Depopularea stupilor

Creat de ilieionita, Noiembrie 05, 2015, 02:35:28 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Cu ce faci tratamentul? Trebuie zbor daca dai VF.  Eu nu visez la asa ceva in decembrie. Doar oxalic daca le dau.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Tratez in decembrie cu Varachet cu varojet. Defapt VF il aplic acum doar cu varojet. Prima data am dat VF iarna, in decembrie in 2005. Temperatura fusese in jur de 6grade, insa pana am terminat inghetase pamantul. Pe timpul acela dadeam cu niste tablite si dura la 80 de familii cam trei ore.
Stiu ca prospectul nu recomanda tratament sub 14 grade, insa eu practic cu consecventa acest tratament deosebit de eficient. Fumigatia produce in fapt niste aerosoli. Acestia raman in suspensie in stup si patrund evident prin ghemul de iernare. Albinele sunt evident deranjate de aceasta manevra, insa eu nu am constatat caderi de albine sau desprindere de ghem si fac acest tratament la un numar mare de familii. Prefer sa le deranjez o ora in decembrie si sa nu le deranjeze nici un varooa tot restul iernii.
Oxalicul nu produce acelasi deranj daca este dat la aceeasi data?

tuturicius

 :nudie:
Citat din: oroles din Noiembrie 29, 2015, 10:40:11 PM
Am auzit si eu de acest lucru de la alti stupari. Asa e, albinele pleaca atunci cand sunt infestate tare. Pentru mine misterul este unde pleaca? Infesteaza alti stupi? Ce se intampla cu ele?
De exemplu intr-un pom. Cumnatul meu a prins anul asta in septembrie un roi intr-un pom  :)

bmdna

Pleaca asa cum pleaca un roi in sezonul de roire. Si eu am vazut in urma cu vreo 20 de ani un roi intr-un copac de la marginea drumului. Am mai povestit asta. Pe atunci nu aveam albine dar aveam un coleg apicultor. I-am spus ca am vazut roiul respectiv. Era septembrie, dimineata era bruma si imi era mila de acele albine ca le vedeam in copac. Le-am vazut asa vreo cateva zile la rand. Roiul era lipit de tulpina copacului.  Colegul meu s-a codit sa le ia, mi-a zis ca nu au roit ele de bine,dar la insistentele mele le-a luat. Eu pe atunci nici nu intelegeam ce vroia el sa spuna. Mi-a zis ca s-a dus cu un stup cu rame cu miere pe care l=a pus langa copac si in cateva minute, tot roiul a intrat singur in acel stup.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius

Citat din: tuturicius din Noiembrie 30, 2015, 11:52:02 AM
:nudie:
Citat din: oroles din Noiembrie 29, 2015, 10:40:11 PM
Am auzit si eu de acest lucru de la alti stupari. Asa e, albinele pleaca atunci cand sunt infestate tare. Pentru mine misterul este unde pleaca? Infesteaza alti stupi? Ce se intampla cu ele?
De exemplu intr-un pom. Cumnatul meu a prins anul asta in septembrie un roi intr-un pom  :)
Scuzati dansatorul ... postez de pe laptop, folosesc mouse de la laptop si pe asta mai ai surprize ca atingi fara sa fi atent. In nici un caz nu am avut de gand sa il pun si pe el, acum l-am observat.

stefan1

Citat din: tuturicius din Noiembrie 30, 2015, 11:52:02 AM
Citat din: oroles din Noiembrie 29, 2015, 10:40:11 PM
Am auzit si eu de acest lucru de la alti stupari. Asa e, albinele pleaca atunci cand sunt infestate tare. Pentru mine misterul este unde pleaca? Infesteaza alti stupi? Ce se intampla cu ele?
De exemplu intr-un pom. Cumnatul meu a prins anul asta in septembrie un roi intr-un pom  :)

In cazul prezentat nu cred ca a fost un roi, deoarece spune ca a gasit matca si 2-3 albine. Roii pleaca si cu matca. Am avut si un caz si altul. Eu spun ca acele cazuri cand familia se depopuleaza progresiv dar rapid se pot suspecta de CCD. Un lucru care ma intriga in aceste situatii este ca familia nu este pradata desi nu mai are aparare si desi la alte familii mai sunt incercari de furtisag!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tuturicius

Si mie mi se pare ciudat. Am mai auzit si eu treaba asta, cu mierea lasata neatinsa, nefurata ...

tinumaftei

Au fost ani in care aveam si 20 de stupi in situatia asta pe timpul cand eram la bio.

Eugen B

Depopularea cred ca apare si din cauza apicultorilor. Apar tot felul de prafuri si prostii pe piata si multi dau la albine.
Nu se stiu efectele dar multi baga ca sa aiba stupii tari si surpriza ca nu prea e asa. Acuma 2000 de ani dacii nu cred ca aveau CCD.
Ne-o facem si cu mana noastra. Eu nu dau nici o prostie la albine si tot se inmultesc si la mine.Probleme cred ca apar in fiecare stupina, dar sa vb dd Ccd e departe.

tuturicius

Citat din: tinumaftei din Decembrie 01, 2015, 07:56:13 AM
Au fost ani in care aveam si 20 de stupi in situatia asta pe timpul cand eram la bio.
Interesant! Mai dezvolta!

bucovineanu

Tratamentele bio sunt mai putin eficiente si de aici depopularile si chiar disparitia totala a albinelor din stupi.

oroles

#41
Citat din: bucovineanu din Decembrie 01, 2015, 01:16:37 PM
Tratamentele bio sunt mai putin eficiente si de aici depopularile si chiar disparitia totala a albinelor din stupi.
Includeti si AO la tratamente bio "mai putin eficiente"?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Cu bio este si o alta poveste, la unii le-a dat certificat la altii nu a vrut. Normal in functie de analize si de calitate ar trebui platita miere, nu dupa hartie

bucovineanu

Foarte multi din cei certificati la bio au cam ramas fara albine daca au tratat cu ce este permis si au renuntat la bio.
Despre oxalic nu stiu ce sa spun. Am tratat in doi ani 2013 si 2014 in luna decembrie, dar dupa ce in fiecare an am tratat si cu varachet. Nu au fost probleme cu parazitii, dar nu pot spune care a fost mai eficient varachetul sau oxalicul.  :smile:

Eugen B

pentru mine una e miere bio, alta miere certificata bio.