preţ miere

Creat de ionut.api, Iulie 02, 2014, 07:35:36 AM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Citat din: romikele din Februarie 15, 2016, 09:33:38 PM
Mai desteptilor, laboratoarele sunt in Germania, nu la noi.
Daca buletinele vin negative, cum sa zicem noi ca mierea e buna?
S-a gasit destula miere cu pesticide, le-ati bagat voi in miere?
Mierea nu e falsificata, dar nu e conforma... cine credeti ca o cumpara?

Pana acum de ce nu s-au gasit pesticide ca doar se folosesc de ani de zile?
Parca pana mai ieri era laudata mierea noastra ca e bio ca noi nu avem industrie sa polueze,gasiti alt motiv desteptilor!

tinumaftei

Am vandut miere la borcan in Germania. Pretul la piata este usor peste 10 euro pe mierea de calitate. In Germania in magazin este miere de la 2 la 18 euro/kg.
Achizitorul nostr este afacerist. Sa nu il credeti samariteanul milos. Asa ca el se straduieste sa cumpere cat mai bine (adica ieftin). Pe afacerist nu il intereseaza decat adaosul comercial. El nu isi asuma nici un risc.
Daca a trimis miere falsificata in Germania sau aiurea a trimis-o el dupa ce a botezat-o. El are capacitatea de analiza si poate sa refuze pe X sau Y, ca doar nimeni nu plateste mierea achizitionata decat dupa ce ii face analizele.
Nici nu stiu cum este mai bine: Sa rugam Consiliul Concurentei sa le citeasca mailurile pe care le schimba intre ei? Pe unele din ele le-am citit si noi pe facebook! Ma tem ca le va inchide definitiv pravalia si atunci s-ar putea ca pentru 2-3 ani sa nu mai achizitioneze nimeni miere pe aici ca in anii 1990-1993!
Mierea produsa in Romania (autentica) este o miere pe piata mondiala de 2,5-4 euro/kg (poliflora).
Eu sub acest pret nu vand nici o picatura.

thomas


tinumaftei

Citat din: thomas din Februarie 15, 2016, 10:19:13 PM
4E=ieftin poliflora
Anul trecut, 2015, ati vandut vreun kilogram de miere la achizitor cu 4E?????????

sorinma

O intrebare de nestiutor...dau la procesatorul x 1t miere  peste 1.-6 luni imi spune ca mierea mea are bazdac ,ce se intampla?imi aduce mierea inapoi?eu de unde stiu ca e mierea mea?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

In primavara trecuta am scos o cantitate de miere de la prun si papadie. Nu era o cantitate mare, insa e mult peste ce au scos altii cu acelasi numar de stupi prin pastorale la rapita. Am dat-o unui roman care o ducea in Germania si o baga ca fiind productia lui. Mi-a achizitionat-o la un pret asemanator cu cel de la salcam. Am fost multumit desi stiu ca acolo ajunge la un pret mult mai mare. Mi-a promis ca imi achizitionează si salcamul. Mi-a zis sa il anunt cand extrag salcamul. Am extras salcamul si i-am dat un mail. Mi-a raspuns si mi-a zis ca mierea pe care i-o dadusem avea umiditate 21 si ca este mult peste limita si ca daca vreau un pret de 3.5 E pe kg de salcam. Nu m-a intrebat ce umiditate are salcamul? Nu m-a luat la impins vagoane ca mierea pe care i-am dat-o nu e buna. Pur si simplu s-a vazut ca e o strategie de a-mi cumpara la un pret sub cel al pietei. M-a busit rasul si i-am zis ca avem si noi refractometre la dispozitie si ca acea miere nu a avut mai mult de 18, mai ales ca pastrasem si eu mostre din ea.

Legat de pesticide. Problema e ca la noi in Romania orice bou se poate duce si sa ceara orice medicament/pesticid de tratat pomii sau alte culturi, indiferent de pregatire. Nu ii cere nimeni buletinul, nu il intreaba nimeni unde si cand va stropi. Pur si simplu i se da in brate pesticidul si ala se duce acasa si face ravagii. Nu vorbim aici doar de marii cultivatori. Astia cam stiu ce au de facut. O parte dintre ei anunta stuparii. Vorbim despre nea Ghita de la Cocartenii din Deal care stropeste cartofii cu ceva ce a auzit din vecini.

