Utilizarea manusilor in timpul activitatilor in stupina ... NTSM in stupina

Creat de bio, Octombrie 29, 2015, 07:48:06 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 01, 2015, 11:27:26 AM
Daca se pune si fagure crescut albinele se mai codesc sa inceapa cladirea fagurilor artificiali. Daca au numai foite in rame, sunt obligate sa se apuce imediat de lucru...

Primul roi pe care l-am prins anul acesta l-am pus într-o cutie împreună cu două foiţe neclădite şi o ramă cu miere.
În aprox. 24h roiul a clădit 3 feţe de ramă (o ramă şi jumătate).

bucovineanu

Citat din: ciucur din Noiembrie 01, 2015, 03:17:55 PM
Ele incepusera sa cladeasca faguri lipiti direct de podisor in spatiul ramas gol de dupa diafragma. Le-am scuturat, am rupt inceputurile de faguri si l-am inchis. Spre seara cand am vrut sa ii dau sirop in hranitor, se stransesera iar dupa diafragma.
M-am enervat si am lasat lada deschisa fara podisor, fara capac pana s-a lasat intunericul. Cum nu au avut de ce sa mai stea atarnate, au ocupat incet ramele si s-au apucat de treaba. A primit apoi siropul.
Mi-a construit 8 rame si acum a intrat pe 6 rame in iarna.
Oricum, incredibil ce putere de munca are un roi. O familie tare si bine stimulata nu e in stare sa cladeasca cat un roi mediu.
Atunci cand a fost scuturat roiul regina a ajuns dupa diafragma si albinele au urmat-o. Dupa ce albinele au fost indrumate spre rame, in locul de dupa diafragma au ramas feromonii si albinele s-au intors acolo.

stefan1

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 01, 2015, 11:27:26 AM
Daca se pune si fagure crescut albinele se mai codesc sa inceapa cladirea fagurilor artificiali. Daca au numai foite in rame, sunt obligate sa se apuce imediat de lucru.
Asa cum a zis si Stefan, e bine ca roiul sa se instaleze in stup mai spre seara.

  Se pare ca amandoi am invatat stuparie din scoal germana si deea in multe privinte avem cam aceeasi viziune despre lucrul cu albinele.  :smile:  Am mai spus ca din Vicovul de Jos era invatatorul Ion Vicoveanu, care a introdus pe la 1907 stupul sistematic Dadant si l-a raspandit in zona. In 1909 a fost unul din cei doi moldoveni scolarizati la Viena, pe spesele statului austriac, tocmai pentru a raspandi in zona cunostinte mai avansate in ce priveste stuparitul, ca sa eficientizeze aceasta activitate. Toti invatam si fara sa stim de la inaintasi, sau macar lucruri de baza si felul de a privi o problema le preluam de la ei. In zona noastra, eu de la tata, care a mai colaborat cu stupari sasi din satele vecine (steriliza ceara pentru faguri artificiali inca din anii '30 la unul din ei) si dupa ce am inceput sa ma ocup si eu de albine am mai avut ocazia sa discut cu 1-2 sasi batrani, foarte priceputi, formati si ei la scoala germana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bio

Rog un moderator sa lase in titlu numai NTSM in stupina..

...tot ca o masura de NTSM o consider si folosirea unei centuri care ne protejeaza mijlocul.
Eu folosesc de 2 ani si imi pare rau ca nu am folosit-o mai demult....pentru cei care sunt la inceput de drum in apicultura folositi-o ca peste ani va va fi bine si poate imi veti trimite un gind bun ca v-am deschis ochii .

Va spun ca ajuta ... sau cel putin pentru mine ajuta. Acum si daca dau cu matura in pavilion, daca nu am centura parca nu imi este bine... =))


sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bio

arata ca cea din imaginea de la adresa..http://olx.ro/oferta/centura-din-piele-10-cm-ID59hki.html#12ddd347ad

..in fata este mai ingusta si in spate este mai lata....a mea este de ~11 cm


Folosirea unei astfel de centuri o recomand tuturor chiar numai daca fac lucruri mariunte-usoare prin stupina .

Imi pare rau ca acum 15 ani in urma nu stiam de ea ... sau ca nu am luat in calcul folosirea acestui accesoriu .

