrag(am 9 rame in cat)

G. Iulian

Citat din: bmdna din Noiembrie 11, 2015, 08:40:53 PM
Daca in loc de catul 1/2 as pune sub cuib un corp 1/1 ce probleme as putea avea, in afara de faptul ca ar iesi mai greu la zborul de curatire?

Anul acesta am si eu 4 cu cat de 1/1 iernat sub cuib. Din discutiile cu Ves Lucian am aflat ca si el a iernat cu doua caturi de 1/2 sub cuib sper la fel sa fie ok. Spun inca odata ca am funduri AV si nu stiu cum se comporta la fund plin aceasta metoda de iernat.

G. Iulian

Cuibul fiind deasupra cand vin zile frumoase primavara dau podisoarele jos si soarele incalzeste folia si se face usor si zborul de curatire.

bmdna

Acum am scapat si eu la iernat 3 familii cu cat 1/1 sub cuib. Si ale mele sint cu fund antivarroa doua din ele iar una are fund cu o decupare cam de 15x15cm. Acum cand le-am verificat nu au umiditate, cuibul este format pe ramele din catul de jos dar ocupa si o parte din ramele din cuibul de sus. Eu ma tem numai de faptul ca vor face greu zborul de curatire. Eu sint acasa numai sambata si duminica, daca vine o zi calda in timpul saptamanii este pierduta, nu are cine da jos capacul. Totusi, partea buna este ca sint familii puternice si ar rezista si fara zbor de curatire pana prin martie, mai ales ca zilele astea cred ca au facut zbor de curatire ca lumea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

G. Iulian

Nici eu nu sunt tot timpul langa stupi, dar nu am avut probleme cu zborul de curatire. Daca soarele incalzeste stupul stiu ele ce trebuie sa faca. Anul acesta in ianuarie si februarie au fost zile cu 10 grade destul de multe dar albinele nu au zburat decat la sfarsitul lui februarie cand a fost mai cald, dupa 85 de zile.

standdupp

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Despre distanta dintre ramele din cat si cele din cuib ce imi puteti spune ? Cineva imi spunea ca e recomandat sa fie distanta de 8mm pentru ca daca ghemul se formeaza intre cat si cuib, sunt sanse ca albinele sa nu poata urca in cuib, mai ales daca afara e rece.
Un apicultor incepator