In medie,  mierea romaneasca e net superioara celei din alte tari europene unde stim ce agricultura se practica. Stiti cum e cu media? Profesorul de statistica ne-a explica in facultate: "Stau cu o buca pe o plita incinsa si cu cealalta pe un cub de geata si in medie mi-e bine".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu Ghita din Cocarteni e vinovat pentru pesticidele din miere. El sarmanul lucreaza o bucatica mica de teren si de obicei nu are cu ce sa cumpere pesticide. De vina sunt marii cultivatori, care stropesc culturile fara ca macar sa anunte apicultorii din zona si nici nu spun cu ce au stropit.

calmusdaniel

Citat din: sorinma din Februarie 15, 2016, 10:27:33 PM
O intrebare de nestiutor...dau la procesatorul x 1t miere  peste 1.-6 luni imi spune ca mierea mea are bazdac ,ce se intampla?imi aduce mierea inapoi?eu de unde stiu ca e mierea mea?

Nu o sa-ti mai dea mierea ta,o sa-ti dea din aia amestecata cu F40 de care vand ei in magazine!

tinumaftei

Asa i-am facut oameni pe procesatori: ne ducem cu mierea la ei.
Procedeul ar trebi sa fie exact invers:
1. Sa isi caute clienti.
2. Sa vada marfa, sa faca oferta de pret si conditii de plata
3. Sa ia mostre pentru analiza
4. Sa vina cu banu' si sa ia marfa!!!!!! :yes:

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Cati dintre voi ati vazut pretul  mierii afisat la achizitor? Eu am vazut ca achizitorii iti fac pretul dupa ce fata ai. Se uita la miere, o gusta, stramba din nas si iti baga un pret sub centura. De la faptul ca nu au afisate preturile de achizitie si de la fluctuatiile preturilor de la o zi la alta ar trebui sa plece Consiliul Concurentei

@bucovineanu, am precizat ca si marii cultivatori ne fac probleme. Noroc ca nu am in zona niciunul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Citat din: tinumaftei din Februarie 15, 2016, 11:10:08 PM
Asa i-am facut oameni pe procesatori: ne ducem cu mierea la ei.
Procedeul ar trebi sa fie exact invers:
1. Sa isi caute clienti.
2. Sa vada marfa, sa faca oferta de pret si conditii de plata
3. Sa ia mostre pentru analiza
4. Sa vina cu banu' si sa ia marfa!!!!!! :yes:

Vise, taică, vise.

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

romikele

Nenea Calmus... stai calm!
Daca esti asa grozav si le stii pe toate, poate vii si cu dovezi la acuzatiile pe care le aduci, in totala necunostinta.
De ce nu dai mataluta mierea direct la export cu cati euro vrea muschii matale, fara sa mai apelezi la procesatori?
Eu nu iau apararea procesatorilor in general, care sigur sunt pungasi, ci unui om pe care il cunosc de peste 20 de ani, car este in primul rand apicultor si care doar ii ajuta pe altii sa-si vanda marfa, fara sa-i ademeneasca sau oblige sa io aduca lui.
Daca mierea sa era cu probleme, acum avea pe stoc... dar stocul il reprezinta doar cateva butoeie achizitionate recent, deoarece i-au fost comandate inca 15t, tocmai pentru ca e de calitate, de fapt totul reiese din expunerea facuta.
Ca sa va intre bine in cap, asta e ultima oara cand incercam sa va prezentam din realitatile pietei, sau din discutiile private ale noastre.
Nu merita efortul, voi cei mai grozavi apicultori, profesori si intelepti, le stiti pe toate, dar cand e vorba sa faceti ceva pentru binele tuturor, va dati la fund.
De obicei, hotul striga hotii... nu degeaba tara a ajuns in rahatul in care se zbate, cu asa reprezentanti!.

SUBIECT INCHIS !