Eugen B

manusi nu am folosit si nici nu voi folosi, dar chestia cu centura e interesanta.
Mi-e imi pare ca stuparii adevarati nu folosesc manusi, nu musca albinele.
Probabil o mica parte le folosesc din motive intemeiate, dar unii care se imbraca ca si cosmonautii si se pare chiar de ras.

bucovineanu

Centura protejeaza coloana, dar cat esti tanar si in putere crezi ca nu o sa ai niciodata probleme. Abia cand apar problemele omul cauta sa se protejeze, dar de multe ori e prea tarziu.  :smile:

mmacreanu

chiar daca sunt tanar, am inceput apicultura si m-am gandit si la problema greutatii ... asadar am optat pentru stupi de poliuretan, urcati primavara pe container si dati jos pentru iernare! job-ul ma obliga sa stau mult timp pe zi la volan si deja am avut probleme cu discopatia lombara!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mosunick

Citat din: bio din Ianuarie 24, 2016, 01:16:24 PM
Rog un moderator sa lase in titlu numai NTSM in stupina..

...tot ca o masura de NTSM o consider si folosirea unei centuri care ne protejeaza mijlocul.
Eu folosesc de 2 ani si imi pare rau ca nu am folosit-o mai demult....pentru cei care sunt la inceput de drum in apicultura folositi-o ca peste ani va va fi bine si poate imi veti trimite un gind bun ca v-am deschis ochii .

Va spun ca ajuta ... sau cel putin pentru mine ajuta. Acum si daca dau cu matura in pavilion, daca nu am centura parca nu imi este bine... =))
BIO fa-i o poza s-o vedem!!!!
:)
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mosunick

Fara masca nici nu ma gandesc. Nu vreau sa sperii pe nime la serviciu a doua zi.
Fara manusi: de regula, dar obligatoriu dau cu otet (Daca am din ala de 20 de grade e si mai bine).Primavara la rapita sau dupe ce se termina vreun cules, nu pot fara manusi ca ma toaca gagicile...
Manusi - am folosit mai multe tipuri. Niciodata din alea cauciucate. Intotdeauna din piele, de regula cat mai subtiri si perfect mulate pe degete pe care le folosesc cand umblu in stupi (altfel is ca "Yogi bear" si numai ma enervez cand pun mana pe rame...). De regula ma tin un sezon. Le iau de la targurile apicole de obicei de la unguri ca is cu ceva mai bune. Am o alta pereche de manusi cu care fac alte lucrari in stupina (transport etc).
Echipament de protectie? da, nu neaparat combinezon, dar ma protejez pentru un motiv foarte simplu: tin mult la timpul pe care il petrec in stupina si nu vreau sa ma bazaie si sa ma intrerupa nimic mai mult decat trebuie. Oricat as vrea eu sa nu ma opresc, cand ma inteapa cate una in locuri sensibile pierd 10-15 secunde pana trece varful durerii. Chestie de time management in principal.
Mult succes si sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2016, 04:35:22 PM
Abia cand apar problemele omul cauta sa se protejeze, dar de multe ori e prea tarziu.  :smile:

9/10 romani asa fac. Abia când ajung la fundul sacului incep sa ia masuri (de multe ori din mândrie si orgoliu nici atunci nu vor).
Nici la cele mai scumpe service-uri din Bucuresti (reprezentante oficiale de masini premium) nu o sa vezi vreun mesterica care lucreaza in zgomot cu casti de protectie la urechi; sau prefera sa sudeze fara masca si isi strica ochii.
Au in dulap si casti pentru urechi si masca de sudura - dar nici batuti nu vor sa le foloseasca. La 20 de ani nu se simte; pe 30-40 de ani incep sa apara problemele mari.
Eu port mănuși si masca. Doar daca am o operațiune de maxima finețe scot mănușile.
Masca poate fi modelul lejer (adica pot sa intre albinele pe la gat fara prea mari eforturi). Dar chiar si asa o port.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Cine stie cum sa umble cu ele nu il intapa, fara manusi lucru de la inceput, iau cateva zeci de intepaturi maxim pe an, sanatate curata
Dar cu mana goala lucrez bine si eficent

relutu