Utilizarea manusilor in timpul activitatilor in stupina ... NTSM in stupina

Creat de bio, Octombrie 29, 2015, 07:48:06 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: relutu din Ianuarie 25, 2016, 06:31:48 PM
Si la rapita?
si oriunde dar sa nu uitam ca si noi stuparii suntem tot oameni si din cind in cind e bine sa ne mai si protejem
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Nu folosesc si nu am folosit niciodata manusi. Acum dupa multi ani lucrati cu albinele nici nu ma umflu oriunde as fi intepat. Important e ca atunci cand suntem intepati sa scoatem cat mai rapid si corect acul.

Eugen B

Sunt de la oras si am venit la sat, la inceput mi-a fost frica, dar niciodata nu am pus mana pe manusi, acum lucrez eficent si fara intelepaturi.
La rapita nu au fost agresive deloc, daca sti ce sa faci cu ele, fum , merge f usor treaba.
Cand e vreme rea si sunt agresive nu se umbla la stupi. Defapt nu trebe deranjate toata ziua

Calin Catalin

Eu sunt de parere ca sunt situatii cand echipamentul de protectie aste foarte necesar si  folositor. Atunci cand trebuie sa ai randament mare in timp foarte scurt, sa treci printr-un numar mai mare de familii in conditii atmosferice neprielnice.
In urma cu cativa ani, inainte de a pleca la salcam am avut doua familii foarte bune in cutii sparte care trebuiau transvazate. Avand si servici, nu am apucat sa le mut din timp in cutii noi si am facut-o in ultima zi, seara, pe ploaie usoara. Nu am avut manusi si mi-am luat vreo 100 de intepaturi pe maini si antebrate. De atunci apreciez manusile.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pistol28

  :bzz: :bzz: :bzz:-lor le creşte "adrenalina" la miros, grabă şi ploaie (lipsă de cules nectar, polen).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Eugen B

Eu ma refer in mod special la cine face treaba la timp, si in situatii critice iau 2-3 intepaturi si gata.
Nici treaba cu apicultura nu e pusa la punct. Cand va fi , va fi alta treaba
Cand va fi o realitate a stupii in tara si multe alte chestii va fi altceva.

kata stuparul

Ce parere aveti despre manusile de menaj ? Reusesc albinele sa intepe prin ele? Un ex de astfel de manusi.

oroles

Citat din: kata stuparul din Februarie 03, 2016, 05:22:07 PM
Ce parere aveti despre manusile de menaj ? Reusesc albinele sa intepe prin ele? Un ex de astfel de manusi.
Prefer sa lucrez cu mainile goale. Ce e facut din cauciuc si mase plastice le intarita mai rau...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

maximotgv


bucovineanu

Nu sunt bune deoarece au miros de cauciuc si in plus mainile transpira foarte puternic atunci cand e cald, ambele cauze iritand foarte mult albinele.

Eugen B

Ieri si azi am luat vreo 10-15 intepaturi . Unele si din greseala, dar asta e. Ai manusi de piele deja  :P

xvader

cateodata, cand nu umblu mai mult timp la albine, chiar mi-e dor de cate o intepatura.
nu folosesc manusi, dar am o pereche in stupina...pentru orice eventualitate.

bio

... aproape la orice activitate desfasurata respect NTSM.
Normele NTSM le respect cu strictete. Foarte putina lume  si-a luat sort din piele bovina pentru a lucra cu flexul sau activitati de sudura . Eu am 2 astfel de sortzuri... =))

Manusi port cam la orice munca desfasor indiferent daca este in stupina sau alte lucrari .... obisnuinta.... comoditate....


Dan Pașca

Parerea mea ca in fiecare stupina trabuiesc manusi(din piele),  poate trece o luna,doua si nu le folosesti dar sunt situatii cand sunt necesare,trebuie sa intervii la stupii si nu se poate fara.Bineinteles la 20 ,30 de familii ai tot timpul din lume sa stai dupa ele,dar cand ai mai multe nu asteapta ele dupa tine,e musai sa intervii..Cine zice ca suporta intepaturi cu sutele,bravo lui, pana anul trecut si eu eram de aceeasi parere,dar miam dat seama ca timpul nu asteapta dupa mine sa bibilesc eu rama cu rama, Nu?   De exemplu primavara prinzi o zi ,doua  bune sa faci controlul ce faci,ca fara manusi imi traba o saptamana sa fac toata stupina.  ASTA e parerea mea,acuma fiecare cum poate.